„Na společném útěku byli rozděleni, teď je přešťastná rodina po dlouhé bolestné nejistotě opět pohromadě," uvádí PNP. V Makedonii měli problémy s převaděči – Rezova babička byla na vozíku a oni ji nechtěli vzít s sebou. Reza mohl jít, ale chtěl se na první zastávce ukrýt a počkat na rodiče a sourozence. Jenže ti nepřicházeli…
Chlapec se nakonec odvážně rozhodl jít dál bez rodiny a začátkem ledna stanul na nádraží v Mnichově. „Nic u sebe neměl a jen plakal," říká v PNP Anke Voggenreiterová z Bavorského Červeného kříže. Pak došlo k chybě, při Rezově registraci v Pasově špatně uvedli datum jeho narození – nebylo mu jedenáct, ale dvanáct. Přišel do Domova sv. Josefa v Büchlbergu v okrese Pasov a začal chodit do druhé třídy místní základní školy.
Článek v PNP pomohl dát dohromady rodinu.Až o devět měsíců později dorazili do Německa matka Farima (35), otec Mohammad (41) a sestry Fahrzana (17) a Afzana (8). Protože Reza byl zaregistrován s chybným datem narození, byla jen malá šance ho najít.
Až zhruba před týdnem přišel Mohammad M. (41) ke Stephanu Streubelovi, vedoucímu Červeného kříže v táboře pro běžence ve Wentorfu u Hamburku, s výstřižkem z Passauer Neuen Presse (vpravo), ukázal na fotografii a prohlásil, že na ní poznává svého chlapce, kterého rok neviděl! Jiný afghánský uprchlík vzal výtisk z Mnichova s sebou na sever a při společném pití kávy jej neuvěřitelnou náhodou ukázal i Mohammadovi.
Stephan Streubel začal okamžitě pátrat, volal do Rezovy školy a na pasovský úřad péče o mládež. Až když si byl naprosto jist, organizoval Rezovu cestu do Wentorfu. Když rodině avizoval jeho brzký příjezd, padl před ním otec na kolena a zeptal se, jestli chlapec bude moci chodit do školy i tady, pokračuje PNP.
Na snímku je Reza druhý zleva s matkou Farimou, otcem Mohammadem a sestrami.

45 let bez řidičáku

Na rychlostní silnici S33 v St. Pöltenu kontrolovala policie osádku auta odstaveného na poruchovém pruhu. 63letý řidič předložil doklady od vozidla a pas, ale řidičský průkaz nikdy v životě neměl. Uvedl, že v roce 1970 navštěvoval autoškolu, ale zkoušky nikdy neudělal. Od té doby jezdil bez papírů a bez nehody. Policie ho nikdy nekontrolovala, až teď… Další jízdu mu hlídka zakázala a čeká ho správní řízení, píší linecké OÖN.

I sousedé začnou botičkovat.„Botičky" v Linci

Novela zákona o parkovném umožňuje v Horních Rakousích zamykat špatně parkující vozidla „botičkami", jak je zná i česká veřejnost. Podle lineckého Volksblattu opatření míří především na cizince. „Více než 300 000 eur uniká linecké městské kase jen tím, že zahraniční řidiči neplatí vyměřené pokuty," uvádí list. Vynutit je právní cestou nebylo možné, proto budou jejich auta „znehybňována" na místě přestupku do vyrovnání pokuty nebo složení kauce.
„Okovy" musí ještě odkývat městská rada. V úřadu příslušného radního Detlefa Wimmera vycházejí z toho, že novela vstoupí v platnost do konce roku. „Wimmer zdůrazňuje, že přece nejde, aby rakouští řidiči byli sankcionováni, zatím co zahraniční hříšníci vycházejí bez trestu. Jako příklad uvádí majitele vozidla s italskou poznávací značkou, který už ignoroval 90 pokut a město tak připravil o téměř 3000 eur," píše list.
Dodává, že loni bylo za špatné parkování v Linci vystaveno téměř 100 000 pokut, z toho asi 7500 za auta s cizí poznávací značkou. Z jejich řidičů 4800 sankci nezaplatilo.

Volno k pokání

Bavorští školáci měli ve středu volno, jejich rodiče nikoliv – o Dnu pokání a modlitby se ve firmách, obchodech, na úřadech atd. pracovalo, píše PNP. Řada zaměstnavatelů ale nabízela rodičům vyřešit problém s opatrováním dětí tím, že je přivedou s sebou. Od poloviny devadesátých let je totiž tento den zákonným svátkem už jen v Sasku. V dalších spolkových zemích, také v Bavorsku, byl zrušen ze sociálně-politických důvodů, s odůvodněním potřebou získání prostředků na financování pečovatelského (sociálního) pojištění.
PNP vysvětluje, že evangelická církev zavedla svátek Dne pokání poprvé ve Štrasburku v roce 1532 jako reakci na války s Turky. Navázala tak na zvyk držet v těžkých časech bohoslužbu k prošení Boha o odpuštění a pomoc. Postupně se přidávaly i další víry, různé termíny v různých zemích byly v roce 1893 úředně sjednoceny a v roce 1934 byl Den pokání stanoven jako evangelický svátek. Připadá vždy na středu před Nedělí věčnosti, tedy nedělí před adventem.

Odřekli vánoční trhy

Město Steyregg zrušilo pro letošek tradiční vánoční trh na místním zámku. Jako důvod uvedl starosta Johann Würzburger „nespokojenost vystavovatelů a návštěvníků", píší OÖN. Výhrady prý směřují mj. k tomu, že u stánků jsou pořád titíž prodejci, a problematický je i přístup, který není bezbariérový. Novou podobu trhu pro příští roky má promyslet kulturní výbor zastupitelstva.
OÖN připomínají, že to není první veřejná akce, která se měla konat na zámku a byla odřeknuta. „Ve městě se říká, že zámecký pán Niklas Salm-Reifferscheidt počet slavností a akcí z různých důvodů omezuje," uvedl list. Jak to bude do budoucna, je zvlášť citlivé i proto, že zámek má být součástí zemské výstavy 2024.