Čekají na UNESCOArchitektonickou soutěž na novou točnu zatím město České Budějovice coby vlastník hlediště nevyhlásilo. Čeká se na postoj organizace UNESCO, která by se měla vyjádřit k navrženým podmínkám soutěže.

Nový plán, jak zajistit budoucnost točně, která má od Národního památkového ústavu prodloužený nájem do roku 2017, představil tento týden poslanec Karel Pražák. Podle něj by bylo možné ponechat hlediště i na současném místě a vytvořit novou konstrukci tak, aby vyhovovala všem nárokům. Nebylo by třeba budovat otáčko nové. Ve chvíli, kdy se s umístěním hlediště pohne, bude podle Karla Pražáka třeba nové stavební povolení a není jisté, jestli by se ho vůbec podařilo získat. „Jednal jsem o možném řešení se společností, která dodává zasouvací hlediště do celého světa. Po sezoně by se hlediště sklopilo a vyhovělo by se tak požadavku památkářů," říká Karel Pražák. Sklopená točna by vyčnívala nad terén do výšky necelých 60 centimetrů. „Do začátku listopadu budu mít návrh řešení," doplnil poslanec.

Podle ministerstva kultury jsou ale podobné úvahy předčasné. Přesunutí točny dále od Bellarie mimo podélnou osu zahrady je totiž prý jen jednou z více zvažovaných variant. Mluvčí ministerstva Simona Cigánková řekla, že varianta posunu hlediště v rámci zahrady se nyní prověřuje, neboť má mnoho benefitů jak pro zastánce divadla v zahradě, tak pro památkáře, kteří tady divadlo odmítají.

Z Bellarie zmizí herci

Ať už zůstane otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku, nebo se bude stěhovat za její zdi, jedno je jisté. Herci, kteří baví publikum před točnou, získají zázemí mimo letohrádek Bellarie, před nímž točna nyní stojí.

Národní památkový ústav (NPÚ) už podle ředitele územní památkové správy NPÚ Petra Pavelce pracuje na opravě a zprovoznění Bellarie. „Buď ji budeme provozovat vedle otáčivého hlediště, nebo v nějaké větší vzdálenosti. Tak jako tak ale Jihočeské divadlo musí řešit nějakou novou podobu zázemí pro točnu," řekl Petr Pavelec.

Podle něj existuje shoda v práci ministerské komise na tom, že Bellarie má být rehabilitována a zpřístupněna veřejnosti. „My jsme od ministerstva získali příslib dotace. Čerpáme ji už tím, že v tuto chvíli pracujeme na projektu," zmínil šéf památkářů a dodal, že samotná rekonstrukce se uskuteční v letech 2016 až 2018.

Podle mluvčí ministerstva kultury Simony Cigánkové je nyní zázemí otáčivého hlediště pro herce i diváky nedostatečné. „Proto prověřujeme možnost posunutí otáčivého hlediště směrem od letohrádku v návaznosti na vybudování důstojného zázemí divadla," zmínila mluvčí a dodala, že posunutí hlediště od letohrádku Bellarie by prospělo celkové kompozici zahrady i Bellarii.