„Z asi 1,6 milionu eur od Evropské unie a země Horní Rakousy bylo 75 procent investováno do stavby, zbytek do reklamy a rozvoje projektů. Personální náklady měla nést provozovatelská firma Přírodní prostor Zelený pás, spol. s r. o.,“ píší OÖN.

„GBC dnes stojí v hluboké bažině dluhů,“ pokračuje list. Minulý týden podle něj informoval starosta Erich Traxler občany obce o šíři finančních potíží a o předběžném ukončení provozu, eventuálně o zcela otevřené budoucnosti někdejšího vzorového projektu.

Problémem se stalo ručení za úvěr u Hypobanky Horní Rakousy vyjednané obecní radou k udržení nižší úrokové sazby. V důsledku nesplnění slibovaných podpor, nesložení spolupodílu spolku, překročení stavebních nákladů, menší návštěvnosti, než byla očekávána, a bilančních ztrát dnes dluh, za který obec ručí, dosáhl 410 000 eur, uvedl linecký list. Obecní rada jednomyslně rozhodla vyzvat zemskou vládu „k objasnění otázky dluhu“. Zatím navrhované řešení, aby si obec sama vzala úvěr a pohledávku bance vyplatila, Windhaag odmítl s tím, že by to byl svým způsobem privátní konkurs a byl by nucen vracet podpory EU. Starosta, jemuž vytýkají příliš dlouhé čekání, připustil svou morální odpovědnost a občanům se omluvil.

Málo dětí v Pasově

Ženy ročníků 1969-72 z Pasova porodily v průměru 1,06 dítěte. Tím je toto město poslední v celé spolkové republice – za Kielem, Gerou, Würzburgem, Mnichovem, Düsseldorfem a Kolínem, které to „dotáhly“ i ke 1,2 dítěte, a nebýt migrantů, bylo by to ještě méně, píše PNP. Expert Martin Bujard vidí důvody nízké populace mimo jiné v příliš vysoké ceně bytů a chudé nabídce opatrování ve velkoměstech. Na venkově je porodnost znatelně vyšší. V okresech Cloppenburg, Günzburg, Mühldorf, Vechta, Eichstätt a dalších rodí ženy průměrně až dvě děti.Mezi deseti „nejplodnějšími“ jsou také východobavorské Straubing-Bogen a Rottal-Inn s průměrem 1,84.

Sloučí zdravotní pojišťovny?

Na Velký pátek podepsalo devět rakouských zemských zdravotních pojišťoven a lékařských komor „Salcburskou deklaraci“, pakt, kterým se chtějí bránit proti fúzi územních pojišťoven do jedné (ÖGK), píší OÖN. K té má podle plánů koalice dojít ještě letos. V širším záměru je redukce nynějších 21 sociálních pojišťoven na pět. ÖGK je jednou z nich. Spolkové země „nadzvedla“ například pasáž, že zemským pojišťovnám má být ponechána jen „výkony zajišťující rezerva“ - v Horních Rakousích ve výši asi 180 milionů eur, tedy o málo víc než třetina nahospodařené zálohy. Zákon má začít platit s lednem 2019.

Za předky na web

close Prapředkové genealoga. info Zdroj: Deník/repro zoom_in

Zpráva OÖN začíná atraktivní otázkou, co že spojuje bývalého dolnorakouského hejtmana Erwina Prölla a Franzisku Rhee, první dámu Jižní Koreje. „Jsou příbuzní,“ odpovídá si list. Rakouská rodačka Rhee, dívčím jménem Donnerová, byla manželkou prezidenta Rhee Syng-mana, který vládl Jižní Koreji po vyhlášení nezávislosti této země v letech 1948-60. Její předkové pocházeli z Pröllova rodiště Radlbrunn a její prapradědeček Wendelin Donner byl Pröllovým praprapradědečkem, píše deník.

Podle něho to zjistil vídeňský genealog Felix Gundacker, který profesně pátrá pro klienty po jejich předcích. Kromě toho provozuje webovou stránku GenTeam.eu, na které „vědci, převážně hobbisté, ale také historikové (OÖN)“ dávají zdarma k dispozici výsledky svých bádání. „Je tam uloženo už celkem osmnáct milionů dat, mezi nimi kompletní seznam míst v Rakousku, jižních Tyrolích, Slovinsku a Česku, s jejich starými a současnými názvy a příslušnými farami,“ pokračuje list.

Gundacker také nedávno umístil online historický „Františkův“ katastr, svým způsobem pozemkovou knihu monarchie, vysvětluje list. „Císař František I. chtěl nechat svou říši proměřit, což se v Horních Rakousích stalo v letech 1824-26. V katastru jsou stavební parcely, rodinná jména, přezdívky a povolání, rozhodně cenná databanka k hledání informací o rodinách,“ říká Gundacker. Zpracováno bylo také mnoho talzvaných Heiderových registrů pro Solnou komoru a Mühlviertel. „Josef Heider byl úředník a genealog, který soustředil zápisy z matrik narození, sňatků a úmrtí, tedy z farních knih, od jejich zakládání do roku 1784,“ vysvětlil Gundacker. Cenná jsou také zjištění z rejstříků trestů a hospodářských knih. Byrokracie v monarchii byla podle něho velmi dobře zbudovaná. „A já jsem fanda byrokracie,“ hlásí se s úsměvem a dodává: Tedy jako genealog!

Na GenTeam.eu je už registrováno kolem 40 000 uživatelů. 95 procent je z Evropy, ale jsou mezi nimi i lidé, jejichž předkové se vystěhovali nebo museli uprchnout. Zájem o „stromy života“ roste, je Gundacker přesvědčen. I když někdy skončí poznáním, že leccos bylo v rodinných historiích přikrášleno. „Tak tento vědec pro jednoho klienta zjistil, že údajná továrna, kterou vlastnili jeho předkové v Brně v dnešní České republice, byla ve skutečnosti malou tkalcovnou. Když to zájemce slyšel, nerozzlobil se prý. S úlevou to ,zabalil´ a řekl: Leccos se zkrátka musí relativizovat,“ uzavírají OÖN.

(https://www.genteam.eu)

Jacksona „vyměnil“ za děti

close Jacksonův učitel zavítal k sousedům. info Zdroj: Deník/repro zoom_in

O Velikonočním pondělí hostila učitelka tance Katka Konczová „hvězdného“ choreografa La Velle Smithe jr., který kdysi pracoval také s Králem popu Michaelem Jacksonem – provázel ho mimo jiné jako tanečník a choreograf na třech světových turné "Bad", "Dangerous" a "History". Pracoval s ním až do doby krátce před jeho smrtí na turné "This is it". Učil ho pohybu a spolupodílel se na tom, že tento zpěvák patřil také k nejznámějším, trend určujícím tanečníkům. Vsadili na něho i Beyoncé, Rihanna meno Rolling Stones. Vyhrál s nimi pět MTV Music Awards, v roce 2003 získal cenu nejlepšího choreografa světa. V pondělí zasvěcoval do umění ve dvouhodinové tvůrčí dílně žáky taneční školy Katka´s Dance Academy v dolnobavorském Neuöttingu, píše PNP. Její majitelka k lepšímu studování choreografie přizvala také Jacksonovy „dublery“ Saschu Pazderu z Kölnu a Joachima Wriga z Berlína.

„Na workshop byla sice ohlášena tvrdá práce, ale byla mnohem méně strohá, než je tomu u hvězd. Ve skutečnosti šlo totiž La Velle Smithovi jr. především o pohybovou zábavu,“ uzavírá PNP.

(http://www.katkas-dance-academy.de/)