Malý hlodavec se na ni nalepil při procházce a ať dělala co dělala, nehnul se od ní. Alarmovaní policisté potvrdili, že „pronásledovatele zadrželi a dopravili ho na strážnici", cituje Volksblatt úřední zprávu strážců pořádku. Na služebně prý zjevně mladá veverka projevila „první příznaky vyčerpání", kterému policisté čelili podáním kousků jablek a čaje s medem. Pak „stalkera" předali záchytnému útulku. Video s jeho krmením umístili na www.facebook.com/polizei.nrw.re.

Pomáhal IS…

Přes půl roku žil v Linci narozený a ve Vídni vyrostlý učeň Oliver N. (17) v Sýrii u přívrženců teroristických milicí Islámský stát, napsal deník OÖN. Protože byl letos v březnu těžce zraněn při přestřelce v Kobane, vrátil se do vlasti – a byl ve středu ve Vídni odsouzen za účast na teroru na dva a půl roku do vězení. Hrozilo mu až pět let. „Mladistvý byl zproštěn pouze obvinění, že se aktivně zúčastnil bojů," uvedl deník. Podle soudkyně Alexandry Skrdlové o tom nebylo dost důkazů. Mladík opakovaně ujišťoval, že nikdy nebojoval se zbraní. V Kobane prý byl jako řidič sanitního vozu, jinak jen uklízel a hlídal. Snímky a videa na jeho mobilu, které ho ukazují v bojovém oděvu a se samopalem, vznikly jen proto, že je to „cool", řekl. Vystřelil prý jen jednou, do vzduchu, „protože chtěl vyzkoušet, jaké to je". S radikálními islámskými postoji dnes už nechce nic mít.
Tak rychlý proces změn postoje ale vyloučila soudní znalkyně z odvětví psychiatrie Gabriele Wörgötterová. Odchovanec dětského domova vyrostl v „mimořádně dezolátních poměrech" a touží po „emocionálních vazbách". Proto se radikalizoval přes internet a „nechal se svést k bojům v Sýrii", řekla znalkyně. Pokládá možnost rychlé změny postoje u něho za vyloučenou. „Fanatizace není psychickým onemocněním, a proto také není léčitelná," dodala.
Oliver N. loni odcestoval do Turecka a převaděči byl dopraven na turecko-syrskou hranici. 300 až 400 nováčků tam bylo rozděleno do dvou skupin, líčil u soudu. Mohli se prý hlásit jako bojovníci, nebo sebevražední atentátníci. Pro druhou variantu se rozhodlo asi 70 lidí. Měl být mezi nimi i Mexičan, se kterým se blíže bavil. „Řekl mi, že chce zemřít, protože chce za pannami," uvedl Oliver N. Muži IS atentátníkům totiž slibovali, že na onom světě budou odměněni 72 mladými pannami. Tehdy prý tomu věřil i on, ale dnes už ne…, uzavírají OÖN.

Jedenáct let „ISákovi"

Vrchní zemský soud v Mnichově uložil ve středu 27letému Harunovi P. jedenáct let vězení za účast na islámském teroru v Sýrii, píše PNP. Uznal ho vinným účastí na teroristickém spolčení, pokusu o vraždu a pomoci k tomuto zločinu. „Mladík je prvním z navrátilců ze Sýrie, který pro vraždu stanul před německým soudem," poznamenává PNP.
Harun P. doznal, že byl vycvičen v islámském teroristickém kempu, a že při útoku teroristů na centrální vězení v Aleppu odpálil z minometu jednu střelu. Při akci přišlo podle obžaloby o život pět vězňů a dva dozorci.
„Syn afghánského přistěhovalce se po prvotním zdráhání k obviněním vyjádřil a vypovídal i v dalších procesech s podezřelými z teroru v Berlíně a v Düsseldorfu," pokračuje PNP. Za to je islamisty označován za zrádce. Vzhledem k jeho spolupráci s orgány se soud dohodl s obhajobou a žalobcem na trestním rámci 10 až 14 let, končí PNP.

Luca Toni se soudí o daně

Bývalý fotbalista FC Bayern Luca Toni (38) musel doplatit 1,7 milionu eur na církevní dani za dobu svého působení v klubu, od července 2007 do prosince 2010 (Deník informoval). Tvrdí, že ho tehdejší daňový poradce špatně informoval – byl by prý z církve vystoupil, aby tyto peníze ušetřil, řekl před Vrchním zemským soudem v Mnichově, kde poradce žaluje o náhradu škody. Jednání o narovnání mezi stranami za účasti FC Bayern smírem neskončilo.
„Toni uvedl, že při setkání v prosinci 2007 se svým poradcem nebyl informován o detailech a důsledcích církevní daně," uvádí PNP. „To vyvrací svědkyně z Bank Credit Suisse, která tehdy byla přítomna jako tlumočnice. Podle ní byla Tonimu daň velmi dobře vysvětlena,. Vyjádřil se, že jeho vystoupení z církve nepřichází v úvahu, protože chtěl uzavřít církevní sňatek." Toto tvrzení hráč odmítl s tím, že o privátních věcech nemluví, zejména ne s lidmi, které zná pět minut. Jeho vystoupení z církve by prý doma v Modeně určitě nevyvolalo nevoli: „Kdyby moji přátelé věděli, kolik člověk musí zaplatit, aby byl v církvi, vystoupili by taky," řekl.

Ramadán v televizi

Ke konci ramadánu, v noci na pátek, bude Bavorská televize (BR) poprvé v historii vysílat živě slavnostní islámskou modlitbu. Celebrovat ji bude imám Benjamin Idriz v mešitě v hornobavorském Penzberg, píše PNP. Podle tamního islámského fóra má přenos mimořádně velký význam. Poskytne lidem šanci seznámit se s dějem v mešitě a porozumět mu. Převážně v němčině vedený přenos obřadu svátku přerušení půstu začne ráno ve 4.55 hodiny. BR je podle vlastního vyjádření první německou stanicí, která „svátek cukru" přenáší.

Označení potravin neprošlo.Bez muslimské pečet

Bavorské maso se bude dál prodávat i muslimským zákazníkům bez pečeti „halal" , napsala PNP. Většina CSU v zemědělském výboru zemského sněmu odmítla ve středu návrh SPD na zavedení tohoto označení. Sociální demokraté argumentovali, že pečeť by získala nové nakupující pro bavorské telecí řízky, kapry nebo drůbež, uvádí list. Kromě toho by půl milionu muslimů v Bavorsku dostalo šanci nakupovat domácí produkci potravin „konformních s jejich vírou" Dosud je převážná část „halal-potravin" do země importována. CSU ale takové označení nepokládá za nezbytné a má i praktické námitky – není například jasné, kdo by mohl vyjednat kritéria „halal-pečeti". PNP dodává, že halal označuje potraviny povolené islámským učením. Vepřové maso, krev a alkohol jsou naopak „haram", tedy zakázané.

Učitelé běžencům

S novým školním rokem přibude na odborné školy v Bavorsku 147 učitelů speciálně pro třídy běženců a žadatelů o azyl, uvedla PNP. S těmito posilami bude moci být otevřeno dalších 180 tříd připravujících uprchlíky na povolání. Zatím jich je v Bavorsku 260. „Obzvlášť vhodní jsou k tomuto zařazení učitelé, kteří vystudovali němčinu, ale řada z nich má také kvalifikaci s němčinou jako druhým jazykem," řekl Wolfgang Lambl, místopředseda svazu učitelů odborných škol v Bavorsku.

Ledovce ubývá

V období 2013-14 ztratil dachsteinský ledovec nejméně hmoty od začátku měření v roce 2006 – na výšce 27 centimetrů ekvivalentu vody, píší OÖN. To odpovídá odtání sněhové pokrývky asi výšky 2,7 metru. Experti ale nemají důvod k naději, že ústup ledovců ustane - naopak, jejich tání pokračuje, píše list. Připomíná, že v roce 2007 ztratily v průměru 42 centimetrů mocnosti, rok nato 78 cm. V sezoně 2008/09 naměřili na hallstattském ledovci úbytek 103 cm, rok poté 70 cm a v sezoně 2010/11 zaznamenali rekord 201 cm odtání.

Mistry exportu

Zhruba čtvrtina veškerého rakouského vývozu připadá na Horní Rakousy, které loni svou pozici jedničky v národním hospodářství ještě upevnily, píše linecký Volksblatt. Vyvezly zboží a služby v hodnotě 32,10 miliardy eur, o 0,88 miliardy víc než předloni. Na druhém místě tabulky jsou Dolní Rakousky se 20,38 miliardy, na třetím Štýrsko s 19,28 miliardy. S nárůstem exportu o 2,8 procenta Horní Rakousy také vylepšily přebytek své obchodní bilance o 300 milionů eur na 8,31 miliardy. Dovozy činily loni 23,70 miliardy. I v tomto směru je tato země „nejčilejší" v Rakousku – druhé Štýrsko dovezlo za 5,8 miliardy eur.
Nejvíc vývozu z Horních Rakous mířilo i loni do Německa – za 12,10 miliardy eur. Následovaly USA se 2,16 miliardy před Itálií 1,95 miliardy.

Mladí neberou Biebera

21letý Justin Bieber je pokládán za největší „teenie-hvězdu", ale mnoho dětí a mladistvých v Německu ho nemůže vystát, píše PNP. Zpěvák je podle průzkumu agentury Iconkids & Youth z Mnichova na prvním místě „listiny nenávisti" 6-19letých. Na dalších místech prominentů neoblíbenosti jsou Dieter Bohlen, Heino, Miley Cyrus a Heidi Klumová.
Na druhé straně Bieber zaujímá mezi 6-12letými druhé místo v oblíbenosti za reprezentačním brankářem Manuelem Neuerem. Mezi 13-19letými vede v přízni modelka Heidi Klumová následovaná Stefanem Raabem, Manuelem Neuerem, Rihannou a Bohlenem.

Nelidsky s běženci

Na výjezdu Západní dálnice v Sattledtu v okrese Wels venkov zadržela policie dva Bulhary (33 a 57) převážející do Německa v dodávkovém automobilu 47 uprchlíků, píší OÖN. Převaděči byli zrekrutováni ve své vlasti a v Budapešti převzali vozidlo, do něhož umístili 47 osob včetně řady žen a dětí. Část azylantů musela při cestě stát. V oblasti předalpské křižovatky zavinil řidič nehodu. Mladší se pokoušel v jízdě pokračovat, ale běžencům se podařilo otevřít dveře nákladového prostoru a utéct. Vůz na výjezdu z dálnice zastavil. Když k němu dorazila první hlídka, 33letý Bulhar se pokoušel vmísit mezi běžence, ale policisté ho zjistili a zatkli. Staršího zadrželi v Haidu. „Policie v Maďarsku a v Bulharsku zahájila vyšetřování s cílem rozbít organizaci převaděčů, která je činná na severobalkánské cestě," píší OÖN.
Ve Schwechatu bylo ve středu vysvobozeno 54 migrantů z nákladního prostoru transportéru o rozměrech osmi metrů čtverečních, uvádí linecký deník další případ. Ve vozidle byl akutní nedostatek kyslíku, jedna z žen musela být ještě v Maďarsku oživována. Na další cestu pak běženci vytrhali těsnicí gumy z bočních dveří, aby mohli dýchat, popisují OÖN.

Sucho zrušilo předpis

Kvůli kroupám a trvajícímu suchu mnoha zemědělcům v severním Bavorsku dochází krmení, píše PNP. „Aby nedostatek překonali, dostali ve vybraných oblastech povolení sklidit na krmení i plochy, které jinak z důvodu ochrany přírody nesmějí být obhospodařovány," napsala PNP s odvoláním na sdělení zemského ministerstva zemědělství. Jde o plochy, které každý zemědělec musí vyčlenit k dispozici v zájmu udržení četnosti druhů. Výjimka platí například pro téměř všechny oblasti v Dolním Francku.

Češi kradli v cizině

„Ve spolupráci s českou a německou policií vypátrala hornorakouská kriminálka český párek, který spáchal sérii vloupání do bytů v Horních Rakousích a v Solnohradsku," napsal čtvrteční deník OÖN.
V listopadu dostala rakouská policie více informací o podezřelém vystupování mladé ženy s malým bílým psíkem na místě činů, píše list. Začátkem prosince vyšlo najevo, že ve Würzburgu byl zatčen při vloupání do bytu český pár s bílým psem. Při kontrole na hotelu ve městě byl zajištěno množství věcí z dalších krádeží v této oblasti. 33letý český občan německým úřadům přiznal třináct vloupání, ale odmítl, že by mu žena při nich pomáhala. Byla na něho uvalena vazba, jeho přítelkyně byla propuštěna na svobodu.
Na základě získaných informací začala hornorakouská policie znovu šetřit případy krádeží, při nichž byla viděna žena s malým bílým psem. Ve spolupráci s německými a českými kolegy byl zjištěn pobyt tohoto páru v hotelu v Linci mezi 4. a 12. listopadem 2014. Při dalších rešerších policie dvojici prokázala jedenáct vloupání v Solnohradsku, Leondingu, Eferdingu, Traunu a Freistadtu s celkovou škodou 51 000 eur, uvádí list.
Popsal, že zatím co se žena s čivavou procházela v blízkosti napadaných objektů a „dělala zeď", vnikal její partner do bytů v přízemí rozbitím skleněných výplní nebo terasových dveří. Vzal šperky, hotovost, elektropřístroje, oděvy a cigarety v celkové hodnotě 38 000 eur. Lup odváželi do Čech, financovali jím své životní náklady a k jízdám do Rakouska a Německa si opatřili osobní automobil.
Státní zástupce v Linci na oba vydal evropské zatýkací rozkazy. Muž byl mezitím v Německu odsouzen k odnětí svobody na dva a půl roku, o vydání ženy ke stíhání rakouská strana žádá. Při prohlídce jejího bytu bylo nalezeno velké množství šperků a elektroniky, uzavírají OÖN.