Jednoho dne viděla v televizi soutěž ve shazování, rozhodla se zeštíhlet a hledala přes deník PNP kolegyně. Telefony nebraly konce a v červenci začalo na sobě pracovat 20 lidí ve věku od 20 do 70 let podle plánů paní Kunzové. Chodili kolem Innu, dělali akvagymnastiku, zumbu, výlety, a jednou za měsíc se převažovali.  „Dnes má Carina 69 kilogramů a znovu našla práci," uzavírá pasovský list.

Nejde o "čestná uznání"!

Linec - Rakouské ministerstvo vnitra reagovalo na kritiku neprůhlednosti udělování státního občanství  fotbalistům, operním divám atd. „Občanství získalo loni celkem 5331 cizinců. Téměř všichni na to museli čekat deset let. Teprve poslední reforma umožnila požádat o pas už po šesti letech pobytu ,při výtečných znalostech němčiny nebo za mimořádné společenské angažování´," napsal deník OÖN.

Dodává, že pro prominenty platí ještě „expresní řízení". S odůvodněním „mimořádných zásluh o republiku" může rada ministrů udělit občanství kdykoliv, a dělá to v průměru třicetkrát za rok. Kritizovány byly zejména aféra zvaná "Part-of-the-Game" v roce 2010 (zástupce korutanského hejtmana nabízel ruskému podnikateli pas za to, že v zemi zainvestuje pět milionů eur a pět až deset procent z toho půjde straně Svobodných) nebo protikorupčním výborem projednávané „zrakouštění" dvou Rusů v roce 2007 (Jörg Haider silně intervenoval za sponzory jeho týmu F-1). Opozice vytýkala koalici zvýhodňování či dokonce kupčení se státním občanství, poznamenávají OÖN.

Nyní tedy ministerstvo vnitra publikovalo rozsáhlý návrh katalog kritérií pro udílení občanství prominentům. Upřesňuje především pojem „mimořádných zásluh o republiku" s tím, že nemůže jít o vyjádření pocty dotyčnému, ale o ocenění jen skutečně odvedených či ještě očekávaných výkonů v obzvláštním zájmu Rakouska.

Linecký list připomíná hodně diskutovaný případ udělení občanství ruské sopranistce Anně Netrebko v roce 2006 – kritici tehdy říkali, že nemluví německy, ani nežije v Rakousku. „Tato hvězda by ale měla i podle nového katalogu velké šance občanství dostat, protože jedním z pěti relevantních podmínek, které by na ni mohly dopadat, je ,vynikající umění jednotlivce přitahující publikum´," píší OÖN. Z kulturní scény dostal takto pas naposledy v roce 2010 držitel Oscara Christoph Waltz.

Ze sportovců se stali Rakušany například fotbalista Ivica Vastic (1996) a plavkyně Mirna Jukicová (2000). „Také pro sportovce je nyní jasnější požadavek – například ochota působit v rakouské reprezentaci nebo alespoň rok v této zemi sportovat. Nebo ale také třeba skutečnost, že není žádný rodák, který by provozoval sport na obdobné úrovni," uvádí deník. Pro podnikatele je podmínkou vytváření a udržování pracovních míst, pro vědce mezinárodní reputace.

Kradou se lyže

Před zimními prázdninami připomíná linecký Volksblatt nadcházející sezonu zlodějů zimního vybavení. Od prosince do dubna je v Rakousko odcizováno denně v průměru 35 zimních sportovních potřeb, většinou lyží a snowboardů. Loni bylo oznámeno 5167 takových případů.. Objasněnost je velmi malá – jen dvě procenta. Na místě činu nejsou žádné stopy, chybějí svědkové a poškození často neznají sériové číslo svého výrobku či dokonce ani značku, uvádí v listě Herwig Lenz z odboru prevence spolkové kriminálky. Nejvíc věcí bylo odcizeno v Tyrolsku (2969). V Horních Rakousích jich bylo jen 43.

Míň privátních insolvencí

Podle statistiky svazu ochrany věřitelů v Rakousku poklesl loni počet privátních insolvencí o 3,9 procenta na 10 138, počet úpadků společností o 8,3 procenta na 5747, což je nejméně za deset let. Celková pasiva firem ale stoupla z 2,9 na šest miliard eur vzhledem k obřím úpadkům Alpine, Niedermeyer, Dayli aj. Insolvence se dotkly více než 30 000 zaměstnanců. Zahájeno bylo 3350 řízení, z nichž 2397 bylo odmítnuto pro nedostatek majetku v podstatě (u privátních konkurzů 1158). Příčinou každého druhého úpadku mělo být zhoršení příjmů v důsledku ztráty zaměstnání, rozvodu či rozluky, uvádí Volksblatt.

Pokuta za sex dítěte

Protože rodiče v dolnobavorském okrese Regen nezabránili v roce 2011 tomu, aby se jejich tehdy třináctiletá dcera vyspala s 16letým přítelem, byli  trestně stíháni za porušení povinnosti výchovy. Soudkyně ve Viechtachu jim dala „férovou nabídku" – zastavení řízení za složení 3000 eur, a ti to přijali.

Matka soudu řekla, že se dcera seznámila s mladíkem na slavnosti letnic a za půl roku jí řekla: Mami, jsem v tom. Snažila se prý předtím intimním kontaktům dvojice zabránit, ale marně. Gynekoložka jí poradila, aby si s dcerou otevřeně promluvila a nechala jí předepsat antikoncepční pilulky – „hormony prý zakázat nemůže". Matka prý nevěděla, že i dobrovolný sex mladších čtrnácti let je trestným činem.

Hoeness odstrašující

Případ daňového úniku prezidenta FC Bayern Uliho Hoenesse (62) vyvolal v Bavorsku loni téměř 4000 „sebeudání" plátců daně z příjmu. Státní pokladně jejich dodatečné pokání vyneslo 230 milionů eur, průměrně tedy skoro 58 000 na kajícníka.

Podle ministra financí Markuse Södera je ale třeba institut těchto přiznání reformovat. Podle něho nesmí být spojen s upuštěním od trestního stíhání v případech, kdy je delikt spojen s jiným trestným činem, například s praním peněz. Představitelné je podle něho i navýšení sankčního odvodu na 7,5 nebo deset procent z dodatečně přiznané částky nebo prodloužení promlčitelnosti tohoto deliktu až na 15 let. To by znamenalo, že hříšník by v budoucnu musel doplácet znatelně víc než nyní, kdy zpravidla doplácí daň jen za pět roků.

Nechtějí „buršáky"

Buršáci v Linci před dvěma roky.Mauthausenský výbor apeloval otevřeným dopisem hejtmanovi Josefu Pühringerovi, aby se neúčastnil sporného bálu svazu „německonacionálních" buršáků (původně studentských spolků vznikajících od 1815, kdy kladly si politické cíle, zejména sjednocení Německa) v lineckém Paláci spolku obchodníků 8. února. „Takzvaný bál svazu buršáků je vedle Akademického bálu ve Vídni jednou z nejdůležitějších slavností pravicových extremistů v roce," píše webová stránka svazku „Linec proti pravici", který sdružuje přes 40 organizací. Svou kritiku události pořádané s různými variacemi pravidelně od roku 1948 svazek opírá o posudek dokumentačního archivu rakouského odporu a vyzývá představitele spolkové země a Univerzitu Johannese Keplera k neúčasti na bálu a nepřebírání čestných patronací.

Mauthausenský výbor k tomu dodává, že účast nebo podpora propůjčují německonacionálním a extrémněpravicovým uskupením, která tento bál organizují,  zdání „salonnosti". Apel podepsali i bývalí vězni koncentračních táborů a pamětníci nacismu.

Kancelář hejtmana Pühringera oznámila, že hejtman účasti na bálu pokračuje v dlouhé tradici, kterou drželi už jeho předchůdci. Pühringer sám dodává: „Kdyby byl politickým shromážděním, zcela určitě bych se jej nezúčastnil. Stejně jako přední reprezentanti univerzity jsem ale nikdy neměl důvod o něm v tomto smyslu pochybovat.." Bál buršáctva v Linci prý také nelze srovnávat s „akademiky" ve Vídni.

Podle OÖN také v Keplerově univerzitě soudí, že tento bál není žádnou politickou agitací. Zástupce rektora Friedrich Roithmayr se prý 66. ročníku bálu s největší pravděpodobností zúčastní.

„Protesty proti plesu byly už loni," pokračuje list. „Novým je letos ale způsob protestu. Bude jím ,1. linecká taneční demonstrace – Hlasitě proti nacistům!´. Začne v 19 hodin u nádraží, odkud účastníci projdou městem na  náměstí Martina Luthera, kde mimo jiné vystoupí kapela Anti Cornettos. Městské podniky o akci vědí a jsou připraveny případně nahradit kolejovou dopravu v centru."

Na snímku jsou účastníci bálu před dvěma roky.

Potíže malých letišť 

Šest rakouských letišť zaznamenalo loni na vzletu nebo při přistání 26,3 milionu pasažérů, o jedno procento méně než v roce 2012. Polepšil si Innsbruck (+5,4), v Linci počet cestujících naopak o 11,8 procenta poklesl. Dominantní Vídeň zaznamenala těsně pod 22 milionů osob (mínus 0,7 procenta).  K situaci v Linci napsal deník OÖN, že jde o druhý významný odliv za sebou – z roku 2011 na 2012 poklesl počet přepravovaných o 8,2 procenta. Způsobilo to škrtání nerentabilních tratí leteckými společnostmi a v roce 2011 v Německu a v Rakousku zavedená daň z letenek. Drastický je propad zejména v Klagenfurtu, kde v roce 2005 odlétalo nebo tu přistávalo 522 697 cestujících, ale loni jen 258 421. Innsbruck (loni 981 124 pasažérů) a Salcburk (1 662 834) profitovaly ze zimní turistiky.