I chudí dají dvacku

Linec - Také děti chudých už budou v lineckých školkách platit za obědy. Sociální demokraté a lidovci zrušili výhodu, kterou SPÖ slibovala jako volební lákadlo v roce 2009. Myšlenku v boji o voliče převzali i lidovci. Odborníci myšlenku podporovali, protože stravování zdarma podporuje docházení do školek a tím vzdělávání a integraci.

„Nyní ale město naléhavě musí šetřit," píše deník OÖN a poznamenává, že stravování v těchto zařízeních už ostatně dlouho není zdarma. Dosud neplatili nic rodiče s příjmem do 1400 eur hrubého měsíčně. „Ti nyní budou muset za dítě doplácet 20 eur za měsíc." Výše tohoto příspěvku je nově odstupňována podle příjmu rodiny. „Maximální tarif 75 eur, což je skutečná hodnota stravy, musejí platit rodiče s měsíčním příjmem 5000 eur hrubého," uvádí list.

Léto s pětkami

V Horních Rakousích začaly pro 193 299 školáků prázdniny až v pátek. Proti loňsku je jich o 1,4 procenta méně. Na vysvědčeních si odnesli 14 711 pětek: na základních a tzv. nových středních školách je dostalo 1021 ze 42 223 dětí, na středních a vyšších školách 6097 ze 51 141 žáků.

Za autoškolu různě

Hornorakouská Zaměstnanecká komora porovnala ceny 31 autoškol. V průměru stojí B-řidičák se 32 lekcemi teorie, 12 lekcemi praktické jízdy a hodinového „hlavního" školení 1228 eur, kurs pro 17leté s 19 hodinami jízdy 1319 eur. Ceny školného na béčko se v Horních Rakousích liší o 440 eur, u mladých o 420 eur. Extra jsou zpoplatněny úřední poplatky, honoráře lékařů a náklady za kurs první pomoci, většinou i učebnice.

Koně vynášejí

V sedmdesátých letech poklesl v Rakousku stav koní na 38 000. Dnes je jich už kolem 120 000, z toho 25 000 v Horních Rakousích, uvedl deník Volksblatt. Pro mnohé zemědělce je jejich chov existenční. Jen v Horních Rakousích koně představují roční produkt ve výši 200 milionů eur, kolem 7900 eur na koně, řekli prezident agrární komory Franz Reisecker a předseda zemského svazu chovatelů koní Wolfgang Schürrer. „Podle nich zajišťují tři až čtyři koně jedno pracovní místo," píše list.

Chudý zpěvák

Německý zpěvák šlágrů černé pleti Roberto Blanco (77) údajně musel v Kelheimu exekutorům prozradit zdroj svých příjmů, aby z něj mohl být splácen jeho dluh na výživném 150 000 eur, které od něho požaduje bývalá manželka Mireille. Podle jeho nynější partnerky Luzandry tím padá zatykač, který byl na Blanca vydán koncem června. Dluh prý ale vyrovnat nebude moci, protože žije z důchodu, z něhož už výživné částečně splácí. „Zbývá mu 1900 eur a 50 centů," tvrdí.

Nekalá reklama?

Svaz zubařů v Mnichově chce odebrat jednomu stomatologovi předpokládaný zisk z rabatové akce. V roce 2011 nabízel na internetu „akční ceny" za služby nehrazené pojišťovnami, například profesionální čištění zubů s bělením za 99 místo obvyklých 520 eur. Podle názoru komory byla taková reklama nepřípustná. Soudy mu při prvním projednání věci daly zapravdu, ale v novém řízení  mnichovský okresní soud ve středu zapochyboval, zda přes slevy vůbec žalovaný nějaký zisk získal. Soudkyně uvedla, že sám žalující svaz hovořil o dumpingových cenách a jejich smysl přirozeně je získat pacienty. Nízké ceny ale přímo zisk nepřinášejí… Rozhodnutí má být vyhlášeno 17. září.

Tátové u dětí

Bavorští otcové si častěji než tátové  většiny jiných spolkových zemí berou rodičovskou dovolenou a pobírají příslušné dávky. V roce 2012 to bylo u 38,6 procenta narozených dětí. Víc otců se o kojence staralo jen v Sasku – 39 procent. Nejmíň využívali rodičovskou tátové v Sársku – „do plenek" šlo „jen" 19,1 procenta.

863 953 palných zbraní v Rakousku

V pondělí vypršel termín, do kdy mohli Rakušané přihlásit do centrálního registru své střelné zbraně kategorie C (s delší hlavní – podle české normy i perkusní revolvery, kulovnice, opakovací malorážky, brokovnice opakovací od délky hlavně 60 cm atd.). Registrováno jich bylo 433 834, takže v registru je nyní celkem 836 953 zbraní. V Horních Rakousích mají občané 79 188 pušek, celkově ve všech kategoriích 153 980. Kdo na registraci „zapomněl", může dostat pokutu až 3600 eur, píše deník OÖN.

Umírání na silnici

Počet obětí dopravních nehod v Rakousku v prvním pololetí výrazně stoupl, o 25 procent na 237. V Horních Rakousích podle Volksblattu naopak poklesl. Dosud u našich sousedů zemřelo na silnicích 33 lidí, zatím co loni 36. V roce 2009 jich bylo dokonce 66. Nejméně zemřelých bylo letos ve Vorarlbersku – devět, nejvíc v Dolních Rakousích – 69. Při nehodách v Horních Rakousích bylo zraněno 4000 osob.

V celém Rakousku zahynulo v první polovině roku 44 motorkářů (loni 36).

Hodinky od Hilera pro dědice?Restituentka Eva Braunová?

Vzdálený příbuzný Hitlerovy milenky Evy Braunové požádal o vydání jejích věcí, nyní držených mnichovskou Pinakotékou, píše deník PNP. „V depozitu muzea se mimo jiné nacházejí briliantové hodinky, které jí Hitler věnoval k narozeninám, a obraz Krajina na španělském pobřeží od Fritze Bambergera, který se dříve nacházel v majetku Braunové a po válce byl převeden „z držení státu" Bavorské státní sbírce obrazů. Ta jej mezitím zařadila do online databanky Lost Art, protože není vyloučeno, že nacisté obraz uloupili  židovským vlastníkům," uvedl list.

S burkou bez peněz?

Poslanec rakouské spolkové rady za Zelené Efgani Dönmetz požaduje škrtnout sociální dávky rodinám muslimek, které nosí burku. „Když někdo vystupuje s burkou na veřejnosti, staví se do ofsajdu. Proč bychom měli takové lidi podporovat?" řekl.

Předsedkyně Zelených Eva Glawischnigová se od návrhu distancovala a označila jej za názor jednotlivce. Zelení podle ní zastávají postoj, že zákazy a sankce nepřinesou žádné řešení tohoto problému, napsaly OÖN.

Podle Glawischnigové sice bez debaty žádný Zelený není pro to, že by se ženy měly zakrytím celého těla „zneviditelnit a zbezbrannit". Je třeba bojovat proti tomuto postoji, ale ne proti ženám samotným, řekla. Zákazy odívání jsou podle ní jako opatření k posílení ženy a k řešení interkulturních otázek zcela nevhodné. „Ženy, které se mají zakrývat, potřebují podporu a ne vytěsňování," uvedla. Dönmeze prý snad k výroku mohla motivovat obava z brzké ztráty mandátu, proto sáhl k takovým populistickým výpadům. Nejde mu o osvobození žen, ale o to se opět vyprofilovat.

Podporu našel ve Svobodných. „Poté, kdy Evropský soud pro lidská práva označil francouzský zákaz úplného zahalování se žen na veřejnosti za přípustný, požaduje FPÖ zákaz burky také v Rakousku," dodává linecký list. V příštím týdnu to strana navrhne Národní radě. Mluvčí strany pro otázky žen Carmen Gartelgruberová to odůvodňuje tím, že „široké konzervativní kruhy islámské přistěhovalecké společnosti" vládne názor, že ženy jsou lidi druhé kategorie. Jeden z mnoha nástrojů jejich utlačení je právě burka.

Islám do více škol

Bavorské ministerstvo školství a kultury usiluje o rozšíření islámské výuky na dalších 150 škol v zemi, i když se tomu vláda před nastávajícím jednáním o rozpočtu vyhýbá. „Místo dosavadních 255 základních a středních škol, kde se islám učí, měl by být postupně zaveden na 400 školách," řekl zástupce ministerstva ve čtvrtek na výboru pro vzdělávání v zemském sněmu. Požadavek na více učitelských míst už prý ministerstvo do návrhu rozpočtu zahrnulo.