Věnoval se všem fázím porodu. Podle něj některé kroky nebyly v souladu s obvyklými lékařskými postupy. Například už na začátku chybělo jedno ze vstupních vyšetření, a tak by se dalo pokračovat dál. „Nic z toho nemělo přímou příčinnou souvislost s rupturou dělohy a pozdější smrtí rodičky,“ uvedla soudkyně Ivana Kolářová.  V posudku zazněla i další fakta, že nelze určit přesný čas vzniku ruptury dělohy a že ani její včasné rozpoznání nemuselo přinést změnu.

Zmocněnec rodiny Jiří Šmrha navrhl vyslechnutí další svědkyně, porodní asistentky, která se měla u porodu také objevit. To soudkyně zamítla vzhledem k podrobné dokumentaci k případu. Nedalo se podle ní očekávat, že by další svědek něco změnil.

Závěry posudku byly směrodatné i státního zástupce Petra Cigánka z Písku. „Navrhuji  zproštění obžaloby,“ uvedl. Jeho návrh soudkyně  akceptovala.

I podle obhájce obžalované Karla Fořtla posudek potvrdil, že se Hana Jirková trestného činu nedopustila. Upozornil na jinou věc. „S ohledem na jeho závěry je velký prostor pro občanskoprávní řízení ohledně narovnání,“ podotkl. Rodině to další jednání o odškodném umožní.
Odvolat se proti rozsudku mohl jen státní zástupce a obhájce či obžalovaná. Ti se svého práva vzdali. Rozsudek je tedy definitivní.

Soud kvůli smrti rodičky se táhl dva roky

Bylo 16. července 2008, kdy ve strakonické nemocnici zemřela krátce po porodu čtyřiačtyřicetiletá Naďa Kopáčková. Její syn Derek přišel na svět mrtvý. Měla značnou nadváhu a řadu zdravotních problémů. Ani jeden z posudků vzniklých při dva roky se táhnoucím soudu či opakovaná pitva však nedokázaly odpovědět na to, co způsobilo rupturu dělohy a následnou smrt matky.

Podle Anny Hejlkové, švagrové zemřelé rodičky Nadi Kopáčkové, se ale nic takového stát nemuselo. „Lékaři měli sledovat její zdravotní stav,“ řekla krátce po tragické události. Na nemocnici podala rodina po několika dnech trestní oznámení.

Nyní se vraťme k událostem z 16. července 2008. Naďa Kopáčková rodila kolem 18. hodiny. Krátce po 20. hodině si začala stěžovat na dušnost. Gynekoložka Hana Jirková proto zavolala internistu. Poté byla Naďa Kopáčková převezena na ARO. Tam došlo k dalším komplikacím a přes snahy lékařů k jejímu úmrtí.

O tehdejších událostech nejen na oddělení ARO  se při jednom ze soudních jednání zmínil i lékař Jiří Jiříčko, který tam měl tehdy službu. „Byl jsem přivolán k resuscitaci právě narozeného dítěte,“ zmínil se. Ta se nezdařila. Byl i u přijetí rodičky na ARO. Její selhávající životní funkce se nejprve podařilo obnovit, ale pak se její stav opět zhoršil a snaha o oživení byla marná.

Už v té době nebyla vina vůbec  jasná. Policie obvinila Hanu Jirkovou až koncem roku 2009 na základě prvního ze znaleckých posudků, které pro tento případ vznikly. Projednávání před Okresním soudem ve Strakonicích začalo v dubnu 2010. Větší světlo do toho nevnesly ani výslechy svědků a další znalecké posudky. Proto v březnu 2011 na předposledním jednání nařídila soudkyně Ivana Kolářová revizní znalecký posudek. „Kvůli složitosti případu musela být lhůta na jeho vypracování několikrát prodloužena,“  připustila. 

Obhájce obžalované Karel Fořtl připomněl situaci, za které se to všechno stalo. „Zůstala na oddělení jediná, měla i jiné pacienty,“ podotkl. K tomu se připojila i lékařka Hana Jirková. „Za pětadvacet let, co jsem takhle sloužila, se nestalo, abych zůstala na všechno sama,“ dodala.
Několikrát revizní posudek zmiňoval i jméno tehdejšího primáře Jiřího Choda. Například to, že k porodu byl jako příslužba také přivolán. Případná zodpovědnost by tedy jako na nadřízeného padala na něj. „Byla to neobyčejně tragická událost. Neměl jsem však možnost nijak sledovat průběh soudního jednání, a tak bych se k zodpovědnosti či vině nerad nějak vyjadřoval,“ řekl včera.

Primář Jiří Chod byl krátce po události odvolán ze své funkce. Poté odešel do Masarykovy nemocnice v Rakovníku. Tam působí opět jako primář dodnes.