Šlajsna je díky šupně bez problémů sjízdná, je ti na kánoích si pod ní naberou do lodi vodu a smáčí nohy. Ale pozor, na jezu zatím nejsou značky a jez je rozbitý, takže se všichni musí držet pravého břehu.

Čejkovická parta je ráda, že mohla vyrazit, drží totiž už jedenáctiletou tradici květnového splouvání Vltavy. "Jezdíme vždycky na víkend před začátkem hlavní sezóny, teď jsme tu na tři dny," svěřil se Jiří Hanusa. "Začínali jsme v pěti, dnes nás jede patnáct. Za jedenáct let se nás vystřídalo šestadvacet a z toho jen tři jsme jeli zatím každý rok. Jsme ale jenom chlapi a děcka, respektive kluci."

Zajímavosti z výletu.
Není Krumlov jako Krumlov

Páteční počasí není nic moc, i na víkend to nebude žádná sláva, a tak vodáci v kempech zatím dávají přednost chatkám před stany.

"Objednávky nějaké máme, chodí na dneška a na sobotu, na neděli už zase není nic není, teď jsou to zatím jenom víkendy," zhodnotila v pátek Hana Augustinová, provozní kempu v krumlovském Novém Spolí. "Máme otevřeno až ode dneška, řešili jsme dezinfekci a podobně. Naši první hosté k nám přijeli po vodě a dávají si občerstvení," radovala se, že konečně sezóna začala.

Drobná, dnes dvouletá brtnice Polyxena a mnohem větší tříletý "Rumun" Vilém žijí od července 2019 v hradním příkopu na krumlovském zámku.
VIDEO: Na medvědy v hradním příkopu na krumlovském zámku přišlo jaro

Ve středu na Pískárnu k Vikingovi nad Větřním dorazily dvě rodiny od Pardubic, Čížovi a Zelinkovi. "Ve čtvrtek jsme jeli z Vyššího Brodu na Pískárnu, dneska do Zlaté Koruny. V kempu jsme byli jediní, ale na víkend mají plno, říkali."

Pět kánoí a jeden raft z Českých Budějovic do Větřní vezl Jaroslav Lhotský, majitel českobudějovické půjčovny lodí Pirát. Čekal na své klienty pod Barevnou skálou ve Spolí, aby je vyfotil na nové šlajsně. "Mám tu devatenáct lidí. Na víkend bohužel nevyšlo počasí, ale objednávky nějaké jsou. Když už můžeme začít, tak je zima," posteskl si. Koronavirus přežil, ale na léto má zatím o 30 % méně objednávek než loni. "Nedá se nic dělat, snad se aspoň umoudří počasí, už na příští víkend je předpověď příznivější."