„Nejhrdější a nejstarší umělecké muzeum světa, palác Uffizi ve Florencii, uvede na 1200 metrech čtverečních díla potvrzující, jak úzce byl lesk rodu Medicejů v 16.a 17. století spjat s Habsburgy," píše deník OÖN. Výstava zahájí 15. března. Budou na ní k vidění díla Alessandra Alloriho, Agnola Bronzinoha, Giambologni, Lukase Cranacha, Artemisia Gentileschiho, Justuse Sustermanse, Giorgio Vasariho a Lucase van Valckenborcha. Úvodní řeč má pronést německá ředitelka Uffizi Eike Schmidtová.
Kurátorka galerie Uffizi Francesca De Luca a jejích pět italských spolupracovníků soustřeďují výstavu na umělecké poklady tří generací Medicejů Cosima I. (1519–1574), jeho syna Francesca I. (1541–1587) a vnuka Cosima II. (1590–1621). Velký podíl na slávě rodu měly rakouské velkovévodkyně Johanna (1547– 1578) – manželka Francesca I. –Maria Magdalena (1589– 1631), která byla ženou Cosima II. a v letech 1621 až 1628 regentkou Toskánska za svého syna Ferdinanda II., uvádí list s poznámkou, že to byly „koupené svatby", které měly zajistit, že obchodníci, kteří přišli k obrovskému bohatství, budou akceptováni jako vysoká šlechta.
Rozbalování děl v muzeu bylo obřadem – za přítomnosti umělecké ředitelky Zámeckého muzea Gerdy Ridlerové a Francescy De Luca byly v Itálii vyhotovené protokoly porovnány s jednotlivými díly a následně vyhotoveny přijímací listiny. Až poté byly obrazy zavěšeny.
Výstava potrvá do 21. srpna. Otevřena bude út, st, pá 9-18 h, čt 9-21, so, ne 10-17, vstupné je 6,50 eura.

Podpora podnikovým školkám

Hornorakouská vláda se rozhodla podporovat opatrování dětí zaměstnanců v podnicích. Na každé tam umístěné dítě přispěje 70 eury za týden. Zástupce zemského hejtmana Thomas Stelzer dává rozhodnutí o příspěvku do souvislosti zejména s prázdninami, kdy pro zaměstnané rodiny vznikají těžké situace, píše deník OÖN.

Mravence odstěhují od silnice.Zachraňují mravence

„Proč si vybrali právě toto místo, zůstává jejich tajemstvím, ale jedno je jisté – tam nemohou zůstat," píše PNP. Jde o mravence, kteří se „uvelebili" ve dvou mraveništích vedle silnice B20 mezi Marktlem a Burghausenem. V jednom jsou lesní mravenci Formica rufa, ve druhém mravenci množiví Formica polyctena. Teď ale musí ustoupit tříproudové vozovce. Jejich přesídlením byl pověřen tým expertů. Přemístění je nutné, protože mravenci jsou obzvlášť chráněným přírodním druhem, vysvětluje deník.
K zabránění poškození mravenišť bylo místo ohrazeno. Stěhování se ujala hlídka ochrany mravenců kolem Huberta Fleischmanna, pro kterého jsou tyto úkoly už rutinou – od roku 1984 při jejich zachraňování křižuje Bavorskem. Stěhuje jich se spolupracovníky za rok až 120. Holýma rukama šátrají do nitra mravenišť, kde jsou královny a larvy, a ve velkých schránkách je přemisťují na lépe chráněná místa. 95 procent jich prý přežívá. Skupiny dobrovolných ochránců mravenců mají v Bavorsku asi 1200 členů, ale podle Fleischmanna je aktivních jen asi 270.

Nechtějí potraty

Těhotenství loni přerušilo 11 821 bavorských žen, o dvě procenta méně než v roce 2014. To je pokles větší než v celoněmeckém průměru, který je mínus 0,5 procenta. V poměru k počtu obyvatel je těchto zákroků v Bavorsku nejméně ze všech spolkových zemí. Ubývá jich trvale – v roce 2001 bylo v zemi na interrupci asi 16 400 žen. Na 10 000 žen ve věku 15-50 let nyní připadá v Bavorsku 41 potratů. Nejvíc je jich v Brémách – 103.