Festival bude zahájen v radniční síni v 16 h výstavou Hovory sobě fotografa a pedagoga Mira Švolíka, který pro festival podle vedoucí odboru kultury Ivy Sedlákové doporučoval nadané studenty fotografie pro prostory Galerie Nahoře. Tam najdete od úterý 19. února expozici Ti druzí Silvie Girmalové. Z výstavy můžete pokračovat rovnou na další do galerie Esse Shop Gallery Space na expozici Ornaments&Lovers, kde se seznámíte s tvorbou mladé slovenské designérky skla L'udmily Žilkové. Ta tvoří v továrně Lasvit v Novém Boru, kde je art directorem Maxim Velčovský.

„Letošní ročník jsme chtěli posílit o divadla,“ nastiňuje Iva Sedláková. Vybrat si můžete z humorné one man show Táta, která bude uvedena v pondělí 18. února na Malé scéně DK Metropol, nebo z titulu pro fajnšmekry Shylock. V monodramatu září Milan Kňažko oceněný za roli Shylocka Cenou Thálie. Hru Divadla Na Jezerce uvidíte v pátek 22. února v 19 h v DK Metropol.

Dále vás čeká třeba ve středu 20. února v Hotelu Budweis kuchařský koncert Honzy Kroba a jeho slovenského souputníka Marcela Ihnačáka. „Bude i sladké jídlo jako šulánky s mákem, ale nejen to,“ láká Iva Sedláková. Poté se můžete v kostele Panny Marie Růžencové zúčastnit Mše svaté ve slovenském jazyce. Hned první den akce si můžete vychutnat hudbu z Prodané nevěsty a Dona Giovanniho v kostele sv. Rodiny. Na hudebním recitálu vystoupí sólisté opery Jihočeského divadla Peter Malý, Alexandr Beň a Kristýna Vylíčilová. Na klavír zahraje Mikoláš Troup. Produkční Jihočeského divadla Jiří Grauer ho chválí: „V odborných kruzích se o něm mluví jako o malém Mozartovi.“

XX. Dny slovenské kultury se konají v Českých Budějovicích 15. až 24. února. Čekají vás gastronomické a kulturní zážitky. Slavnostní zahájení se bude konat v pátek 15. února v 16 h v Radniční výstavní síni u příležitosti expozice Mira Švolíka.