„Zachráníme společně Wiener Sängerknaben,“ ujistil Nehammer. Částku připraví spolková vláda z prostředků ministerstva školství a kultury, takže sbor může jít do příštího roku bez existenčních starostí. V nadcházejících měsících bude vypracováno trvalé řešení k zajištění financování Sängerknaben a vídeňského dívčího sboru pravidelnými subvencemi. „Sály, hotely, lety a osobní náklady jsou dražší, ale to nelze převádět na publikum, které by už nepřišlo,“ říká Erich Arthold, prezident sboru.

Na Zemi jsme s 8 073 859 407 dalšími

Jak německá nadace DSW v sobotu sdělila, na Zemi je na přelomu let rekordních 8 073 859 407 lidí. Po desetiletí se však růst jejich počtu zpomaluje. Nejrychleji rostl mezi roky 1965 a 1970, od té doby je relativní růst podle OSN skoro poloviční. Příčinou je menší počet dětí na ženu - s výjimkou Afriky, kde bude do roku 2080 žít 2,5 miliardy lidí, více než dvojnásobek současného stavu.

Návrat branné povinnosti?

Předseda CSU Markus Söder se vyslovil pro znovuzavedení branné povinnosti v SRN s minimální délkou služby sedm měsíců. Její zrušení označil z dnešního hlediska za chybu. „Argumenovalo se tehdy, že v Evropě už nemáme žádné ohrožení. To je nyní jinak,“ řekl. Časový horizont uskutečnění vidí nejdříve za pět let.

V Německu byla branná povinnost zrušena v červenci 2011 po 55 letech tehdejším ministrem obrany Karl-Theodorem zu Guttenberg (CSU).

Nejvěrnější předplatitelka.
Od sousedů: Přečetla všech 23 693 čísel OÖN

Současný ministr Boris Pistorius (SPD) nechává model všeobecné branné povinnosti přezkoumat vzhledem ke změněné bezpečnostní situaci po útoku na Ukrajinu. Součástí jeho úvah je i švédský model - tam jsou vystrojeni všichni mladí muži i ženy, ale nakonec jen vybraná část z nich absolvuje základní vojenskou službu.

Söder, bavorský ministerský předseda, řekl v Bildu: „Musíme naši zemi udělat stoprocentně obranyschopnou. To znamená zaprvé úplnou výzbroj, plné zbrojní sklady, neomezené možnosti vojenského vzdělávání. Nutné je také pořízení 100 000 drohnů pro naše jednotky.“

Kristova socha má dres

29. prosince 2022 zemřel ve věku 82 let na rakovinu Edson Arantes do Nascimento, Pelé. Trojnásobný mistr světa byl pochován po třídenním státním smutku 3. ledna. V 92 mezistátních utkáních dal za Brazílii 77 gólů.

V Riu byla k prvnímu výročí úmrtí fotbalového krále osvětlena populární socha Krista nad městem oblečená do svítivého zlatého fotbalového dresu.

Kristova socha ve fotbalovému dresu.Kristova socha ve fotbalovém dresu.Zdroj: Zdroj: DK

Obdobnou poctu sklidila americká zpěvačka brazilského původu Taylor Swiftová letos 18. listopadu před prvním koncertem jejího Eras-Tour. Při jejím přijetí před Kristovou sochou se na tomto monumentu rozzářil vítací nápis a na sochu bylo projektováno tričko ke Swiftové musikvideu You Belong With Me s názvy 27 spolkových států Brazílie.

Akci vyvolala záplava online výzev jejích fandů k důstojnému přijetí zpěvačky v zemi. Katolický farář Omar Raposo reagoval výzvou k darům na dobročinnost a slíbil, že když dosáhnou částky asi 56 000 eur, zorganizuje "zvláštní poselství" nasvícením sochy. Ohlas byl tak velký, že zahltil webové stránky kampaně. Starosta Rio de Janeira Eduardo Paes se o tuto poctu zpěvačce zasadil osobně a poprosil faráře Raposa o realizaci…

Starostové s koledou

V Pregartenu na náměstí koledovali jako tři králové starostové čtyř sousedních obcí. Svolal je místní starosta Fritz Robeischl a s ním vyrazili kolegové z Hagenbergu, Unterweitersdorfu a Wartbergu. „Skupina pofitovala z hudebního nadání starosty Hagenbergu Davida Bergsmanna, který kvartet doprovázel na kytaru. Koledoval s nimi městský farář August Aichhorn, který se při tom pochlubil, že jen v jejich městě koleguje v těchto dnech 24 skupin.“

Koledují i rakouští sousedé.Koledují i rakouští sousedé.Zdroj: Zdroj: OÖN