Jeho obhájce míní, že "není obzvlášť věřící", ale spíš "psychicky nemocný člověk". Svého mandanta ještě neviděl - při prvním pokusu minulý pátek odmítl klient opustit celu. Předtím se vyšetřovatelům "zásadně doznal" a odmítl úřední obhajobu. Převzal ji vídeňský právník. Svého mandanta popsal jako nemocného člověka, který žije ve vlastním světě bludů, v němž se čaruje.

V pátek byl obžalovaný poprvé posouzen znalcem psychiatrem. Ten potvrdil, že při výslechu na policii hovořil, že četl v koránu a před vražedným útokem navštívil mešitu. Obhájce tyto přednesené "muslimské motivy" označil spíš jako prvky jeho blouznivého světa, neboť obzvlášť věřící podle názoru advokáta není. Věří na čarodějnice, jeho nůž prý vedly magie a kouzelničení…

Útočil na policistu

Když se v pátek kolem 21.40 h dostavila policejní hlídka překontrolovat oznámení o hluku v bytě ve Steyru, jednoho z mužů okamžitě napadl 25letý Afgánec a strhl ho na podlahu, popsal Volksblatt. Po silné rvačce se policistovi podařilo s nasazením pepřového spreje z chvatu vyprostit a muže zatkl. Po zadržení se na chodbě rozběhl jeho 21letý bratr, proskočil skleněnými dveřmi a střepy ohrozily hlídku. Ta bratry dopravila na policii.