Dělal 23,4 milionu hektolitrů. Odbyt tím klesl o 2,5 %. Je to lepší výsledek než celostátní vývoj - ten zaznamenal pokles 4,5 % na 83,7 milionu hektolitrů. Druhou zemí je Severní Porýní-Vestfálsko s produkcí 21 milionů hektolitrů. Ještě přesvědčivěji vede Bavorsko v počtu pivovarů, se 622 drží spolkový podíl 42 %. Asi čtvrtina bavorského piva byla loni prodána do ciziny.

Den bavorského piva je tradičně slaven 23. dubna, v den, kdy byl v roce 1516 v Ingolstadtu vyhlášen bavorský zákon čistoty tohoto nápoje. Určoval, že pivo může být vařeno jen z vody, ječmene a chmelu. Kvasinky se v textu objevily až po roce 1800, po objevu Louise Pasteura.

Oslavy, pro které od roku 1060 bylo a je čepováno každoročně "963 Hoibe Freibier", od roku 1996 začínaly naražením pivní kašny před centrálou svazu v Mnichově. „Letos poprvé tato událost musela být odřeknuta," napsal dnešní Donaukurier. „Při ohlášených pěti stupních a sněhu by si lidé sotva na 508. narozeniny zákona čistoty piva připíjeli…"

Jmenovali čestnou dirigentku filharmonie

Joana Mallwitzová (38) byla v neděli v Norimberku jmenována čestnou dirigentkou Státní filharmonie. Tím orchestr ocenil bývalou generální hudební ředitelku Státního divadla v Norimberku, kde působila v letech 2018-23.

Od začátku této sezony je Mallwitzová šéfdirigentkou a uměleckou vedoucí orchestru koncertního domu v Berlíně. "Její kreativní a inovativní formáty stejně jako její angažmá v hudebně vzdělávací práci zdvihla norimberskou Státní filharmonii na novou a trvalou uměleckou úroveň," konstatovalo odůvodnění.

Vy byste ji neposlouchali?!Vy byste ji neposlouchali?!Zdroj: Zdroj: DK