Vyšetřování je vedeno od listopadu. Celková škoda je 155 000 eur. Jeden z obviněných je na útěku a hledán evropským zatykačem.

12. ledna byli po vloupání v Ybbsu zadrženi dva muži ve věku 34 a 42 let. Šli do vazby ve Welsu. Následně byli vypátráni tři důvodně podezřelí. 30letý je na útěku, 34letý sedí za vloupačky v Německu a 37letého zadržela na evropský zatykač 24. května česká policie.

Na snímku je prodejna v Ybbsu po "vyčistění". 

Vězňům přidají 100 eur

Bavorští vězni dostanou k vyrovnání inflace 100 eur, napsal Donaukurier. Okamžitá pomoc je rozložena na půl roku, měsíčně jim tedy bude vypláceno 16,67 eura. Dalším bonusem pro 9052 uvězněných je možnost sledovat televizi zdarma - "normálně" musejí za pronájem televizoru a zajištění signálu platit v průměru 19 eur měsíčně. Grátis to měli vězni už za korony, od března 2020 do konce června. Nová pravidla se netýkají těch, kteří jsou v tzv. volném režimu a mohou pracovat mimo vězení.

Odnesl z kolejí tesknící ovci

"Nemohla se odpoutat od dvou soukmenovců, které usmrtil vlak ve švábském Tapfheimu, a nedala se odlákat od kolejí. Jeden útlocitný policista ji z místa odnesl na ramenou," píše DK. Komu patří, zatím nebylo zjištěno, našla proto útulek v nedalekém statku.

Proti "vyhoštění" Layly

Do čtvrtečního odpoledne podepsalo petici #freelayla přes 25 000 lidí. Míří proti zákazu hraní písně DJ Robin & Schürze, podle kritiků se sexistickým obsahem, na slavnostech. Protest odstartovala na "change.org" nahrávací firma „Summerfield Records“, která tento párty-hit vydala. Jejím šéfem je producent Matthias Distel, známý jako ballermannský zpěvák Ikke Hüftgold. Doprovodný text petice volá proti cenzuře, za "život po koroně" a za uměleckou svobodu.

"Online petice mají jen symbolický význam," dodává DK.

Udělali chybu v datu exkancléře…

Ve středu pojmenovalo město Mannheim oficiálně most po exkancléři Helmutu Schmidtovi, instalovalo informační tabulku k názvu a večer ji zase muselo sejmout, napsal DK. Byl na ní totiž chybně uveden rok narození tohoto sociálnědemokratického politika - 1915. Ve skutečnosti se narodil v roce 1918. Jak došlo k této "extrémně naštvávací chybě", se podle mluvčího radnice hledá.

Zase pád dítěte z okna

Ve čtvrtek kolem 20.10 hodiny vypadl dvouletý chlapec z okna obýváku ve druhém patře bytového domu v Linci, tedy z výšky osmi metrů, a těžce se zranil - podle prvních zpráv naštěstí ne smrtelně, píše PNP. Jak k pádu došlo, vyšetřuje policie.

Pasovský deník v té souvislosti připomíná, že koncem června spadlo v Mittertrefflingu (okr. Urfahr-venkov) jedno osmileté děvčátko během čtyř dnů dvakrát ze stejného okna (při prvním pádu je zachytil kolemjdoucí - náš web informoval). "Proč tolik dětí padá z oken zrovna v Horních Rakousích, si neumí vysvětlit ani policie. ,To je zkrátka smůla,´ řekl mluvčí," uzavírá PNP.

Pes pasažér a zachránce

Kolem půlnoci na pátek jel 29letý řidič sám v osobním autě a ze zatím nezjištěných příčin sjel u Gollehenalmu v okrese Salcburk-venkov z vozovky. Po 30metrovém kutálení se ze svahu se vůz zastavil na rovnější ploše.

"Spolujezdec pes se z vozidla dostal a vylezl na silnici, kde neklidně pobíhal. Přijíždějícího řidiče upoutalo jeho neobvyklé chování, při bližší obhlídce našel těžce poškozený vůz a vyvolal záchrannou akci," napsal DK. Zraněného šoféra vyprostili hasiči a horští záchranáři z Raurisu a dopravili na kliniku. Alkomat u něho ukázal 1,1 promile alkoholu. Vozidlo bylo z důvodu těžkých podmínek na místě nehody vyproštěno až druhý den.

Málem zbořil autem dílnu

V noci na čtvrtek kolem 01.30 hodiny jel po státní silnici 2352 Aschachem na Innu 19letý mladík se 14letým spolujezdcem v nepojištěné a provozu neschopné hondě tak rychle, že ztratil kontrolu nad autem a vyjel vpravo mimo vozovku. Vůz vyrval křoviny z kořenů a narazil do budovy dílny. Tak ji poškodil, že hrozilo její zřícení, a vůz mohl být vyproštěn až druhý den, kdy k zajištění střechy dílny byly nainstalovány provizorní pilíře. Osádka utekla a svědkové ji viděli zmizet v kukuřičném poli. To obklopili hasiči a prohledávali je drony s tepelnou kamerou. Policie zadržela 14letého, který uvedl, že vozidlo řídil jeho známý z Waldkraiburgu. Ten se pak dostavil na inspekci a vymlouval útěk panikou po nehodě. "Čeká ho trestní stíhání pro více deliktů, také proto, že nemá řidičák," napsal DK. K nehodovému autu sdělila policie, že už je "poněkud šrotové, podomácku upravované a přelakovávané, kterému kromě jiného chybí zadní dveře"… 

Demoliční četa začala…Demoliční četa začala…Zdroj: Deník/DK