Vedoucí expedice Lukas Furtenbach (na snímku jeho agentury Adventures) to odůvodnil tím, že některé další výpravy nedodržují elementární preventivní opatření a pravidla. V poslední době se počet koronou onemocnělých alpinistů drasticky zvýšil, podle Furtenbacha setkáváním skupin, oslavami a opravdovými párty. Vláda Nepálu, která je odkázána na peníze everestských turistů, dosud nákazu covidem v základním táboře podceňovala. Furtenbach požadoval masové testování, ale jeho výzvy nebyly vyslyšeny. Jeho výprava dodržovala všechna pravidla, byla na cestě sama, pravidelně se testovala, “zatím co ostatní s tím ani nezačali nebo přestali, když onemocnělo příliš lidí”. Když situace eskalovala, rozhodli se po dohodě s lékařkou expedice Anitou Marunovou pro přerušení expedice. “Když se někdo v takové výšce nakazí koronou a onemocní, dá se mu jen těžko pomoci. K tomuto riziku jsme nechtěli dojít,” řekl. V menších táborech ve větších výškách je ještě větší “tlačenice” a s ní tedy i nebezpečí. Skupina v neděli čekala na zpáteční let z Nepálu do Rakouska.

Ukradli pětimetrový strom

V noci na sobotu po druhé hodině někdo v Niederkappelu (okres Rohrbach) ukradl čerstvě přesazenou asi pětimetrovou patnáct let starou jedli kavkazskou. Byla vysazena za účasti starosty před farním kostelem v pátek večer k okrase náměstí. Pachatelé ji vytáhli pravděpodobně navijákem z osazení a odtáhli ji ke kašně sedm kilometrů vzdálené obce Hofkirchen. Podle smykových stop ji tam našli policisté.

“Lovili” plameňáka z Dunaje

Hasiči a ochranáři přírody z Puppingu (okres Eferding) se v neděli dvě hodiny marně pokoušeli s pomocí pramice a keserů odchytit plameňáka z Dunaje. Kde se tam vzal, nebylo zatím zjištěno. Růžový exot “lovce” nechal přiblížit na deset, dvacet metrů, pak se vznesl, zatočil kolečko nad řekou a přistál na druhém břehu, popisují OÖN. “Protože byl očividně nezraněný a ,vodil nás za nos´ , záchrannou akci jsme ukončili,” řekl vedoucí zásahu Benjamin Wimmer.

close Plameňáka si hasiči alespoň vyfotografovali. info Zdroj: Deník/OÖN zoom_in Plameňáka si hasiči alespoň vyfotografovali.

Zkoušeli broky v těle…

Po pár pivech dostali v neděli večer 19letý a 22letý z Prametu (okr. Ried) nápad vyzkoušet si, jaké to je být zasažen brokem ze vzduchovky. Mladší pak dvakrát vystřelil na kamaráda. Podle zemského ředitelství policie mu broky uvízly v těle a protože měl bolesti, odešel do nemocnice, kde byl ihned operován. Zbraň a munici střelci zabavili.

Zase loví běžence

Záchranná loď Sea-Eye 4 z Řezna přijala v poslední době na palubu podle německého privátního provozovatele asi 330 migrantů přes Středozemní moře, napsala PNP z twitteru organizace Sea-Eye. Běženci mířili v malých člunech většinou z Libye a Tuniska směrem na Itálii. Mnoho z nich se vzhledem ke špatné výbavě plavidel ocitlo v životu nebezpečných situacích. “Mezi lidmi, kteří byli zachráněni v neděli, byly děti, osmiměsíční kojenec a těhotná žena,” oznámil Sea-Eye. Misi lodi "Sea-Eye 4" podporuje spolek pro civilní záchrannou službu na moři United4Rescue a humanitární organizace German Doctors.

PNP dodává, že podle OSN zemřelo letos při pokusech o přeplutí Středomoří více než 550 lidí. Na italský ostrov Lampedusa dorazilo nedávno o víkendu více než 2000 uprchlíků.