U soudu dívka také připomněla, že ukradla kosmetiku a nedovoleně uvedla do provozu e-koloběžku. Podle obhájce činu velmi lituje, chtěla zjevně dvířka osudné pračky ihned otevřít, ale ta zůstala zablokovaná. Nakonec je otevřela jiná uživatelka, ale to už byla kočka mrtvá.

Soud ji uznal vinnou s výhradou výměry trestu na zkušební dobu tří let. Musí se podrobit pomocnému dohledu a majitelce kočky zaplatit náhradu škody 90 eur. "Její emoční bolest se ovšem nedá vyvážit penězi," připomněl soudce. Rozhodnutí je pravomocné.

Jak pustili v rychlíku Hitlerovu řeč

O události náš web už informoval. V rychlíku rakouských drah z Vorarlbergu do Vídně zazněly v neděli večer z reproduktoru osmiminutové výňatky z Hitlerova proslovu a volání Sieg Heil.

Donaukurier nyní napsal, že policie vypátrala dva podezřelé z tohoto činu na základě videa z nástupiště Hlavního nádraží, které jí předaly ÖBB. Muži mají být z Vídně a co nejdřív k události vyslechnuti. Jde prý o mladistvé "posedlé železnicí", kteří se po jejích zařízeních nedovoleně pohybovali, případně v částech uniformy ÖBB, a získali potřebné informace o drážní technice…

Podle DK si opatřili přístup do rozhlasového zařízení vlaku "celoevropsky standardním klíčem, který nosí každý zaměstnanec drah a existovat jich mohou desetitisíce" a z mobilu do něj pustili řeč poblíž St. Pöltenu.

Cestující ve vlaku, kteří v neděli směřovali do Vídně, zažili pořádný šok. Z reproduktorů se zčistajasna začal ozývat projev nacistického diktátora Adolfa Hitlera
Zděšení a pobouření. V rakouském vlaku do reproduktorů pustili Hitlerův projev

Loupil s mačetou

Na dva roky do vězení pro mladistvé poslal soud 15letého obžalovaného, který ohrožoval dva mladistvé půlmetrovým nožem a sebral jim mobil a další cennosti. Oba také zranil, jednoho těžce.

U soudu se doznal, protože ale odmítl pomoc od úřadu pro mládež, neviděla soudkyně možnost pro udělení podmíněné sankce, jak žádala obhajoba. Žalobce pro něho navrhoval tři roky a tři měsíce.

Jezero Mondsee. Ilustrační foto.
Mladé ženy zemřely v horách. Na svědomí je má mít nedbalý průvodce z Budějovic

Pásli krávy pod Reichstagem

'Na pastvě' u Reichstagu.'Na pastvě' u Reichstagu.Zdroj: DKGreenpeace a společenství venkovského zemědělství protestovaly před Reichstagem neobvyklou akcí - pasením - proti tomu, že stále méně krav má přístup k louce. Požadovaly k jejich návratu celostátní podpůrný program. V roce 2010 mělo podle Greenpeace ještě 42 % krav přístup na pastvu, deset let poté už jen 31 %. "Kráva na louce se stává v Německu ohroženým druhem," řekl expert Lasse van Aken. Při demostraci na významném místě nedošlo podle policie k žádným mimořádným událostem.

Chybějí řidiči autobusů

V Horních Rakousích chybí v regionální dopravě 120 řidičů autobusů. Nasazováno jich je 12 000. Jen v prosinci jim do nových jízdních plánů přibylo kolem 800 000 kilometrů. Zavedení tzv. klimatických tiketů vedlo k rekordní zátěži na řadě linek.

V podniku Sabtours s asi 3000 řidiči zaskakují za nemocné disponenti a vedoucí služby, aby zabránili výpadku některých linek. Letos na jaře už šestnáctkrát jako železná rezerva usedl za volant také ředitel firmy Wolfgang Stöttinger. Aktuálně hledají ještě 25 šoférů pro linkovou dopravu. Jejich zaměstnanci jezdí šest dnů v týdnu a přesčasy.

Kapličkový hřbitov v Albrechticích nad Vltavou.
Stopy Járy Cimrmana vedou do Budějovic, k Hradci, do Písku i Albrechtic

Nedostatek řidičů podle Stöttingera se při předepsaném minimálním věku pro řidiče autobusů 21 let pro toto povolání rozhoduje málo mladých - nákladní auto mohou řídit už v osmnácti. Na druhé straně je v Horních Rakousích málo autoškol, které nabízejí tzv. D-řidičák. Sabtours naposledy našel 20 nových šoférů, když jim zaplatil kvalifikaci na autobus. Patnáct procent jeho řidičů autobusů je zaměstnáno na vedlejšák - hlavně učitelé a lidé z gastronomie. Firma se poohlíží i po pracovnících ze zemí mimo EU.

Pomáhají korunkovými uzávěry

Střelecká mládež ze Simbachu (okr. Rottal) nasbírala pro děti s hendikepem od ledna do března přes 1611 kilogramů korunkových uzávěrů skleněných nápojových láhví. Na našem snímku ze zdroje Donaukurier vysypává vedoucí skupiny Hans Kreileder do sběrového pytle další z asi 40 000 sáčků, tentokrát v hodnotě 500 eur. Čtyři velké pytle korunek budou předány Susanne Wasmeierové, která tuto komoditu sbírá léta, poslední asi dva roky pro obchodníky se šrotem v Dolním Bavorsku. Výnos - dosud kolem 4500 eur - převádí postiženým dětem.

Víčka pro postižené…Víčka pro postižené…Zdroj: DKNápad měla začátkem roku mládežnická střelecká organizace a vyzvala ke sbírání zátek všechny střelecké kluby oblasti Simbach. Tým s nejlepším výsledkem měl vyhrát bednu piva - samozřejmě s uzavřenými láhvemi, poznamenává DK. K akci přistoupilo také mnoho privátních dárců, vytvářeli skupiny, kterých bylo nakonec 45, a "kořist" celkově vážila 1640 kilogramů. Nejvíc z toho, 254,546 kilogramu, opatřili střelci z Reutu, Waldburgskirchenští přidali 190,204 kg a dámské vedení organizace přes metrák…

Vedoucí Hans Kreileder přidal k díkům trochu počtů: Jedna tuna odpovídá půl milionu korunek, jejich 1,6 tuny tedy 800 000 uzávěrů…

Slavná tanečnice má výstavu

Josephine Bakerová (1906-1975) byla první ženskou entertainerkou s afroamerickými kořeny a slavila velké úspěchy jako tanečnice a zpěvačka také v Německu, nejprve z vystoupení v Berlíně ve dvacátých letech. Za druhé světové války byla také odbojářkou a protagonistkou amerického občanského hnutí, dodává k ní DK. Po válce se opakovaně vracela do obou částí rozděleného Berlína. V roce 1975 podlehla v Paříži mrtvici. Na snímku ze zdroje DK je při setkání v Paříži v roce 1953 s Charleym Chaplinem. Dnes je pokládána také za ikonu komunity LGBT.

Bakerová s Chaplinem…Bakerová s Chaplinem…Zdroj: DK

Umělecká a výstavní síň SRN v Bonnu jí připravila velkou výstavu, která potrvá od 18. května do 24. září. Jsou na ní historické fotografie a dokumenty, autobiografické listy, oděvy, desky, časopisy a střihy z jejích revue a interview.