Tobi se loni v létě "naočkoval" Toskana Trailem v Itálii s gravelbiky, tedy koly, které snesou i méně kvalitní cesty, třeba šotolinové. "To bychom potřebovali i u nás v Bavorském lese," uzavřel. Region prý má co nabídnout, jen možné zdejší trasy jsou skoro neznámé. Rozhodli se uspořádat takový zážitek s názvem „BAC-Trail“ – Bavaria Austria Czech Republic Trail.

Schváleno

Ke spolupráci získali prvotně váhající regionální management Feyung, bavorské státní lesy a Národní park Bavorský les. "Museli ovšem ještě přesvědčit příslušné úřady, což se u dolnobavorské vlády neobešlo bez povolovacího řízení se schvalování tras, dodržování časů atd.," napsal DK.

Proto se dvojice rozhodla svou akci připravit hlavně tak, aby se na ní účastníci cítili dobře a mohli si zvolit své vlastní tempo a startovní den. Nemají žádný strnulý časový rozpis, který se musí dodržet. Není problémem ani stálé kempování v základním táboře s poznáváním okolí.

Poznávací zážitek

Prvního března začali Jakobovi prodávat účastnické lístky za 89 eur. "Zdůrazňují, že zážitek nemá mít závodní charakter. Účastníci mají mít dost času poznat přírodu, kulturu a historii regionu. I proto etapy vedou kolem jezer a ruin, přes více hor a mnoha obcemi. Všechno, co pro tyto dny potřebují - oblečení, výbavu ke kempu, nářadí - povezou v kapsách kol. Na ruksaky při denních etapách 60 až 100 km mohou ideálně zapomenout," uvádějí organizátoři. Akci provází heslo „unsupported“, česky tedy "bez pomoci". Sice všichni dostanou předem všeobecné informace o regionu a trase s tipy k návštěvě, ale v zásadě si mohou etapy sami rozvrhnout. Vlastní zásoby si mohou doplnit v obcích, ve kterých mohou přijít ke kontaktu s domácími obyvateli.

Protože trasa protíná chráněná území národních parků Bavorský les a Šumava, byly obavy příslušných úřadů brzy rozptýleny. "Z důvodu ohledů na faunu platí během BAC-Trailu, že hodinu před setměním se mají účastníci nacházet na vykázaných místech kempů nebo v jiných ubytováních. K akci bylo povoleno maximálně 250 startujících ve dvou dnech. Trasa byla vybrána tak, aby na každých 80 kilometrů byla nabíjecí stanice pro e-kola. Jakobovi připomínali, že v Toskana Trailu s podobně dlouhou trasou zaznamenali letos kolem 4500 přihlášených.

Zmíněný základní kemp je v centru Dolního Bavorska v odlehlém dvoru s adresou Rohrhof 27 94118 Jandelsbrunn. Nejbližším větším městem je Pasov, vzdálený asi 30 km."

Bližší informace k akci jsou na www.bac-trail.eu nebo na instagramu @bac_trail. Pro zajímavost, třetí etapu v Bavorském lese nazývají pořadatelé „Haxerl Dog“ / „Den nožiček", které čeká 102 kilometrů a 2200 výškových metrů.

Ve čtvrté etapě BAC-Trail překročí německo-českou hranici. Za ní mohou účastníci vidět zbytky "železné opony", po pár kilometrech pak dosáhnou opuštěné vsi - dle anotace "strašidelného, ale opravdu krásného místa". Další opuštěná ves čeká na cestě zpátky do Německa s dalším vrcholkem s posledními pohodlnými stoupáními.

Organizuješ si sám

Závěrečný "slovník" rozpisu připomíná, že všechno si organizuješ sám - stravování, dostatek pitné vody, přenocování. Nejsou tu na trase žádné opravny a servisy. Pořadatelé organizují trasu a dodávají trasu s body podle zájmu s doporučením, jak si pět dnů naplánovat. "Je na tobě, jestli je zvládneš v náročných třech, nebo v uvolněných šesti dnech."

Změny trasy mohou vyvstat nečekaně, a proto bude finální podoba známa až dva, tři týdny před startem. Místa ke kempování budou na mapě, kterou účastníci dostanou při příjezdu do základního kempu. "Prosíme, nocujte jen tam, kde je to povoleno, kempování na divoko je zakázáno a především v národním parku hlídají rangeři, kteří ti mohou uložit vysoké pokuty," dodává poučení.