Na otázku, jak budou dárky pravděpodobně nejvíc přijaty, respektive jaké jsou nejvíc přány, uvedlo 39 % matek květiny, 38 % nemateriální dárky, 24 % poukázky, 22 % něco z vlastní výroby. 28 % by se podle ankety těšilo z knihy, ale dát ji chce jen šest procent dotázaných.

Nejštědřejší chtějí být ke Dnu matek ve Štýrsku a v Korutanech s průměrem 70 eur. Následují Horní Rakousy a Salcburk (67 eur), Tyrolsko a Vorarlbersko (66) a Vídeň (64). Nejšetrnější jsou Dolnorakušané (61 eur).

Sklouznout si 92 metry

92 metrů dlouhá a 10,6 metru vysoká skluzavka je novou atrakcí koupaliště v Leondingu. Jako první si ji směla vyzkoušet čtvrtá třída střední školy v Hartu, ode dneška je přístupná všem. Je o 30 metrů delší než její předchůdkyně, má světelné LED-efekty a zvukovou kulisu, provází ji optický příběh přátelství Leonie a Leona, trasa vede od pravěku dinosaurů k fiktivní budoucnosti. Na konci skluzavky je digitální ukazatel, jak rychle ji kdo projel.

Staré zařízení už neobstálo v technické prověrce, na nové odhlasovala městská rada investici skoro milion eur. "Nechtěli jsme nahradit tu starou 1:1, ale dětem a mladistvým nabídnout obzvláštní koupací zážitek," říká starostka Sabine Naderer-Jelinková.

Veleskluzavku pokřtili studenti.Veleskluzavku pokřtili studenti.Zdroj: Zdroj: DK

Dodá Siemens do USA rekordní vlaky?

Na západě USA má vzniknout první skutečně vysokorychlostní trať pro vlaky - American Pioneer 220, píše DK. V cílové rovince o zakázku je firma Siemens, vybraná jako tzv. preferovaný uchazeč, s nímž už běží finální jednání o smlouvě. Konkrétně jde o dodávku deseti vlaků jedoucích rychlostí přes 350 km/h, které mají spojit Las Vegas s jižní Kalifornií. Cestující se mají za necelé dvě hodiny dostat z Las Vegas do oblasti Los Angeles. O zakázku se ucházelo víc globálně zaměřených koncernů.

Méně svateb a dětí

Loni přišlo v Německu na svět podle předběžných čísel kolem 693 000 dětí, o 6,2 % méně než předloni, kdy jich bylo 738 819. Loňský počet novorozenců byl nejnižší od roku 2013, kdy bylo naposledy zaznamenáno méně než 700 000 dětí. V nových spolkových zemích klesl počet porodů meziročně dokonce o 9,2 % - ze 86 227 na 78 300. Ve starých spolkových zemích byl nižší o 5,9 %, na 581 000 dětí.

Počet sňatků loni klesl proti roku 2022 o 7,6 % na 361 000. To bylo druhé nejnižší číslo v historii statistiky vedené od roku 1950 - po pandemií ovlivněném roce 2021 (357 785). Ze 361 000 sňatků bylo 9200 uzavřeno lidmi stejného pohlaví.

Sedm let za vraždu šestiletého

Soud v Neubrandenburgu uložil za vraždu šestiletého Joela z Pragsdorfu v Meklenbursku patnáctiletému pachateli mládežnický trest sedm let a devět měsíců

Oběť byla nalezena loni večer 14. září s bodnými zraněními v roští u hřiště. Už se nepodařilo chlapce oživit. Obviněnému ještě nebylo patnáct, byl tedy stíhán "jen" pro zabití a hlavní líčení s ním bylo vedeno bez přítomnosti veřejnosti. Byl zatčen asi dva měsíce po činu. Při výpovědích se zaplétal do rozporů, jeho DNA bylo nalezeno na vražedném noži. Minulý týden se nečekaně přiznal. Rozsudek není v právní moci.

Čech neměl na taxi, ale svezl se

V noci na čtvrtek se nechal v půl čtvrté ráno 28letý Čech odvézt taxíkem od lineckého hlavního nádraží do Alhamingu, na parkoviště pendlerů. Vystoupil a zavřel se tam do svého auta ke spaní - 54letému řidiči zůstal dlužen 80 eur za cestu…

Šofér vyrozuměl policii a podal trestní oznámení. Čecha odvezli k výslechu na strážnici, kde se k ničemu nedoznal. Je teď stíhán pro podezření z podvodu.

Sudetská cena Junckerovi

Pět let byl „Mr. Europa“. Nyní Jean-Claude Juncker, bývalý prezident Evropské komise, obdržel Evropskou cenu Karla Velkého, kterou sudetští Němci oceňují lidi, kteří zvláště přispěli k mezinárodnímu porozumění a evropské jednotě. Vyznamenání bude předáno při Sudetském dnu 18. května v Augsburgu. 69letý politik byl poctěn za své zásluhy o sjednocenou Evropu. Mluvčí Sudetských Němců Bernd Posselt ho označil za "vynikajícího státníka, který je lucemburským patriotem a nenáleží žádného národnímu státu, nýbrž všem Evropanům". Byl od roku 1995 skoro dvě desetiletí lucemburským předsedou vlády, od roku 2014 do 2019 prezidentem Evropské komise, představuje ho DK. Vysvětluje, že Karlova cena je nazvána po středověkém panovníkovi Karlu IV. Sudetští Němci, kteří byli po druhé světové válce vyhnáni z tehdejšího Československa a z velké části našli nový domov, propůjčují tuto cenu od roku 1958. Je určena pro osobnosti a zařízení z politiky, duchovního života nebo hospodářství za obzvláštní zásluhy o porozumění a spolupráci mezi lidmi a zeměmi střední Evropy.

Pana Evropu poctili i sudetští Němci.Pana Evropu poctili i sudetští Němci.Zdroj: Zdroj: DK

Prvním nositelem ceny byl v roce 1958 voják Lev Prchala. K dosavadním nositelům ceny patří z předloňska ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, více bavorských předsedů vlád. Loni ji získali vysoký komisař pro Bosnu a Hercegovinu Christian Schmidt a místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček, roku 2021 český exministr kultury Daniel Herman, 2019 předsedyně Židovské obce Mnichova a Horního Bavorska Charlotte Knoblochová, 2016 kníže z Lichtenštejna Hans-Adam II., 2008 novinář a lidskoprávní aktivista Petr Uhl, 2003 Franz Neubauer, 1990 maďarský lid, 1983 Walter Becher, 1982 Franz Josef Strauss, 1975 kardinál Mindszenty, 1970 Otto Habsburk, atd.