"V žádném jiném provozu společnosti nevyrobili aut víc," dodává DK. První "bavorák", tehdy BMW 5er první generace, sroloval odtud 27. září 1973. V provozu běží poslední přípravy na letní start osmé série "pětek", poprvé ve všech variantách pohonu. U "svého" dvanáctimiliontého kusu se zaměstnanci a vedení závodu vyfotografovali. Zdroj: DK

Den matek s novinami

Linecký deník OÖN pozval k oslavě Dne matek letos už na pátek 12. května do Promenade Galerien k veřejnému čtení oblíbených pravidelných sloupků svých čtyř autorek od 15 hodin.
Předtím od 14.15 bude podávat kávu a sladké pečivo cukrářství Jindrak. Mexická zpěvačka Jessie Ann de Angelo připravila pro čtenářky listu písně od ženských autorek o ženách.

Za dárky ke Dnu matek vydají letos Rakušané kolem 240 milionů eur. Nejštědřejší mají být Dolní Rakousy a Burgenlandsko s průměrem 81 eur, následují Vídeň 79, Horní Rakousy a Solnohradsko 75.

Školačky chtěly zabít

Soud ve Štýrském Hradci uznal v pátek dvě žákyně ve věku 19 let za dvojnásobný pokus o vraždu: loni v únoru napadly tři muže a dva z nich zranily. Jeden utrpěl řezné rány na rukou, druhý třináct spíše povrchních bodnutí do hrudi a zad a po pár hodinách v nemocnici mohl jít domů, třetího zranily na hlavě.

Předtím slečny konzumovaly drogy a alkohol, než je známý vyhodil z bytu. Než odešly, zapálily WC toaletním papírem a ukradly z kuchyně nůž. Soud je poslal na 13 let do vězení.

Jako důkaz byly čteny chatové protokoly. Jedna z děvčat psala příteli: "Zabily jsme lidi. Musíme pryč z Grazu." Před senátem se omlouvala, určitě prý nechtěla nikoho zabít, a prosila o druhou šanci dokončit maturitu. Její kamarádka také litovala - bolelo ji, když zranění viděla…

Muzikanti proslavili Linec

Lineckému gymplu to hraje!Lineckému gymplu to hraje!Zdroj: Zdroj: DK

Absolutní první cenu přivezl soubor StifterBrass žáků a absolventů hudebního gymnázia v Linci pod vedením Michaela Lettnera z evropské slavnosti hudby mládeže v belgickém Pentu, kam se sjelo 2400 muzikantů ze 17 zemí Evropy a Jižní Ameriky. Zdroj: OÖN

Vyhodila novorozeně z okna

Večer 27. října 2022 porodila ve Schwerinu 26letá matka a holčičku vyhodila z okna ve třetím patře, napsal Donaukurier. Za to byla v pátek odsouzena k pěti a půl roku odnětí svobody za zabití.

Soud zvážil, že po porodu byla ve výjimečné situaci, ale její ovládací schopnosti nebyly výrazněji ovlivněny. Vyloučil i možnost, že jednala v afektu. Nejdříve se pokoušela novorozeně spláchnout v toaletě, a když se jí to nepodařilo, otevřela okno a vyhodila je. O porodu neměl nikdo vědět, práce pomocnice v pečovatelské léčebně seniorů a její nezávislost jí byly důležitější, řekl soud. Předseda senátu mluvil o její osobnostní poruše, svému okolí a manželovi často lhala a manipulovala jimi. Těhotenství zalhávala a přibývání na váze vysvětlovala léky. Porodní bolesti líčila muži jako žaludeční křeče a vehementně odmítala, aby volal lékaře.

Postavili mrtvý živý plot

Linec pro své ptactvo.Linec pro své ptactvo.Zdroj: Zdroj: OÖN

Zaměstnanci města Lince zřídili v Heilhamer Au na Urfahru z mrtvých větví, stromků a listů bariéru, která vymezuje prostor a nabízí četné možnosti hnízdění a obživy pro ptáky, plazy a hmyz. Na snímku při obhlídce plotu jsou radní pro životní prostředí Eva Schobesbergerová (uprostřed) se spolupracovníky. Zdroj: OÖN