Podle něho je tak šestým člověkem, který to dokázal, a jediným, který to stihnul během čtyř let. Jde o plavání na 1609 metrů ve vodě studené do pěti stupňů. Před pokusem byl vyšetřen lékaři kliniky v Ulmu a jeden, který byl i u míle, potvrdil, že dobrodruh pokus dobře přestál. V příštích letech chce zaplavat jako první patnáct těchto mil - dosavadní rekord je čtrnáct…

Po jakém psovi zůstala hromádka?

V Jižním Tyrolsku, nejsevernější italské provincii s půl milionem obyvatel, většinou Němců, od začátku roku pořizuje zemská vláda s obcemi databanku, která má zachytit genový materiál více než 40 000 domácích psů. Od letoška je odevzdání jejich DNA pro majitele zákonnou povinností, k veterináři šla pro genetický otisk psa za asi 65 eur zatím ale jen asi pětina z nich. Porovnání neodklizeného psího trusu s databankou má odhalit viníka nepořádku. Odhalený páníček má dostávat pokutu 292 až 1048 eur.

Tyrolská databanka má jít do provozu do léta. V Londýně a v Paříži o ní přemýšlejí, v SRN pak spíše menší města jako Weilerswist nebo Bad Neualbenreuth v Horní Falci.

Zemřel Werner Schrotta

Z Lince nám přišla zpráva o úmrtí člověka, kterého jsme ctili z doby kontaktů s OÖN při "námluvách" o pomoci a společné budoucnosti našich listů. Tehdejší ředitel lineckého vydavatelství, později prezident svazů rakouských (1991-97) a evropských (1998-2000) novin Werner Schrotta zemřel ve věku 88 let.

"Byl expertem v manažerství tisku a platil za průkopníka vývoje nových médií," charakterizuje ho agentura APA, jejímuž představenstvu byl ředitelem.

'I náš' mistr managementu Werner Schrotta.'I náš' mistr managementu Werner Schrotta.Zdroj: Zdroj: DK

Schrotta se narodil 13. května 1935 v Aši. Po promoci na doktora komerčních věd byl v letech 1964-78 ředitelem Wochenpresse, dalších 20 let ředitelem J. Wimmer GmbH a jím vydávaných Oberösterreischen Nachrichten. Byl nositelem zlatého čestného odznaku za zásluhy o Rakouskou republiku.

Svaz rakouských novin napsal v nekrologu, že mediální branže s ním ztratila korektního a velmi precizního vydavatelského manažera "staré školy", který svaz vedl tři úřední období s velkým rozhledem a ve všech svých profesních místech zanechal za sebou trvalé stopy.

Našli meteorit

Nad Berlínem byl v neděli pozorován výrazný ohnivý miniasteroid označený jako 2024 BX1 a vědci a sběratelé začali hledat, kam dopadl. První kus našli polští hledači na poli u Ribbecku poblíž Nauenu a chtějí jej prodat.

Nález ocenil kurátor berlínského muzea přírody Ansgar Greshake, podle kterého jde o velmi vzácný kamenný meteorit podtřídy aubrit. Další dva kousky velikosti vlašského ořechu našli badatelé muzea. Snímek pro Deník je ze zdroje DK.

Posel z vesmíru na německém poli.Posel z vesmíru na německém poli.Zdroj: Zdroj: DK

Bankéř okradl tenisového exprofesionála

Bývalý privátní bankéř (36) podvedl klienta, o kterého měl pečovat - bývalého tenisového profesionála Hanse Karyho o více než 600 000 eur. Od soudu v Klagenfurtu dostal tři roky a musí zaplatit přes půl milionu eur. Už na začátku procesu se přiznal.

Předstíral poškozenému lukrativní možnosti investování, které mají prý jen zaměstnanci banky. Ve skutečnosti šlo o vysoce spekulativní deriváty externího poskytovatele. Jako dlouholetý klient Kary svému privátnímu bankovnímu opatrovateli uvěřil, konstatovala obžaloba.

Ještě budou užitečné.
Od sousedů: Recyklují kávové kapsle

Obviněný se už v začátku procesu přiznal. Prožíval prý těžké období - ztroskotal mu dlouhodobý vztah, zakrátko se oženil s novou ženou a s ní očekával dítě, ocitl se pod enormním tlakem a začal být závislý na spekulacích. Investoval u brokera s CFD a přišel o vlastních 50 000 eur spekulacemi na olejovém trhu. Když mu došly peníze, napadlo ho přemluvit k investování finančně silného zákazníka do obchodů, které mohl provádět jen pod svým jménem… Kary nevěděl, do čeho jdou jeho peníze.

Když mu bankéř nedokázal vysvětlit všechny investice, použil sedmkrát předem podepsané bianco převody jeho jménem. Dalších skoro 50 zmanipuloval bez podpisů, když mj. získal přístup na počítač kolegy. Krátce před provalením podvodu zajistil obžalovaný výpověď klientovy životní pojistky na asi 200 000 eur. Kary tak celkově přišel o 600 000 eur…

Rozsudek není pravomocný.

Rekormani v ocelových lanech

Pátý zápis do Guinnessovy knihy rekordů získala firma Teufelberger-Redaelli z Welsu za svůj výrobek - její ocelové lano je těžké 495 tun a dlouhé více než čtyři kilometry, napsal Volksblatt. Vyrobené bylo 50 zaměstnanci v závodě v Terstu za sedm měsíců. Je určeno k pracím pod hlubokou vodou, například k vyzdvihování zátěže až tisíc tun. Výrobky Teufelberger-Redaelli jdou do celého světa.

Král ocelových lan.Král ocelových lan.Zdroj: Zdroj: DK

Nákladní kola k půjčení

Na Harter Plateau v Leondingu jsou v projektu "Hausrad" nabízeny rodinám k zapůjčení moderní E-transportní kola se sedátky pro dvě děti. Akumulátory, klíčky a nabíječky jsou v boxech půjčovny, které jsou rezervovatelné a otevíratelné online přes radverteiler.at. Nákladní kola jsou schopna uvézt náklad až 180 kg včetně váhy uživatelů, dojezdná dráha akumulátorů je kolem 70 km. Kola mohou být rezervována a užívána kdykoliv, servis je zdarma.

Nákladní kolo k zapůjčení.Nákladní kolo k zapůjčení.Zdroj: Zdroj: OÖN

Jak se loni v Německu blýskalo

V SRN zaregistrovala měřící zařízení loni 316 000 blesků, které dopadly na zem. To bylo o 30 % víc než předloni, ale méně než v jiných letech. Hlavním městem blesků byl Memmingen v Allgäu s průměrem 2,9 uhození na kilometr čtvereční, na druhém místě byl Pirmasens 2,8, třetí hornobavorský okres Mühldorf (2,5). Nejmenší hustotu měl Amberg v Horní Falci (0,08).

Ze spolkových zemí se nejvíc blýskalo v Bavorsku, kde uhodila víc než pětina všech německých blesků, přes 70 000. Nejvíc výbojů na kilometr čtvereční zaznamenali v Bádensku-Württembersku (1,3), nejméně v Hamburku (0,37) a Šlesvicku-Holštýnsku (0,38). V roce 2007 udeřilo v Německu přes milionkrát, roku 2020 jen 399 000, rok nato 491 000, předloni zase pouze 242 000.

"Monstrum" bude dál sedět

24 let věznil Josef Fritzl (88), známý jako Monstrum z Amstettenu, svou dceru. Držel ji od roku 1984, kdy jí bylo osmnáct, ve vlastnoručně upraveném zvukotěsném sklepě o 60 metrech čtverečních s osmi dveřmi těžkými až půl tuny na dálkové ovládání a znásilňoval ji. Měl s ní sedm dětí, z nichž jedno brzy zemřelo. Jeho manželka, žijící v patře stejné budovy, se o tom nic nedozvěděla. V roce 2009 dostal doživotí. Náš list podrobně informoval.

Ve věznici přijal Fritzl nové jméno. Podle jeho obhájkyně trpí demencí. Po 15 letech soudci v Kremsu rozhodovali k názoru znalce psychologa, že už není nebezpečný, jestli bude moci jít na svobodu. Tříčlenný senát to z preventivních důvodů zamítl, ale odsouzený může být přemístěn ze zabezpečovací detence do vězení s normálním režimem a musí se v něm podrobovat každé tři měsíce léčení.

Linec: za rok 84 000 tun odpadu

Městská odpadová společnost loni vyvezla 65 "kukavozů" z města asi 84 000 tun odpadu ze 63 000 popelnic. Auta za nimi najezdila přes milion kilometrů. Kromě toho město spravuje 380 sběren odpadu. Zaměstnává v tomto oboru 190 osob.

Část odpadu je spalována a zásobuje asi 30 000 domácností elektřinou a 20 000 bytů dálkovým teplem.