Z místa "zmizelo", a protože infrastruktura vylučovala, že by bylo uvolněno třeba jeřábem, nejspíš zmizelo v kráteru, řekl velitel hasičů Florian Pfisterer. Hloubku díry odhadl na více než deset metrů, spadlý automobil v ní vůbec neviděli.

Nezvyklá díra ve vozovce...
Od sousedů: Obyvatele bavorské vsi překvapil v pátek kráter před domem

Na plovárnách nahoře bez

Co je v Německu leckde tradicí, třeba na plážích FKK v Syltu, v Rostocku nebo na Chiemsee, tedy koupání "nahoře bez", má ve čtyřech krytých plovárnách v Göttingenu platit o sobotách a nedělích od začátku května, prozatím do konce srpna, píše DK.

"Iniciováno nové pravidlo bylo občankou, která si loni v srpnu v jedné zdejší plavecké hale svlékla horní část bikin a cítila se jako nebinární člověk volněji. Plovárna ji ale viděla jako ženu, vykázala ji a zakázala jí vstup s odhalenými ňadry. K ,delikventce´ se přidal místní feministický spolek ,Stejná prsa pro všechny´ a úpravu pravidla navrhl," uvedl list.

Položil při tom otázku, proč jsou nahé horní poloviny mužských těl okay, ale holá prsa žen ne. Stejně tak se ptají aktivisté a zakládají v celém Německu hnutí za právo na oben-ohne, přinejmenším na místech, kde se mohou bez "podprsenek" ukazovat muži. "Požadují pohlavní spravedlnost a odsexualizaci ženského těla," píše DK. Připomněl, že loni v létě byla v Berlíně cyklistická demonstrace proti zákazu odhalování prsou v parku.

Vytopí ji počítače?
Od sousedů: Nemocnici zahřejí počítače

V minulém století bylo ženám předepsáno, jak se mají oblékat ke koupání. V srpnu 1932 rozpoutal komisař pruského ministerstva vnitra Franz Bracht "křížové tažení proti nemravnosti". Zakázal "kulturu nahoty" v divadlech, revuích, kabaretech atd., de facto taky vystoupení tetovaných žen a soutěže krásy. K nim jeho výnos uváděl: "Německé ženy, jen v plavkách oděné, které nechávají porotami nebo mnohasethlavým publikem taxovat své tělesné vnady, aby byly prémiovány jako královny krásy, je znamením porážky kultury. Takovým věcem je třeba v budoucnu zabránit!"

A další paragraf: "Veřejné koupání se o nahotě nebo v neslušných plavkách je zakázáno. Veřejným je ve smyslu tohoto rozhodnutí koupání, jestliže koupající jsou vidět z veřejných míst."

Protože tyto formulace mohly být interpretovány různě, upřesnil je doplněk z 28. září, tzv. "Zwickelerlass". Ženy se podle něj směly veřejně koupat, jestliže jejich plavky zcela zakrývají vpředu horní část těla a pevně přiléhají pod paže. Výstřih vzadu nesmí sahat pod dolní hranu lopatek. Muži musejí nosit alespoň plavky opatřené všitým klínovým látkovým vsazem v rozkroku. Nedodržení bude pokutováno. Tyto předpisy neplatí pro lázně, ve kterých se muži a ženy koupají odděleně…"

Minulost připomíná také snímek z roku 1929 ze Spiegelu. Vynález z dvacátých let sloužil jako diskrétní převlékací přenosná kabina dam. 

Zpráva o čerstvé úpravě v Göttingenu vyvolala v sociálních médiích nevoli.

Divoké husy se přemnožily?

Na mnoha přírodních koupalištích v Bavorsku se usídlily divoké husy a zvykly si na lidi. Působí ale i problémy. Jejich trus znečisťuje pláže, lehátka, cesty. Na Altmühlsee vyrážejí v teplých měsících každé ráno pracovníci Gunzenhausenu s vědry a lopatami, aby tato místa očistili. Jen osobní náklady na službu město vyčísluje na 60 000 eur ročně. Zkoušeli plašit husy draky, vytvořili pro ně náhradní plochy, kde se měly usadit, břehy oplotili, ale počet těchto ptáků dál roste. Podle zemského úřadu pro zemědělství je jich na Altmühlsee kolem 3500, a ročně jich asi 10 procent přibývá.

Účinnou zbraní by byl odstřel, ale ten je problematický množstvím lidí v okolí. V Norimberku jej město povolilo v roce 2018, ale zakrátko po protestech lidí otočilo. V poslední době se prý situace uklidnila, protože si lidé na znečisťění zvykli. Město také testuje propichování vajec v husích hnízdech, v nichž ještě nejsou více vyvinutá embrya, a pak je pokládá zpátky. Dvě snesená vždy nechává nedotčená k vysezení. Stejné opatření zkoušejí také na Altmühlsee, v údolí Mainu a v prostoru Straubingu.

Sklizeň...
Od sousedů: Náhodný tip za 9,8 milionu eur