Nejčastěji byly opravovány s touto dotací smartphony (58 149), mobily (30 829) a myčky nádobí (18 670). Nejméně jich bylo vyžádáno na opravy mikrovlnných trub (823) a e-koloběžek (726).

O bonusy se žádá na reparaturbonus.at, na každý přístroj může být použit jeden. Jakmile je uplatněn, může klient požádat o další.

Kuchař Schuhbeck stojí před soudem

U soudu v Mnichově začal ve středu proces se hvězdným kuchařem Alfonsem Schuhbeckem (73), který vařil mimo jiné pro Beatles, Chaplina, královnu Alžbětu či Angelu Merkelovou. Je obviněn z krácení daně ve 25 případech z let 2009-2016 celkem ve výši 2,3 milionu eur. Vyšetřován začal být před třemi roky. Do 22. prosince má soud naplánováno 18 jednacích dnů.

Obhájce Sascha König na zahájení procesu řekl: "Možná že na jeho konci vyjde najevo, že pan Schubeck není pachatelem, ale sám obětí, protože ne daňová pokladna, ale on byl podveden…"

Z pomoci k podvodu je současně souzen autor počítačového programu, který umožnil obcházení údajů daňového přiznání. V začátku procesu čin doznal s tím, že ho o to Schubeck požádal a on vyhověl, protože mu byl zavázán.

Schubeckovi advokáti mazání příjmů z daňových přiznání nepopírají, ale míní, že neexistují indicie a důkazy, že gastronom sám takto do účtů sahal. Kromě toho podle nich vyšetřovatelé nemají vysvětlení, kde zůstaly miliony v hotovosti, o které jejich klient své příjmy zkrátil.

Schuhbeck sám první den jen potvrdil jméno, povolání a jména rodičů, k ničemu dalšímu se nevyjádřil, napsal Donaukurier.

Vídeň dotuje nákladní kola

Lidé ve Vídni si mohou zažádat o finanční příspěvek na koupi elektrického nákladního cargo kola. Město jim přispěje až 800 eury, nejvýš do poloviny pořizovací ceny, napsala našemu webu Markéta Poláčková z Eurocommu. Město navíc přispívá až tisícovkou eur na speciální cargo kola upravená pro vozíčkáře.

Vídeňská radnice hodlá nákup nákladních kol podporovat minimálně do roku 2026. Nákladní kola nakupuje i do své vlastní městské flotily sdílených kol. Nyní jich město vlastní 26, další mají být přikoupeny. Lidem jsou k zapůjčení zcela zdarma.

Na snímku jsou vídeňská radní pro mobilitu Ulli Simová a ředitel Agentury pro mobilitu Martin Blum.