Bili ho opaskem, nabíjecím kabelem, nedávali mu jídlo a pití a zavírali ho na noc neoblečeného do maličkého skladiště. Od konce května 2022 bylo jeho týrání stále brutálnější. V noci na 13. leden vykrvácel a udusil se po více násilných excesech v bytě svého otčíma v Barsinghausenu. Oba pachatelé dostali doživotí.

Podle soudu jednali bezcitně a egoisticky, chtěli dítěti způsobit značné bolesti za to, že rušilo jejich milostný vztah a dělalo jim problémy například stolicí do kalhot, když bylo zavřené.

Lidé se učí s podceňovanými stromy zacházet.
Od sousedů: Ovocné sady jsou nemateriální kulturní dědictví

Polská matka se s partnerem německo-polského původu seznámila přes TikTok a koncem loňského května se přestěhovala se synkem a šestiletou dcerou do Německa. Novému taťkovi, který měl tři syny už z minulého manželství, měly říkat tati. Dvojice plánovala, že bude mít společné další dítě. Začala ale s trápením Fabiana. Také jeho sestra musela hodiny klečet se zdviženými pažemi na tvrdé laminátové podlaze, byla zavírána do komory a hladověla.

Násilnosti mohl soud částečně až na minuty rekonstruovat, protože partneři si zprávy o nich vyměňovali přes whatsapp. Byly to "protokoly hrůzy", označil 700 až 800 stránek zápisů ženin obhájce. Pár užíval mobilů, aby násilnosti "odsouhlasoval, koordinoval a na zasílaných fotografiích hlídal jejich průběh", řekla předsedkyně senátu. O Fabianovi brzy mluvili jen vulgárními urážkami, "odlidšťovali" ho.

Stopy výbuchu.
Od sousedů: Jak to bylo s vyhozeným bankomatem

Obžalovaní se v průběhu procesu k činům doznávali, ale hlavní vinu posouvali jeden na druhého. Od 10. ledna bylo Fabianovo vědomí zkaleno otřesem mozku. Poslední dny jeho bytí nebyly "chatovány", protože už "nerušil" pláčem nebo voláním po jídle. Protože k němu nepřivolávali žádného lékaře, chlapec zemřel pomalu a ve značných bolestech. Až další den zavolal jeho otčím záchranku, matka se pokoušela dítě oživit. Oba tvrdili, že se zranilo při pádu ze schodiště. To vyvrátili soudní znalci, z jichž posudku soudkyně citovala, že Fabian měl na těle víc zraněných ploch než zdravých…

Jela 550 kilometrů do muzea

Parní lokomotiva 01 1104 projela za 12 hodin 550 kilometrů z Braunschweigu čtyřmi spolkovými zeměmi do muzea parních lokomotiv v Neuenmarktu (okr. Kulmbach). Mašina je v privátním vlastnictví a muzeu je pronajata.

Rychlostní lokomotiva byla postavena s továrním číslem 11.360 v Berlíně a poprvé vyjela v roce 1940. Od roku 1954 byla modernizována a byla schopna táhnout nejtěžší rychlíky až rychlostí 140 km/h. Roku 1975 ji koupil anglický lékař a dopravil ji do železničního muzea na severu Anglie. Roku 1996 se vrátila na pevninu a podstoupila nákladné opravy. Od června je zase schopna provozu.

Statisíce zásilek na vánočních poštách

Jen v ježíškovské filiálce Engelskirchen u Kölnu jich dosud zpracovali přes 100 000, v brandenburském Himmelpfortu už vybavili přes 200 000 dopisů. V mikulášském poštovním úřadu v sárském St. Nikolausu prošlo rukama personálu až 28 000 dopisů od dětí a tým asi 45 lidí na všechny odpovídá. "Jsme šest týdnů v trvalém nasazení," říká vedoucí této akce Sabine Gereckeová. V Himmelsthüru u Hildesheimu odpovídají na 30 000 listů. V Himmelpfortu na severu Brandenburska zavře tamní pošta až na Štědrý večer. Podle Deutsche Post přišlo loni kolem 310 000 dopisů od dětí ze 60 zemí.