Po 42 jednacích dnech se slyšením 52 svědků jim soud uložil doživotí. Rozsudek není v právní moci.

Než utíkali z Afghánistánu, byla žena nuceně provdána jako šestnáctiletá. V Německu se pak s násilným manželem ve svých 34 letech rozvedla a zamilovala se do jiného. Pro bratry to byla „skvrna hanby" - jak žalobkyně uvedla, „chtěli ji potrestat a ,vzdálit ji´ od rodiny". Společně připravovali její zavraždění.

13. července 2021 ji vylákali do pasti a v pokoji mladšího z bratrů v Neuköllnu ji zabili. Tělo dopravili v kufru vlakem z Berlína do Bavorska, kde tehdy starší bratr bydlel. Bezpečnostní kamera zachytila dvojici se zavazadlem na nádraží Berlín-Südkreuz.

Ilustrační foto
Od sousedů: V lavinách hynuli hlavně muži

Asi tři týdny nato našli pátrači mrvolu ženy v jámě na okraji složiště štěrku poblíž obce Holzkirchen. Na místo je dovedla přítelkyně staršího bratra. „Ruce, nohy, ústa a nos oběti byly svázány lepicí páskou, kolem krku měla zauzlován šátek," uvedl Donaukurier. „Vyproštění mrtvoly trvalo čtyři hodiny. Policisté je dokumentovali 75 snímky." Pod tejpem na zápěstí našli odtrženou špičku prstu z rukavice na jedno použití. Na ní byla DNA mladšího bratra.

Ženiny děti vypovídaly v listopadu 2021. Tehdy 14letý syn označil své strýčky za špatné lidi, kteří matku bili, kontrolovali, zakazovali jí přítele, vyhrožovali jí. 10letá dcera líčila, že jeden ze strýčků chtěl, aby nosila šátek. Maminka přehmaty bratrů snášela a nechtěla jít na policii. „Byli na ni hrozní, ale měla je přesto ráda…"

91letá vražedkyně…

Před vídeňským zemským soudem stála v pátek 91letá žena obžalovaná z vraždy a ze žhářství.

V noci na 21. červenec loni zapálila byt ve Vídni s vědomím, že tím může způsobit smrt svého dementního a ležícího 93letého manžela. „Chtěla jsem vlastně spáchat sebevraždu a jeho jsem tu nemohla nechat samotného," řekla. „Chtěla ho vzít s sebou v přesvědčení, že by sám nemohl žít," shrnula žalobkyně.

Obžalovaná, vyučená krejčová, poznala manžela, když jí bylo 23 let, a žili spolu 60 roků. V roce 2016 diagnostikovali muži demenci a jeho stav, i co se týče mobility, se od té doby stále zhoršoval. Od roku 2019 už nemohl opouštět byt.

Tady už balkony hřejí!
Od sousedů: Fotovoltaika na balkoně

Manželka shromáždila oděvy, toaletní papír a látková zvířátka na tři různá místa v bytě, polila je ošetřovatelským benzinem a zapálila. Otevřela dveře k podpoře ohně a utekla na balkon, odtud ji hasiči ve 2.44 vysvobodili. Pro muže bylo pozdě, zemřel na otravu oxidem uhelnatým…

Obhájce označil její čin za akt lásky. Jeho mandantka prý vědomě oheň založila tak, aby nehořel. Pár hodin předtím náhle nemohla hýbat rukou a byla hluboce přesvědčena, že už se nebude moci o manžela starat. Senát jí uložil trest 12 let odnětí svobody.

Po nepravomocném verdiktu byla obžalovaná vrácena do soudního zařízení Wilhelmshöhe, které má oddělení pro seniorky a seniory, v případě potřeby i pro geriatrickou péči, napsal Donaukurier.

Zavraždil soka sekerou

Okresní soud v Detmoldu odsoudil v pátek na doživotí 37letého muže z Azerbajdžánu za vraždu nového přítele jeho bývalé známé sekerou a dvě znásilnění. Loni v červenci zatnul sekeru do hlavy soka, když ten spal s dotyčnou v posteli. Poté ženu opakovaně znásilnil. Její dvě děti v době činu spaly vedle.

„Odsouzený prchal kráce po vypuknutí ruského útoku s 26letou přítelkyní a jejími dětmi z Ukrajiny přes Polsko do Německa. Krátce před hranicí se přítelkyně dozvěděla, že její partner před asi deseti lety usmrtil na Ukrajině nějakou ženu. Jejich vztah se ocitl v troskách. Sblížila se s pomocníkem při jejich útěku, 39letým mužem z Rintelnu v Dolním Sasku, který jí obstaral bydlení a práci v Kalletalu. Ten byl nyní obětí vraždy se sekerou…," napsal list.

Ředitel baletu to neustál...
Od sousedů: Ředitel baletu opery pomazal kritičce tvář trusem

Obžalovanému soud neuvěřil, že sex se ženou po činu byl dobrovolný - poškozená líčila znásilnění věrohodně a senát uzavřel, že pohlavní styk sjednaný po takovém činu by byl jako z jiného světa. Obhájce měl zase pochybnosti o této svědkyni, která dnes opět žije na Ukrajině a soud ji vyslýchal po videu. Pochyboval také o tom, zda soud jeho mandanta před deseti lety na Ukrajině za vraždu ženy, která se s ním chtěla rozejít, proběhl za ústavních podmínek. Zabíjel tehdy také sekerou…

Obžalovaný v procesu nepronesl žádná slova lítosti, ani ve směru k vedlejší žalobkyni, vdově po zavražděném pomocníkovi na útěku ukrajinské rodiny.

„Pozornost vzbudil také týdny trvající útěk obžalovaného," píše Donaukurier. „Utekl při dopravní kontrole a prchal přes Dolní Sasko a Brandenburg směrem na Polsko. Krátce před jeho hranicí ho speciální síly policie ještě v Německu zadržely."

Nejsou peníze na Wagnera?

Skladatel Richard Wagner (1813-1883) zanechal světu nejen hranice bořící opery a děsivě antisemitské myšlenky, ale také skoro 10 000 dopisů, napsal DK. Mnohé z nich uspořádala historicko-kritická edice, ale některé důležité v ní chybějí a jejich vydání v další kritické edici je ohroženo, když doba podpor Německou výzkumnou společností už vypršela.

Sven Friedrich, ředitel Muzea Richarda Wagnera v Bayreuthu, proto inicioval online petici za financování projektu. Zastavení edice v této době by podle něho bylo „prohlášením kulturního bankrotu".

Bude se v Mnichově dobře pít?
Od sousedů: Linecký magistrát dostal loni 6900 stížností občanů

Edice začala vycházet v roce 1967. Nejmladší svazek, v pořadí 27., zachycuje Wagnerovy dopisy z roku 1875. Kdyby byl projekt zastaven, ze zachycované historie by zcela chyběla „kapitola Bayreuth", řekl Friedrich. Tedy i Wagnerem organizované festivaly, premiéry Prstene Nibelungova a Parsifala… Dopisy také umožňovaly pohled na všední Wagnerovy dny, na vznik jeho pozdějších tzv. regeneračních spisů, které „vnášejí jeho závažný rasový antisemitismus do spojení s jeho estetikou umělecké víry a kulturní teorie," píše Friedrichova petice.

Komentování ještě zbývajících dopisů je už připraveno. K financování zbytku je třeba kolem milionu eur, rozložených do pěti let.