Činu podle něho předcházel "docela normální rodinný svár". Chtěl si u rozvážkové služby objednat něco k jídlu, matce se to ale nelíbilo a začala ho urážet. "Vzal jsem nůž a zkrátka jsem bodl… Nechtěl jsem ji ale zabít, jen poranit." Obhájce vysvětloval, že se jeho klient z důvodu urážek dostal "do ráže", ale "kdybych chtěl někoho zabít, bodnu ho do srdce, ne třikrát do zad…" Podle obžaloby způsobil matce jedenáct centimetrů hlubokou ránu ve vazu, nůž přetnul tepnu a otevřel hrudní dutinu. Dvě další bodnutí šla do krku a do ramena. Poté šel k sousedům a řekl jim, že jeho matka potřebuje pomoc. Ti kolem 21. hodiny vyrozuměli zásahové složky. Policisté našli v bytě zraněnou a začali s oživováním. Záchranáři ji dopravili do nemocnice, ale žena vykrvácela. Syn byl zatčen.

Podle soudní znalkyně byl obžalovaný v době činu trestně zodpovědný. Vykazuje strukturu osobnosti s narcistickými a emočně nestabilními rysy, pro které hrozí, že se by se bez léčení mohl dopouštět dalších zločinů s vážnými následky.

Nehoda kočáru.
Od sousedů: Nehoda kočáru na středověké slavnosti

Policie ho měla za vysoce rizikového. Jeho matku před ním několikrát varovala, protože se obávala jeho násilného činu. Třikrát mu zakázala vstup do matčina bytu a přibližování se do její blízkosti. Nařízené termíny dohledu ale nebral vážně. Loni v červenci na něho matka podala trestní oznámení, když jí hrozil podříznutím. Jeho stíhání ale bylo zastaveno, když matka využila svého práva a odmítla v této věci vypovídat.

Obžalovaný, vysoký 193 centimetrů a mohutné postavy, na dotaz soudu, zda se psychicky cítí zdráv, řekl, že chce být co nejdřív léčen. Ke své osobě uvedl, že v patnácti začal kouřit marihuanu, od té doby pravidelně konzumoval i alkohol. Přerušil gymnázium, pracovat zkoušel jen několik týdnů jako prodavač sportovních potřeb. Přihlášen byl v domově charity, ale přenocoval čtyřikrát, pětkrát týdně u matky, která byla sociální pracovnicí.

Ilustrační foto.
Od sousedů: Detektory zachytí tep běženců na korbě

Loni v květnu byl zadržen, když šel po ulici s mačetou. Byl jako psychicky nápadný umístěn přechodně v nemocnici. Loni v prosinci byla jeho matka určena zástupkyní tohoto dospělého, protože úřady ho neviděly schopným bez pomoci vyřizovat své finanční záležitosti. Dnes dostal trest vězení na 20 let a pobyt ve forenzně-terapeutickém centru. Trest přijal.

Pokladna "k zakecání" jede dál

Ve švábském Buxheimu prodloužili v jednom supermarketu provoz "pokladny proti samotě" do konce roku, sdělil bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek.

Zákazník, který u ní platí, si k tomuto úkonu musí naplánovat víc času a s pokladní si krátce pohovořit. Těchto projektů k cílené podpoře osamělých lidí běží v Německu víc. Nabídka pokladny k pokecání byla v Bavorsku velmi dobře přijata.

Nakoupit, pobavit.
Od sousedů: Za humny začal Veletrh Šumavy

Samota zasáhla v době pandemie v Bavorsku mnoho dospělých. Jejich počet se ze 2,3 % v roce 2017 zvýšil do roku 2021 na 16,2 %. "Chronická osamělost je rizikovým faktorem pro psychická a fyzická onemocnění jako poruchy strachu, deprese, vysoký krevní tlak, mrtvice, diabetes nebo demence," řekl ministr. "Vede také k chování škodícímu zdraví jako užívání drog a nadměrnému konzumu médií. Kromě toho má mnoho osamělých častěji sebevražedné myšlenky."

I pokladna ve velkých prodejnách, u nichž lidé nemusejí čelit tlaku nervózních front a mohou si chviličku lidsky promluvit, může ve stresu dne člověku ulevit…

Vzducholodě jdou do módy?

"Jsou vzácnější než astronauti: na světě není ani celá dvacítka pilotů zeppelinů," napsal Donaukurier. "Tři noví mají přibýt. Vychováváni jsou ve Friedrichshafenu na Bodamském jezeře, ale zdvihnout se mají jinde." Jsou připravováni pro letiště Essen/Mülheim. Odtud budou od května 2024 nabízet lety například do Düsseldorfu, Bochumi a Duisburgu. K tomu nechává Deutsche Zeppelin-Reederei (DZR) stavět třetí vzducholoď.

Jedním z nováčků je 36letý Viktor Schacht. Narodil se na Kamčatce, kde jeho rodiče byli meteorology na letišti. Viktor se tam pohyboval od tří let. V roce 2007 odstartoval pilotní vzdělávání u Air Berlin a pak vozil tisíce lidí airbusem na dovolenou. Létali až 12 000 m vysoko. U Zeppelinu to je jen 300 metrů se 14 pasažéry na palubě.

Zeppelin.Zeppelin.Zdroj: Zdroj: DK

K firmě se dostal náhodou, na nabídku inzerovaných míst. Přijímací podmínka byla evropská pilotní licence a nejméně 450 hodin letu.

Pro zákazníky není dvouhodinový let v gondole kolosu dlouhého 75 metrů a plného helia nad Bodamským jezerem levný - stojí 1060 eur, 45minutový 470. Poptávka ale trvale stoupá. "Vozíme ročně 25 000 pasažérů, je to něco, co člověk absolvuje tak akorát jednou za život," říká zástupce ředitele létání Michael Schieschke.

DK připomíná, že k průlomu vzducholodí pomohl Ferdinand Graf von Zeppelin (1838-1917). První s vyztuženou kostrou postavil v bodamském zálivu Manzell a 2. července 1900 se tu vznesl LZ 1. Vzduchoplavba s pasažéry skončila pádem «Hindenburgu» v USA v květnu 1937. Mezi Evropou a Amerikou létaly vzducholodě dva až tři dny, nejrychlejší lodě se tu plavily pět až šest dnů.

Viktor Schacht.Na snímku ze zdroje DK je Viktor Schacht v gondole Zeppelinu NT ve Friedrichshafenu.Zdroj: Zdroj: DK

Na Bodamském jezeře létají s pasažéry od roku 2001 Zeppeliny nové technologie. Nejsou už plněny hořlavým vodíkem, ale heliem. Pohání je tři motory. Mohou urazit až tisíc kilometrů a vyvinout maximální rychlost 125 km/h. Friedrichshafen je momentálně jediným na světě, ke se může létat vzducholodí za peníze. V USA jsou dvě stanoviště Zeppelinů z Bodamského jezera, která nabízejí reklamní lety.