Když se počasí kolem 16 hodin zhoršilo, alarmoval chatař horskou službu. První záchranný pokus musely dva vrtulníky přerušit a služba v Ebensee se pustila do náročné pozemní operace. Trvalo tři hodiny, než se ke zraněné dostala. Při "okénku" v počasí byl vrtulník znovu alarmován krátce po 19. hodině. Už trochu podchlazenou ženu se podařilo dopravit k chatě a odtud byla letecky přepravena na kliniku v Bad Ischlu. "Náročný zásah byl ukončen až po 22.45," napsaly OÖN.

Zapomněli batole ve vlaku

Na Hlavním nádraží v Mnichově na chvíli vystoupili z vlaku do Prahy manželé kvůli zatelefonování si. "Pak se ale dveře zavřely a vlak odjel - bez rodičů, ale s jednoročním dítětem v kočárku," uvedl mluvčí spolkové policie.

Policisté vyrozumění rodiči zjistili, že příští zastávka vlaku bude ve Freisingu vzdáleném asi 30 kilometrů. Informovali tamní kolegy, kteří dítě na nádraží vyzvedli. Kontaktovali vlakvedoucího a ten se o děcko a zavazadla rodiny postaral se spolucestujícím policistou. Spolková policie pak batole a kufry dovezla zpátky do Mnichova, kde dítě šťastně převzala do náruče maminka, končí zpráva DK.

Recyklují zdravotnický materiál

Hornorakouský zdravotnický holding (OÖG) se zapojil do projektu "oběhového hospodářství" v nemocnicích, informovaly OÖN. Cílem je recyklovat k ochraně životního prostředí specifický umělohmotný odpad ze zdravotnických zařízení, jako například balení sterilních jednocestných produktů.

"V regionálních a univerzitních klinikách je odpadu ročně přes 6000 tun. Z toho je jen v regionálních zařízeních 90 tun balení z umělých hmot - injekcí, láhviček, infuzních a dezinfekčních sáčků, snad i nádoby z nemocničních kuchyní a úklidových služeb. Vyloučen je znečistěný odpad, sbírána jsou jen zcela vyprázdněná balení. Tyto zbytky jsou tříděny, čistěny a drceny na granulát, který je samostatně využíván, nebo smícháván s novým zbožím, k výrobě láhví, kanystrů či fólií," napsal list.

Odkryli hrob z doby železné

Při stavbě ochran před pády kamení v Hallstattu odkryli archeologové Přírodního muzea ve Vídni hrob z brzké doby železné. "Pozoruhodné na novém nálezu jsou také zbytky látek," píše DK. "Vědcům tak mohly potvrdit dlouho předpokládaný způsob dávného pohřbívání."

Vykopávky protnuly také hrobové pole z doby železné, v němž Johann Georg Ramsauer (1795-1874), bývalý hornický mistr solných dolů Hallstatt, mezi lety 1846 a 1863 odhalil a prozkoumal přes tisíc prehistorických hrobů částečně s četnou výbavou. Na základě jeho práce je celá jedna epocha dějin evropské kultury nazývána dobou hallstattskou (mezi 800 a 450 lety před Kristem). Nově odkrytý dosud nedotčený hrob má pocházet z osmého nebo sedmého století před naším letopočtem. Byly v něm obvyklé i méně obvyklé přílohy jako masivní žebrovaný náramek z bronzu, který se pravděpodobně nosil na nadloktí, nebo tři spirálové kotouče z tenkého bronzového drátu na zbytcích spálených kostí. Na nich se zachovaly otisky tkaných látek, které se proměnily při mineralizaci materiálu.

close Z nového hrobového nálezu. info Zdroj: Zdroj: DK zoom_in Z nového hrobového nálezu.

Vědci z nálezů dovozují potvrzení teorie, že ostatky lidí byly ukládány do látkových sáčků. Vykopávky v Hochtalu poběží do půlky srpna.

Slavnost středověku

V sobotu 8. července "vypukne" v Linci opět tradiční středověká slavnost pro celé rodiny s volným vstupem, píše Volksblatt. Od 10 do 21 hodin bude město živou kulisou minulosti. Návštěvníky čeká na Hlavním náměstí,přes Staré Město až po zámek pestrý program s napínavými rytířskými duely a muzikou. Více na www.ooe.familienbund.at/ritterfest.

Blesk zabil osm krav

Jak napsala PNP, ve středu odpoledne zabil blesk na louce v Geiersthalu skupinu dojnic. Podle policie udeřil při bouřce kolem čtrnácti hodin do stromu stojícího na louce, na které se páslo více krav. Ty pravděpodobně pod ním hledaly úkryt. Strom blesk rozpůlil a skot pod ním usmrtil.

Vyznamená horolezce

Bavorský premiér Markus Söder vyznamená extrémní horolezce Alexandera a Thomase Huberovy osobní cenou předsedy vlády v rámci vyhlášení bavorské sportovní ceny 2023. "Chlapci Huberovi jsou pravými vyslanci Bavorska ve světě. Alexander a Thomas jsou zmocněnci hor, silné mentality, jsou svázáni s přírodou a domovem. Extrémní sportovní výzvy je zavedly z venkova Berchtesgadenu do Himalájí a do Antarktidy," řekl Söder. "Jsou vynikajícím týmem a výraznými osobnostmi. Své výkony a příběhy ze všech svých dobrodružství nás všechny nechávají sdílet svou publikační činností. Tím nás inspirují pro sport. Srdečné blahopřání a vždycky bezpečný návrat z hor," uzavřel premiér.

"Bavorská sportovní cena vyznamenává každoročně hvězdy a iniciativy, které zviditelňují obzvláštním způsobem pozitivní působení sportu na společnost a sportovní život obohacují idejemi," dodal Donaukurier. Gala vyhlášení v BMW Welt Mnichov začne v sobotu v 19 hodin. Televize BR záznam uvede v neděli od 21.45 do 23 hodin.

Nechtěl zabít, jen nebezpečně vyhrožoval

Jsk jsme uvedli v minulém vydání, soud v Riedu projednával pokus o vraždu. 38letý muž chtěl podle obžaloby v noci na 26. březen v Riedau zabít svého švagra sekáčkem na maso. Odvážný kolemjdoucí útočníkovu paži zachytil a zbraň mu odebral. Rozsudek soud vynesl až po naší uzávěrce. Senát jednomyslně uzavřel, že nešlo o pokus vraždy, ale o nebezpečné vyhrožování. Muži uložil trest dvanáct měsíců vězení, z toho deset podmíněně. Dva měsíce si odpykal ve vazbě, takže mohl jít domů. Musí se ale podrobit pomoci probační služby a absolvovat trénink proti násilí.