Policii při vyšetřování násilí v rodinách pomáhá od loňského července tzv. GiP-Support (GiP je Gewalt in der Privatsphäre). Šéfinspektor zemského ředitelství ve Vídni Wolfgang Schlegl-Tiefenbacher shnruje: "Během 24 hodin je ve Vídni podle mne vysloveno deset až 24 zákazů vstupu." GiP-Support, který musí být kontaktován při všech případech násilí v privátní sféře, to potvrzuje jejich asi 4500 zásahy za necelý rok.

Projekt GiP spustil zvlášť otřesný případ násilí loni v únoru. Policie byla přivolána k zásahu. Otevřela jí lehce zraněná žena a uvedla, že ji zbil partner. Ten v tu dobu na místě činu nebyl. Ženu odvezla pohotovost do nemocnice a policisté útočníka marně hledali. Zraněná byla propuštěna z ošetřování domů, kam se vrátil i pachatel - a 28letou ženu zabil…

Dnes má GiP-Support tým 120 lidí, ze kterých jsou ve Vídni ve službě vždy dva a ve špičkových časech mezi 16 a 02 hodin tři. Policisté při zásahu na místě násilného činu dělají první opatření a informují GiP k vyhodnocení nebezpečnosti situace.

Proč padají děti z oken?!

V neděli se v Horních Rakousích zranila dvě děvčata při pádech z oken, ve středu přibyla dvaapůlletá holčička, která vypadla z okna čtvrtého patra v Linci. V 7.45 vylezla v ložnici přes noční stolek k oknu, které si sama otevřela. Sítí proti mouchám propadla. Rodiče ještě spali… První pomoc jí poskytli dva sousedé, než přijela záchranka a převezla ji na intenzivku Keplerovy nemocnice, sdělil Volksblatt.

Doplnil, že také v neděli obě děti, staré půldruhého a čtyři roky, propadly sítí proti hmyzu. "Malá Linečanka ze středy je letos sedmým dítětem, které spadlo z okna letos v Horních Rakousích. Loni jich bylo deset…" V úterý se těžce zranil při pádu z okna tříletý chlapec ve Vídni.

Všechny případy probíhaly obdobně - než stačili rodiče zasáhnout, děti se dostaly na okno a spadly. V některých případech se opřely o sítě proti hmyzu, ale ty nemohly pádu zabránit.

V Rakousku padá z okna dítě průměrně každých čtyři až pět týdnů. V uplynlých deseti letech jich třináct na následky zranění zahynulo.

Pípající štos dřeva

Náklad dřeva s pípající přílohou přišel do Perwangu v okrese Braunau. "Pozorný příjemce zaslechl mezi kmeny pípání a našel hnízdo s pěti malými strakapoudy, kteří volali maminku," píší OÖN. "Vyrozuměl horkou linku záchrany zvířat a mláďata se dostala do blízkého střediska Pfotenhilfe. Ujala se jich šéfová zařízení Johanna Stadlerová a pečuje o ně vedle mnoha dalších ptačích sirotků." Foto: Deník/OÖN

Vojanda chtěla sex

Velitelka jednotky informační techniky luftwaffe ve Storkowě Anastasia Biefangová (48) si v roce 2019 podala na tinderu inzerát, že hledá spontánní, veselý, trans* sex a že vítá všechna pohlaví.

To bylo bundeswehru už příliš a její nadřízený jí disciplinárně potrestal. Vojenský soud sankci potvrdil. Shledal porušení povinnosti vojáků a vojaček vystupovat i mimo službu řádně. Formulace inzerátu vzbudila pochybnost o morální integritě velitelky. Spolkový ústavní soud rozvedl, že funkčně vysoká velitelka tisícovky podřízených musí svá privátní vystoupení na datingovém portálu internetu formulovat zdrženlivěji. Její jednání nepoškodilo důstojnost celého bundeswehru, ale nedodržela povinnost chránit důstojnost vlastní osoby. Nesmí volit slova, která by škodila její pověsti vojačky, řekl senát.

Biefangová reagovala zklamaně.

Sraz "vytuněných"

Ve Friedrichshafenu začal ve čtvrtek veletrh Tuningworld Bodensee. Sjelo se k němu přes 1500 "vytuněných" vozidel, rekord v dosavadních ročnících. Výstava potrvá do neděle.

Akci kritizuje mimo jiné starosta Kostnice Uli Borchardt. Lidé si podle něho právem stěžují, že upravená auta vnášejí do měst hluk. Vedoucí projektu Dirk Kreidenweiß kritiku odmítá: "Tuneři, kteří tu jezdí, se zcela jasně distancují od ,pozérů´. Fotbalový fanoušek také není automaticky chuligánem. Pro většinu tunérů jsou jejich auta svatá. Stojí jim většinou v garážích, protože na nich pořád dělají…"