„Aby někdo mohl hrát vepředu, musí jako Leon udělat nejméně 3000 úhozů za deset minut. Při desetiminutovém psaní na preciznost se účastníkům strhává za jednu chybu 500 úderů, při 30minutovém psaní 100 úderů za každou chybu. V disciplíně zpracování textu musejí opsat šestistránkový text s maximálně 58 korekturami během deseti minut. To nedokáže nikdo, ale hodnoceno je, jak daleko kdo dojde a jestli korektury s pokyny například ,tučně´ nebo ,kurzíva´ správně splní, dodrží v textu správné odstupy a rozdělování řádek,” uvádí Leon v DK.

„Protože v bližším okolí není žádný stenografický spolek, vozí ho rodiče každé dva týdny k tréninku do Řezna. K jeho dalším cílům patří příští bavorské a německé mistrovství a jako velký sen mistrovství světa v zámoří,” zakončuje list.

Válečné veteránce je 99

Mezi snímky veteránů z oslavy vylodění spojenců v Normandii byla nalezena také jedna žena. Zjistilo se, že Connie (Cuellar) Palaciozová byla jednou z mnoha žen, které zaplnily prázdné budovy, když byli muži odvedeni nebo se dobrovolně přihlásili do druhé světové války. Connie s jejím týmem postavili během druhé světové války 1644 letadel B-29 Superfortress.

Connie z letáku.Connie z letáku.Zdroj: DK

Connie mexického původu chodila na střední školu v Newtonu, kde se poprvé setkávala s projevy rasismu. Po absolvování žehlila košile pro americké námořnictvo za 25 centů na hodinu v prádelně. Když se v rádiu dozvěděla, že Boeing najímá lidi k náhradě odvedených do války, v 18 letech se začala učit nýtovat a vrtat. Po dvou týdnech uměla nýtovat tak dobře, že ji vzali k práci do závodu. Po návratu mužů z války musela Connie hledat práci jinde. V roce 1946 se vdala a učila se kadeřnicí. Porodila čtyři děti, které pak všechny vystudovaly Newton High School.

Connie na srazu veteránů.Connie na srazu veteránů.Zdroj: DK

V roce 2000 byl z mohavské pouště vyzvednut vrak B-29 a Connie jako součást dobrovolnického týmu jej pomáhala zrestaurovat. Do roku 2014 jezdila k této práci z Newtonu do Wichity. Nyní s pomocí rodiny v ní pokračuje 99letá Connie jako dobrovolnice v Doc muzeu. Se statutem veterána si nemohla nechat ujít slavnost výročí vylodění spojenců…

Slovák po NHL hraje v Bavorsku

Hokejisté EV Dingolfing získali pro zemskou ligu 21letého českého útočníka Ondřeje Matase z druhé slovenské ligy. Jeho agent se klubu zeptal, jestli by měl tento hráč u nich místo. Uvedl, že v září Matas dostane německý pas a nezatíží tak dvě místa vyhrazená v klubu pro cizince. S trenérem Dustinrm Whitecottonem porovnali statistiky, prohlédli videa a rychle rozhodli, že ho berou.

Matas z brožury Dingelfingenu.Matas z brožury Dingelfingenu.Zdroj: DK

Už v 17 letech naskočil do juniorských lig Severní Ameriky a Kanady (Dallas, Bradford) i Premier Hockey ligy USA. Za dva roky nasbíral za góly a asistence 77 bodů a “vysloužil” si I kapitánské céčko na dresu. Loni stihl pět zápasů slovenské ligy a třikrát trefil. Teď už pilně trénuje v další zemi…

Hokejista v novém působišti.Hokejista v novém působišti.Zdroj: DK