Hasiči pec rozebrali, ale vysvobozený hlodavec jim znovu unikl a oni museli demontovat další díl kuchyně. Po hodině se jim podařilo krysu definitivně chytit.

Soumaři opět v Mauthu

V Mauthu v Bavorském lese měli slavnost domova. Začali ji jízdou soumarů po části Zlaté stezky k připomenutí založení obce v roce 1698. Po sobotním hudebním programu ve slavnostním stanu vyjde v neděli ve 14 hodin průvod více než 200 osob v historickém oblečení řemeslníků. Už dopoledne byl trh.

Snášeli koťata z půdy kostela

Čtyři koťata snesli dobrovolní hasiči z Regenu z půdy městského kostela. Vyrozuměli je občané, kteří slyšeli mňoukání ze střechy. Hasiči se nahoru dostali výsuvným žebříkem, ale na krytině nikoho nenašli. Přes kostelní věž pronikli na půdu, odkud malým otvorem v podlaze slanili do mariánské kaple. Tam našli čtyři koťata, která pak předali do útulku. Po matce nebylo ani stopy. 

Raci červení k snědku

V roce 2017 byli v Berlíně poprvé pozorováni raci červení, nazývaní bahenní, píše Donaukurier. Wikipedie k nim dodává, že jsou doma v severním Mexiku a na jihu a jihovýchodě Spojených států, ale byli introdukováni i do dalších oblastí, kde jsou často invazivním škůdcem. Od té doby se město snaží jejich masovému šíření zastavit. Na začátku této sezony pověřilo jednoho rybáře jejich odlovem v parcích Britzer a Tiergarten do vrší. "Cílem je zabránit dalšímu rozmnožování druhů, které nejsou v Německu doma," řekl expert Derk Ehlert. Tito raci jsou extrémně žraví a velmi rychle se množí.

Bota tragicky zahynulého Messnera.
Od sousedů: Cyklisté jednosměrkami z obou stran

Vrše mají být vyprazdňovány nejméně dvakrát týdně. "Chycení desetinožci jsou kromě jiného prodáváni berlínským gastronomům," uvádí DK. "V uplynulých letech jich bylo vždy kolem sto kilogramů, tedy několik set kusů. Hned po odchytu jsou dopravováni k velkoobchodníkovi a u něho zabiti. Prodej živých zvířat je z důvodu nebezpečí šíření nákazy zakázán." 

Zazdil mrtvou matku?

Po smrti 88leté paní vyšetřují státní zastupitelství a policie v Drážďanech jejího 62letého syna. Mrtvola byla začátkem června nalezena zazděná ve sklepě. Muž je podezřelý, že matku usmrtil před půl až jedním rokem. Oba žili v domě v Riese.

Podezřelý byl 1. června nalezen bezmocný a těžce zraněný po pádu v domě a dovezen do nemocnice. Protože matka na místě nebyla a sousedé ji už delší dobu neviděli, policie objekt důkladně prohlédla a našla ženu ve sklepě. Pitva neukázala na žádnou nepřirozenou příčinu smrti, ale vyšetřování pokračuje, píše DK.

Modrá linka "policejní rodiny"?

Bavorská kriminálka varuje policisty před přebíráním výrobků se symbolem tenké modré linky, a to i v civilním životě (ve službě je to zakázáno). Znamení si oblíbila i řada policistů, ale užívají je také extremisté.

Symbol Thin Blue Line se podle expertů vyvinul z vojenského označení «Thin Red Line» pro formace 93. regimentu britské armády, když odrazil v bitvě u Balaklavy ruskou kavalérii během krymské války v 1854 . Ve 20. století byla «Thin Blue Line» užívána opakovaně policií v USA jako znamení solidarity s kolegy zahynulými ve službě, ale také jako symbol "poslední linie" mezi civilizací a anarchií. Také při útoku na Kapitol v USA v lednu 2021 užívali demonstranti vlajek s «Thin Blue Line».

Hosté z Chebu.
Od sousedů: Střílí na počest záchrany před husity

Předseda odborů bavorské policie Peter Pytlik vidí v symbolu přesto především přihlašování se k "policejní rodině", pokračuje DK. Je to znamení účasti a solidarity ke zraněným a usmrceným kolegům ve službě. Je prý ale užíváno ještě jen velmi zřídkakdy, aby se předešlo nedorozuměním nebo chybným interpretacím.

Jedna toaleta pro všechny?

V základní a reálné škole v Ulmu zavedli "neutrální" záchody pro všechny starší žákyně a žáky, píše DK. Pro děti do obecné školy jsou k dispozici ještě další WC oddělené zvlášť pro chlapce a pro děvčata. Podle ředitelky Cornelie Euchnerové to funguje velmi dobře.

Důvodem pro zřízení tzv. unisex-toalety byl dezolátní stav školních WC. Bylo trvale poškozováno a na školním dvoře bylo přístupné i veřejnosti. Pro výstavbu nového byl rychle přijat návrh toalety pro všechny. Zpočátku měli někteří žáci i učitelé výhrady, ale rychle si zvykli. "Nové toalety mají už jen kabinky, pisoáry jsou passé. Kromě přestávek se tam mohou žáci dostat jen digitálním čipem," popisuje DK.

Moc rozšířená tato praxe na školách v Německu ale ještě není. Od začátku roku je unisex-toaleta na gymnáziu ve Freiburgu, zkušenost s nimi mají v Berlíně. Žádným tématem nejsou podle zemského školního úřadu v Sasku, také v Bavorsku podle svazu rodičů očekávají jen jejich omezené rozšíření.

Kuriózní plavidla i na Steyru.
Od sousedů: Bootsmánie jako na Vltavě