Náš web o tomto husarském kousku tří chlapců a dvou děvčat informoval. V pondělním vydání OÖN přiblížil akci šéf tohoto spolku Christian Mühleder. Zmobilizoval své lidi a v pátek večer si místo činu obhlédli. K akci přikročili v sobotu v šest hodin, s “odbitím” covidového zákazu nočního vycházení. Hevery vyzdvihli strom z ukotvení a položili jej. Zvědavým pasantům a policii alarmované místními lidmi předestřeli, že strom musejí odstranit vzhledem k výstraze meteorologů před špatným počasím. Převezli jej do Steinbruchu u Neufeldenu. 29. května, na kdy byla plánována slavnost oficiálního snesení májky, jej mají dopravit zpátky do Lince, jak potvrdil starosta Klaus Luger. Vrácení stromu tam zapadne do oslav 850 let dárcovské obce.

Protestují na stromě

Aktivisté pro ochranu klimatu z různých iniciativ zřídili v noci na pondělí “stromový klimatický kemp” na promenádě Innu v Pasově, píše PNP.

V tiskovém sdělení informují, že chtějí setrvat v koruně stromu tak dlouho, dokud město a okres nesplní pět požadavků: začít chránit klima, zastavit výstavbu severní dopravní spojky vedoucí chráněným územím, přijmout opatření ve změnách dopravy od individuální k hromadné, nahradit asfalt lesem atd.

Na místě se policie pokoušela přesvědčit aktivisty k dobrovolnému opuštění stromu. Okruh deseti metrů uzavřela. V 18 hodin k nim vylezli příslušníci zásahovky, aktivisté se nechali připoutat bezpečnostními pasy a spustit dolů. Foto: Deník/PNP/Markus Zechbauer/zema-medien.de

Studenti ukradli maturitní otázky

Advokáti bývalých žáků gymnázia v Bambergu doznali v pondělí u úředního soudu, že jejich dva tehdy 18letí mandanti loni opakovaně v noci vnikali do budovy školy. Kriminalisté vycházejí z toho, že jeden z žáků si už v listopadu 2019 vypůjčil pod nějakou záminkou v sekretariátu generální klíč. Na školní toaletě si pořídili otisky a snímky a přes internet získali jeho kopii. Krátce před maturitami se vloupali ředitelny, uvolnili ze zdi trezor, flexem jej otevřeli a odcizili z něj maturitní otázky z němčiny, angličtiny a latiny. O jednom z pachatelů soudce řekl, že při svých znalostech toho neměl zapotřebí, a že zprvu jednal z touhy po dobrodružství a uznání od spolužáků. Třetí obviněný o akci věděl, ale před jejím dokonáním budovu opustil.

Podle policie postupovali přímo profesionálně, ale hlavní pachatel byl odhalen už za deset týdnů z technických a digitálních stop. Už předtím se mu podařilo proniknout do online-sítě školy k datům a dokumentům vyměňovaným mezi administrátorem a učiteli. Našel také externí přístup k pegagogické síti školy a z domova z ní zjišťoval zadání zkoušek. V jeho bytě byl zajištěn četný důkazní materiál. Další ukryl v lese.

Podle bavorského ministerstva školství muselo následně asi 33 000 žáků v celém Bavorsku dostat náhradní úkoly. Obvinění se jim u soudu omluvili. Dva mladíci dostali za poškození cizí věci a krádež po devíti měsících podmíněně a musejí se účastnit obecně prospěšných prací, třetí má půl roku podmíněně. “Byl to plánovaný čin s kriminální energií,” řekla soudkyně. 

Nechce platit z vozidla, které nejezdí

Německý řidič požádal kvůli zákazu nočního vycházení za korony úřad v Dráždanech o přidělení “sezonních poznávacích značek” platných od 5 do 22 hodin, napsala PNP.

“Protože z důvodu zákona o ochraně před infekcemi už nesmím svůj automobil v době od 22 do 5 hodin užívat, ale daň z motorových vozidel jsem zaplatil za plných 24 hodin po 365 dnů, požaduji nahradit čas, kterého nemohu využít. Zároveň žádám o ,sezonní značku 5-22 h´, " napsal.

Jeho příspěvek na facebooku už za týden “olajkovalo” přes 7000 uživatelů. Podle autora už úřad odpověděl, patrně rovněž na internetu. “Podle zákona o dani z motorových vozidel podléhá této dani držení, nikoliv užívání, prostředků domácího původu k dopravě po veřejných komunikacích.” A dodatek: “Kvůli covidové pandemii nepřijala spolková vláda dosud žádnou změnu zákona o této dani.”

Podmínka za pomoc k zemření

Za účast na sebevraždě a usmrcení na vyžádání uložil linecký soud v pondělí 36letému obžalovanému 20 měsíců odnětí svobody, z toho 19 podmíněně, informují OÖN. Jak náš web už informoval, pomohl 29letému příteli při jeho pokusu o sebevraždu a nakonec ho polštářem udusil. “Rozhodnutí ústavního soudu, že pomoc při sebevraždě už není trestným činem, se podle žalobce na tento případ nevztahuje,” uvedl list. Vysvětlil, že po zneplatnění normy mají zákonodárci rok na její opravu, proto paragrafy platí dál. Usmrcení na požádání zůstává dál trestné.

K osobě odsouzeného list rozvedl, že dlouho trpí psychickými onemocněním. Musel kvůli tomu přerušit studium matematiky, od roku 2011 je v invalidním důchodu. 18krát se už stacionárně léčil. V době činu byl ale podle znalců trestně odpovědný.

S poškozeným se seznámil na psychiatrické klinice a stali se nejlepšími přáteli, uvedla žalobkyně. 29letý trpěl dlouho nesnesitelnými bolestmi zad a opakoval, že chce kvůli nim zemřít. Obviněný mu na jeho žádost opatřil tablety. Byli domluveni, že až je bude brát, zůstane kamarád s ním, pak z bytu odejde a přijde oficiálně druhý den, aby našel jeho tělo. Proběhlo to ale jinak, umírající se hodiny zmítal v křečích. Obviněný proto tlačil deku a polštář na jeho obličej tak dlouho, než zemřel, popisují OÖN. Podel znalců byla dávka tablet smrtelná, ale 29letý byl už na silné medikamenty zvyklý, proto jeho boj se smrtí trval tak dlouho.

Obviněný svůj čin sám oznámil a doznával se k němu. Nepodmíněnou část uloženého trestu si odseděl už ve vězbě.