Podle obžaloby banda zpracovávala kokain v Dominikánské republice a uschovávala jej do předmětů denní potřeby. V roce 2019 našli na letišti ve Vídni u cestujího z Dominikánské republiky 1,4 kilogramu kokainu ukrytého do konstrukcí kufrů. Letos v březnu zachytili celníci na letišti v Lipsku poštovní zásilku, v níž byly malé, drogou naplněné klíčové přívěšky ve formě malých bubínků (na snímku policie). Pošta byla adresována do Lince. Tamní členové bandy se starali o distribuci, zisk byl v malých nenápadných částkách posílán do Dominikánské republiky, nebo jej vozili v Rakousku žijící Dominikánci na dovolenou. Export mířil také do Španělska, Itálie a do USA.

Při letošní razii v sedmnácti lineckých bytech policie našla půl kilogramu kokainu, přes 40 smartphonů a několik tisíc eur. Vyslechla stovku osob, prohlédla 200 000 fotografií a vyhodnotila 15 000 audio- a videodat. Podezřelým tím prokázala obchod s více kilogramy kokainu.

Ilustrační foto.
Od sousedů: Zachrání Mozartovy koule?

V uplynulých dnech dostalo sedm členů skupiny vysoké tresty. Jejich výpovědi těžce zatížily hlavního obviněného, který byl v dubnu zatčen na letišti v Miláně. Všechno popřel, i fotografie z jeho mobilu, kde je s pistolemi a s tlustými balíčky peněz. Část jich prý patřila jeho nevlastnímu otci, který za ně chtěl koupit pozemek, zbytek byl firmy s medicínskými produkty, kde dělal, a on jej vezl do banky. Obrázky pořizoval jen pro špás. Některé záběry lisovaných kokainových lístků jsou podle něho screenshoty. Drogy mu ukazovali známí… V zachycených chatech a audiích se jedná o dodávky deodorantů, pojem "sníh" se vztahoval k počasí. Rozsudek má být vynesen v pátek večer.

"Tání sněhu" i v Německu

PNP informuje o jiném případu obchodování s kokainem. Policie tam zničila v "Operaci Tání sněhu" kolem půldruhé tuny kokainu nejčistší hodnoty v prodejní ceně asi 270 milionů eur. Část bylado Bavorska propašována v krabicích s banány.

Zajištěné drogy byly za přísných bezpečnostních podmínek (na snímku) spáleny v tisíci stupních Celsia i s kartony, v nichž byly dovezeny, na utajeném místě v Horním Bavorsku, uvádí pasovský list ze zprávy zemské kriminálky. "Topivo" pocházelo z více nálezů uplynulých let. "Byla to největší ,zničující´ akce drog v dějinách bavorské policie," uvádí PNP.

V roce 2017 odhalili celníci takřka současně v deseti bavorských supermarketech téměř 200 kilogramů drogy v krabicích od banánů, kromě jiného v Pasově, Rosenheimu v okresech Berchtesgaden a Traunstein. Podle expertů to byla chyba pašeráků, normálně neměl "koks" nikdy do supermarketů přijít. Celkově orgány zadržely asi 1,4 tuny kokainu. Dalších asi půl tuny drog se našlo v roce 2019 ve velkoobchodě s ovocem.

Vyšetřování pod heslem "Paraguay" bylo vedeno v řadě německých míst. Pachatelé čekali, než budou bedny s ještě zelenými banány a ukrytým kokainem z Hamburku rozvezeny do dozráváren. Pak se do hal vloupali - pod "dohledem" bavorských kriminalistů, kteří už na ně čekali.

První "balíček" pro potřebné.
Od sousedů: "Uvařili" pro potřebné 6100 eur

PNP dodává, že loni bylo na světě zajištěno celkem nejméně 838 tun kokainu, v roce 2019 "jen" 784 tun. Přitom statistikové započítávají jen nálezy vážící více než 50 kilogramů. "Němečtí vyšetřovatelé předpokládají, že kokain je do Evropy pašován především z Brazílie, kde se v mnoha kontejnerových přístavech soustřeďují dodávky pěstitelů koky z Kolumbie, Bolívie a Peru. Koncem listopadu odhalili vyšetřovatelé v Berlíně a ve Wiesbadenu bandu pašeráků, která po léta transportovala ve velkém kokain loděmi přes Hamburk a odtud do Berlína," uvádí PNP. "Nejméně jednou byla droga zavařena do ocelových nosníků lodního trupu. Skrýše byly dokonce maskovány olověnou oblohou, takže nebyly odhalitelné obvyklou rentgenovou kontrolou."

Pořád mají marky

Bavoři drží ještě 20 let po zavedení eura velké množství marek a feniků, napsal Donaukurier. Jen v tomto roce vyměnili u filiálek Spolkové banky do konce listopadu 7,706 milionu marek za 3,94 milionu eur.

Jak se dívali na formuli

Letos poprvé přenášely dvě rakouské stanice volně přijímané televize střídavě formuli 1. Na ORF přilákala v průměru dvanácti vysílanými závody 702 000 diváků (podíl na trhu 39 %), na Servusu TV 610 000 (32 %). Nedělní finále v Abú Dhabí sledovalo na ORF 1,116 milionu příznivců motorismu. Oběma stanicemi vysílaná GP Rakouska 4. července měla na ORF 709 000 příjemců, na Servusu jen 112 000 lidí.