Cibetky kávovými plody krmí. V jejich střevech jsou fermentizovány enzymy, což mění jejich chuť. Údajně je tak tato káva zbavována hořkosti a dostává zvláštní aroma s podtóny džungle a čokolády. Že na tento džob doplácejí oviječi skvrnití, v noci aktivní šelmy, ví jen minimum dovolenkářů na indonéském "ostrově bohů", napsal DK.

Na farmách, kde tuto delikatesu masově produkují, drží chovatelé až sto exemplářů v částečně malinkých klecích, říká Jason Baker z Peta Asien. Organizace dokumentuje stav chovu, ale za desetiletí se nic nezměnilo. Zvířata jsou převážně krmena kávovými boby a ve svých úzkých, často špinavých, klecích se sotva mohou hýbat.

Jak jsou loveni, Peta neví, podle Bakera nikdy nedostala povolení k návštěvě. Mezinárodně leží cena jejich trusu až tisíc eur za kilogram. Fajnšmekři jsou na produkt lákáni tvrzením, že volně žijící cibetky si vyhledávají nejlepší kávové boby v lese. Po "předžvýkání" surovinu shromažďují zemědělci a dál ji zpracovávají.

Znovu rukují na ruinu

Údržbářské práce znovu začaly na zřícenině Falkenstein v Hofkirchenu. Patří rodině Salburgů, od začátku 20. století je ale neobydlená. Za druhé světové války areál sloužil jako úkryt uprchlíkům. Ocitl se ve velmi špatném stavu, ale v uplynulých dvanácti letech se ho snaží alespoň zachovat přes 200 dobrovolníků. Na obecním úřadě Hofkirchen se sešli v sobotu s místním spolkem údržby zájemci o informace, jak práce mají pokračovat. Podívat se mohli i na mnoho staletých nálezů odhalených v minulých letech, od malých špiček šípů po strašidelně velké kamenné koule. "Jádro deseti osob, které se údržbě pravidelně dobrovolně věnovaly, chce rozhodně pokračovat," píše deník DK.

Přidává k Falkensteinu informaci, že je posledním velkým svědkem osidlování okresu Rohrbach a sousedících území Čech a Bavorska. "Vrcholem dějin hradu bylo dobytí Habsburky a úzké vztahy k české koruně. Záviš z Falkensteinu se ve sporech s českým králem Otakarem stal vůdčí osobností jižních Čech. Byl pravnukem zakladatele vitigonské rodinné odnože pánů z Krumlova. Jeho rodiči byli Budivoj z Krumlova a Perchta z Falkensteinu z Mühlviertlu. Ta byla vnučkou Kalhocha z Falkensteinu, zakladatele někdejšího cisterciáckého kláštera Schlägl." Na ruinu informací ažaž.

close Upravují ruinu. info Zdroj: Zdroj: DK zoom_in Upravují ruinu.

Hromadná vražda v Rotenburgu

V noci na pátek se střílelo ve dvou obcích dolnosaského okresu Rotenburg: v rodinném domě v Scheeßelu, kde zahynuli 30letý nový přítel expartnerky vraha, a jeho 55letá matka, a ve sdružení obcí v Brokelu, kde 32letý voják Florian G. usmrtil 33letou ženu a její tříleté dítě. V Brockelu žije i bývalá partnerka vojáka, která je pravděpodobně ve vysokém stupni těhotenství. G. jim chtěl tímto brutálním způsobem zřejmě zničit život, napsal Zevener Zeitung.

Pachatel se stejné noci přihlásil policii před kasárnami a byl zatčen po vystoupení z auta, v jehož dveřích u řidiče měl Molotovův koktejl a nábojnice v kufru vedle batohu bundeswehru. Mluvčí policie z Rotenburgu v neděli potvrdil, že krátce před činem dostali oznámení o možném ohrožení života expartnerky střelce a jejího nového druha.