Den nato odhalili v centrále Caritas ve Vídni dopisovou bombu pro prezidenta tohoto sdružení Helmuta Schüllera. 5. prosince taková bomba zmrzačila levou ruku vídeňského starosty Helmuta Zilka. Další zásilky byly včas odhaleny.

V srpnu 1994 uložil pachatel na pozemku školy v Klagenfurtu rourovou bombu. Detonovala při odvozu a policistovi Theo Kelzovi utrhla obě předloktí. Další taková nastražená nálož zabila v únoru 1995 Romy Josefa Simona, Petera Sarköziho, Karla Horvatha a Erwina Horvatha, když chtěli v noci odstranit z romské osady v Oberwartu provokační desku s nápisem „Romové zpět do Indie“.

Další útoky pokračovaly, než byl 1. října 1997 při náhodné autokontrole v Gralle z podnětu dvou žen, které se cítily být řidičem sledovány, zadržen Franz Fuchs (48). Při zákroku odpálil bombu, která mu zmrzačila obě ruce. Četníkům se nic nestalo, zdálo se, že si situaci ani neuvědomovali: "Až když jsme chtěli panu Fuchsovi nasadit pouta, všimli jsme si, že už nemá ruce," uvedli.

Vrací "disk" do muzea.
Od sousedů: Spadlo letadlo s Čechy

Fuchs odmítal nosit protézy pro něho vyrobené. 2. února 1999 s ním ve Štýrském Hradci začalo šestitýdenní hlavní líčení, ve kterém odmítal vypovídat a vykřikoval hesla Ať žije Bavorská osvobozenecká armáda a podobně. Byl proto z řízení vyloučen.

Byl mj. obžalován ze čtyř vražd, šesti pokusů o vraždu, pěti těžkých ublížení na zdraví, 16 pokusů o ublížení na zdraví. Od prosince 1993 do prosince 1995 rozeslal v pěti sériích 25 dopisních bomb a deponoval dvě trubkové.

10. března 1999 byl odsouzen na doživotí. 26. února 2000 se ve své cele v Karlau oběsil na kabelu holicího přístroje.

Narodil se "mininosorožec"

V Indonésii se v malém národním parku Way Kambas na ostrově Sumatra narodil nosorožec sumaterský (Dicerorhinus sumatrensis), nejmenší z pěti existujících druhů, s maximem 145 centimetrů v kohoutku. Od roku 2012 je pátý, který tady přišel na svět. Porodila ho sedmiletá maminka Delilah ve 460. dnu březosti, otec Harapan se narodil roku 2007 v zoo v Cincinnati a roku 2015 našel nový domov ve Way Kambas. Na světě žije jen asi 80 kusů tohoto druhu, podle indonéských zdrojů žádný mimo Sumatru.

Královna svařáku

Po tříleté covidové pauze má SRN opět královnu svařeného vína - Louisu Kressovou (30) z Trieru. "Nejradši piju Dornfelder se skořicí a hvozdíkem, se spoustou šťavnatých pomerančů," říká. V příštích týdnech bude na zdejších vánočních trzích podávat hlavně klasický červený svařák. „Piju také bílý, ale všechno s mírou," ujišťuje.

Falešný lékař a inženýr…

34letý muž z okresu Bruck-Mürzzuschlag v Horním Štýrsku se vydával falešnými dokumenty za lékaře a inženýra.

V dubnu zfalšoval diplom o promoci na jedné rakouské lékařské fakultě a ucházel se u lékařské komory o zaměstnání lékaře. Tam podvod nepoznali, takže začátkem června začal pracovat jako lékař procházející základním vzděláním v zemské nemocnici Murtal-Knittelfeld. Sloužil šest dnů, přičemž podle provozovatele nemocnice neprováděl žádné samostatné činnosti na pacientech bez dohledu zkušeného kolegy.

Už předtím byl aktivním sanitářem záchranky, kterého kolegové brali jako lékaře. Svá podezření na možný podvod oznámili nadřízeným a interní řízení ukázalo, že nikdy medicínské studium nedokončil. Dostal okamžitou výpověď.

Vítězné vtipné foto.
Od sousedů: Zastřelil z brokovnice matku

Předložil také zfalšovaný promoční diplom sanitáře a po vyhazovu z nemocnice se vydal ve své uniformě saniťáka s důstojnickými distinkcemi a doktorským funkčním označením do kasáren St. Michaela ve Štýrsku. Tamním důstojníkům bylo nápadné jeho údajné povýšení a přezkum ukázal falešné údaje.

Zemská kriminálka s mužem zavedla šetření a zjistila, že už v roce 2020 se vydával za absolventa vyšší učitelské školy lesního hospodářství s titulem inženýr a ten uváděl i v písemnostech. Tuto školu nikdy nenavštěvoval.

"Pozoruhodné je, že podezřelý nikdy při službě s padělanou kvalifikací nepobíral žádný plat. Nezpůsobil tak žádnou finanční škodu," uzavřel DK.