Horští střelci k památce papeže Benedikta

Od 2. do 5. ledna chtějí bavorští horští střelci navštívit Řím k uctění památky emeritního papeže Benedikta XVI., zemřelého 31. prosince 2022. Doprovodili ho už při smuteční oslavě letos v lednu na Petrském náměstí. Benedikt XVI. byl s bavorskou vlastí stále ve spojení, byl také čestným členem horských střelců kompanií Traunstein a Tegernsee.

Prezident promluvil znakovou řečí

Fotbalový prezident mluvil i znakovou řečí!Fotbalový prezident mluvil i znakovou řečí!Zdroj: Zdroj: DK

Herbert Hainer (69), prezident Bayernu Mnichov, se ve svém videoposelství k Vánocům obrátil na fanoušky klubu i ve znakové řeči. Poděkoval při tom fan-klubu neslyšících „Red Deaf“, který v létě vyvinul posunkovou řeč pro hráčky a hráče klubu. Označil to za další krok ke vzájemnému poznání a ilustroval rukama jména Thomase Müllera, Alphonso Daviese a Georgie Stanwayové. Zformoval do posunků také jméno klubu, Veselé Vánoce a bayernské heslo „Mia san mia“.

Rok podmíněně 33 let po vydírání

Soud v Augsburgu uložil rok podmíněně 60letému Italovi za vydírání ve skupině před 33 roky. V letech 1989-90 nutila parta hostinského z bavorského Landsbergu platit měsíčně „ochranné“ jeho lokálu ve výši 1000 marek (511 eur), později 4000 marek. Hrozili mu, že jinak budou padat hlavy, že mu pošlou v balíčku odříznuté ucho jeho dítěte.

Normálně by takové obvinění bylo promlčeno po 20 letech. Na Itala ale byl vydán v roce 2006 zatykač, který tuto lhůtu prodloužil. Muž byl zadržený až minulé září na německý zatykač. Momentálně žije a pracuje u příbuzných v Allgäu. V Itálii si podle svých slov odseděl sedm nebo osm let za různé trestné činy. Při hlavním líčení v Augsburgu se strany shodly jako na zvláštnosti, že k vydírání došlo už před tak dlouhou dobou. „Případ je starší než žalobce, který obžalobu podal,“ poznamenal dotyčný prokurátor.

Tři králové odstartovali

Zpěváčci ze Stadl Paury.Zpěváčci ze Stadl Paury.Zdroj: Zdroj. DK

Středeční návštěva u kardinála Christopha Schönborna odstartovala 70. tříkrálovou akci rakouské katolické mládeže. Kolem 85 000 zpěváčků, z nichž jsou dvě třetiny děvčat, potáhne do 7. ledna dům od domu s muzikálními popřáními do nového roku a bude vybírat příspěvky pro potřebné v chudobných regionech světa.

„Tento zvyk oživil v roce 1954 ředitel missie Karl Kumpfmüller a od té doby při něm sbírají děti a mladiství první zkušenosti s dobrovolným angažmá,“ píší OÖN. „V Horních Rakousích se do něj zapojuje kolem 16 000 dětí a mladistvých s doprovodem 5000 dospělých. Loni nasbírali 4,2 milionu eur, nejvíc z rakouských spolkových zemí - druhá byla Vídeň se 2,7 miliony.“

Mohou tak financovat kolem 500 projektů pomoci, především v chudých zemích jižní polokoule. Pro letošní ročník byla vybrána Guatemala, kde je každé druhé narozené dítě chronicky podvyživené, proto opožděné ve vývoji a často nemocné. Poskytnuté finance jsou každoročně kontrolovány nezávislými úřady a jejich pečeti garantují transparentnost projektu.

Mladík udivuje na MS v dartu

Mladičký šipkař šokuje na MS v dartu!Mladičký šipkař šokuje na MS v dartu!Zdroj: Zdroj: DK

Šestnáctiletý Angličan Luke Littler z Warringtonu v hrabství Cheshire vyhrál ve středu večer své utkání třetího kola mistrovství světa v dartu v Londýně proti Kanaďanovi Mattu Campbellovi 4:1 a je v osmifinále šampionátu! Nám nezúčastněným na tomto sportu v házení šipek bourá junior především svým vzhledem tradiční podobu výstředních veteránů s odbarvenými „číry“ a divokými gesty. V dalším kole ho 30. prosince čeká vítěz utkání Jim Williams (Wales)-Raymond van Barneveld (Niz.). Holanďan je pětinásobným mistrem světa!

Rakouští komunisté platí chudáky

Čtyři poslanci rakouské komunistické strany v solnohradském sněmu věnovali ze svého platu dosud kolem 46 000 eur lidem v tísni. O pomoc je požádalo 395 občanů této země. „U KPÖ je obvyklé, že její mandatáři věnují potřebným část svého příjmu, který přesahuje průměrnou mzdu odborného pracovníka, aktuálně 2300 eur čistého,“ vysvětluje DK. Tento postup uplatňuje už řadu let KPÖ ve Štýrském Hradci, kde komunisté staví i starostku Elke Kahrovou. Solnohradská KPÖ získala v prosinci překvapivě skoro 12 % hlasů.