Mladí ochranáři v příhraničí

Mladí ochránci přírody (ÖNJ) z Haslachu čelí oteplování Pošumaví usilováním o regulaci vodního hospodaření, píší OÖN.

Tzv. "Laubertgiass", zavodňování luk s hnojivým listím a "zablokování" jejich odlivu, aby výživné bahno na trávě leželo déle a neodplavalo se, je už dnes skoro nemožné pro malý stav vody v potocích. "V padesátých letech se o tyto úpravy starali všichni schopní občané obcí s lopatami a krumpáči. Dnes chybí jak pracovní síly, tak náčiní. Proto önj Haslach koupila dva a půl hektaru mokrých luk a reaktivovala příkopy. Za to získala cenu při Grand Prix biodiverzity," pokračují OÖN. Ze 240 projektů k ochraně a udržení přírodní četnosti bylo vybráno 70 vítězných, které k realizaci plánu dostaly po 5000 eur. Jedním z nich je také plán Haslašských. 

close Čistí luka v příhraničí. info Zdroj: Deník/öjh zoom_in Čistí luka v příhraničí.

Otužilá plavkyně má šest medailí z MS

"Ještě nikdy nezávodila v ledové vodě, ale teď vybojovala šest medailí z mistrovství světa ledových plavců v Glogowě," napsal Donaukurier.

Husarský kousek se povedl 18leté Marie-Therese Bartlové z Burghausenu. Ve vodě chladné jen 3,4 stupně byla třikrát druhá, třikrát třetí. 100 metrů kraul zaplavala za 1:08,4 minuty, 100 metrů polohový závod za 1:19,6! Třikrát byla třetí v klasifikaci bez věkového rozdílu.

Startovali také Češi - Rostislav Vítek byl například třetí z 55 závodníků na 1000 m časem 12:37,81 a druhý na 500 m výkonem 6:07,82 jako vítěz kategorie nad 45 let. Sandra Kazíková (45) byla v kraulu pátá výkonem 1:08,45… Z absolutně nejlepších jsme vyhledali Poláka Pavla Bednarczyka se 58,08 na 100 m kraul a Alisu Fatumovou (Něm.) na stejné trati se 1:05,41. 

Jeden lístek do muzeí

Jeden lístek, který na čtyři dny platí do osmi lineckých muzeí, nabízejí na 24.-27. únor město, zemská vláda a turistické organizace. Vstupenka otevře dveře mj. do uměleckého muzea Lentos s možností něco si tu vlastnoručně vytvořit, v Ars Electronica Centru mohou návštěvníci zkoumat vesmír i lidská těla, otevřeny budou Francisco Carolinum, Nordico, Stifterův dům, Voestalpine Stahlwelt, OK v Kulturquartieru s výstavou "světového stroje", v Zámeckém muzeu poodhalí umění preparátorství, atd. Lístky se budou prodávat ve všech zúčastněných institucích. Informace www.museum-total.at.

Vídeň je nejucpanější

Hlavním městem stání v Rakousku byla i loni Vídeň, informuje Volksblatt z dat nizozemského výrobce navigace TomTom. V průměru tu řidiči museli na jízdu spotřebovat o 29 % víc času než v plynulém provozu, o tři procenta víc než předloni. "30minutová cesta tak trvala o devět minut déle," rozebírá pro přehled Volksblatt. Na příjezdu a odjezdu strávili denní pendleři za 230 pracovních dnů 66 hodin v zácpách.

V ucpanosti následují Salcburk (23 % víc času než "za plynula", ztráta 52 hodin za rok), Štýrský Hradec (22 % - 50 "odepsaných" hodin), Innsbruck (19 % a 43:18 hodiny) a Linec (17 % a 39:20 hodiny). Ve světě bylo loni nejhůř v Istanbulu, v Moskvě a Kyjevě. Ve světovém žebříčku jsou 92. Vídeň, 165. Salcburk, 178. Štýrský Hradec, 255. Innsbruck a 290. Linec.

Vydrám se daří

Monitoring Univerzity ve Štýrském Hradci pro vládu Horních Rakous vykázal ve vodách země asi 640 vyder, o 12 % víc než v roce 2012, píší OÖN. Při sledování 524 monitorovacích míst v Horních Rakousích bylo 77 % s pozitivními nálezy. Vyder ubylo jen ve Vorarlbersku a částech Tyrolska.

Jak umírali na covid-19 v domovech

V prvních dvou letech pandémie zemřelo 4237 z celkových 13 365 lidí na covid, kteří žili v pečovatelských a starobních domovech. Předloni v těchto institucích bylo dokonce 42 % obětí. Nejvyšší úmrtnost byla před očkováním chovanců, od listopadu 2020 do ledna 2021. Za tyto tři měsíce zemřelo 2984 osob.

Neočkované rodičky

Data vídeňské kliniky Ottakring ukázala, že od poloviny září do konce minulého roku bylo proočkováno průměrně jen 13,6 procenta žen, které u nich rodily. Přednostka gynekologie Barbara Maierová to v televizi ORF označila za velmi problematické, protože těhotné mají vysoké riziko těžkého průběhu onemocnění, které ohrožuje i jejich děti. Rodí u nich většina matek ve Vídni, které onemocněly covidem. Ošetřovali jich 250, z toho 15 muselo na intenzivku. Žádná z nemocných nebyla očkována.

Hlavně tuzemská medicína

Kolem dvou třetin studujících na lékařské fakultě v Linci je z Horních Rakous, zaznamenaly OÖN. Tento podíl je od založení školy v roce 2014 zhruba konstantní. Asi pětina posluchačů je ze zahraničí. Škola má 75 % kapacity vyhrazeno pro osoby s rakouským maturitním vysvědčením.

Turecký kamioňák pustošil

Opilý padesátiletý řidič nákladního auta způsobil v úterý večer kolem 19. hodiny těžkou nehodu ve Fürthu - hořelo víc vozidel, jeden dům a i další škody byly velmi vysoké, uvedla policie ve své zprávě. Tři lidé byli lehce zraněni, poškozeno bylo 31 aut.

Podle prvních poznatků šofér nerespektoval červenou a v křižovatce kolidoval s osobním autem. Pokračoval ve stejném směru a narážel do zaparkovaných aut, která hrnul před sebou a mačkal je na zdi domů. Více vozidel a jedna fasáda začaly hořet, lidi v domě evakuovali hasiči do přistaveného autobusu. Policie na místě zatkla 50letého řidiče tureckého původu, který nemá v Německu trvalé bydliště. Měl v dechu kolem dvou promile.

Opravuje "za dara"

Gerald Probst (74) léta pomáhal v jedné salcburské opravárenské kavárně, pak v podobné v lineckém centru Tabačka a teď se přesunul do nového domova, do Kirchbergu-Theningu v okrese Linec-venkov. "S cílem, aby tu radil a poskytoval drobné opravy třeba domácích spotřebičů," píší OÖN.

Místo našli v sálku fary evangelické obce, kde otevřou 6. dubna. Plánují, že budou nabízet své služby vždy první středu v měsíci, v případě potřeby častěji.

Pan Probst, který je od nehody před asi čtrnácti lety na vozíčku, se snaží pomáhat. "Nemusí se všechno hned vyhodit," říká. A ještě něco je mu důležité - že repair-café má být i místem sociálních setkání. Největší pobavení prý je, když ,zákazníci´ vezmou s sebou i děti, které smějí vzít do rukou nástroje…

Chce pozvat na kus řeči i další zručné řemeslníky z obce a okolí. Už se předběžně domluvil s vyučeným pekařem, který se později přeorientoval v kursech strojního elektrikářství… Další kolegy nadšené pro techniku hledá na xybergsteiger@gmx.com.

Nosit k nim mohou všichni všechno od toasterů přes bicykly k šatstvu. Doma lidé mají nechávat jen "všechno, co nemohou přinést sami"… Co nezvládnou opravit sami, na to má Probst chytrou listinu místních řemeslníků.