„To je úžasné, to je nepředstavitelné, o tom bych ani nesnil," řekl hráč Bayernu po oznámení výše částky. „Dobré na tom je, že ty peníze půjdou na dobrý účel a ne za kopačku…" Dárce milionů nicméně zůstal neznámý a trenér reprezentace Joachim Löw pak oznámil na pódiu, že „zlatá" kopačka bude od příštího roku vystavena v novém německém fotbalovém muzeu   v Dortmundu. Pořad Srdce pro děti tentokrát vynesl celkově 16 269 471 eur.

To je balík!

Nejvyšší výhra v dějinách německého lotta, 58 693 173,90 eura, jde ze sázky Eurojackpot do Porúří. Kdo sázenku podal, zatím společnost neví. Dosavadní nejvyšší výhra v Německu byla 46,1 milionu eur. Získal ji sázkař z Hessenska rovněž v eurojackpotu loni v dubnu. V prosinci 2007 si tři tipující z Dolního Saska, Šlesvicka-Holštýnska a Durynska v lottu 6 ze 49 rozdělili 45,4 milionu. Nejvyšší individuální výhru v této sportce sousedů - 37,7 milionu eur – trefil v říjnu 2006 sázkař ze Severního Porýní – Vestfálska.

Konec velké show

Po 33 letech a 215 vysíláních s více než tisícovkou sázek na neuvěřitelné výkony „amatérů" zmizí 13. prosince soutěž „Vsaďte, že…" z televizních obrazovek. Rozloučí se z Norimberka.

V nejlepších letech ji sledovalo více než 20 milionů diváků, z toho i řada Čechů, v poslední době ji však zapínalo už „jen" necelých šest milionů věrných.

Pořad vymyslel Frank Elstner a poprvé jej moderoval 14. února 1981 v Düsseldorfu. „O jedné soutěži z premiéry se druhý den mluvilo po celém Německu – Hans Ossner nafoukl zahřívací gumovou ,flašku´ až k prasknutí," píše linecký deník OÖN. „V kolektivní paměti ale zůstalo jiné vystoupení, herce Karlheinze Böhma jako hosta pořadu. Ten 16. května 1981 zcela spontánně na kamery řekl, že sází, že každý třetí divák nedá jednu marku, jeden švýcarský frank či sedm rakouských šilinků na pomoc trpícím v zóně Sahelu. Elstner si na to pamatuje dodnes, prý jako by to bylo včera. Böhmovu sázku, ze které vznikla akce Lidé lidem, má za nejdůležitější, která kdy v jeho pořadu padla."

Linecký deník připomíná některé sázky, které lidé nabízeli a které nebyly přijaty. Jistý Josef A. tvrdil v roce 1988, že jeho manželka během pěti minut „ohlodá" 15centimetrovou kost čistěji než boxer nebo ovčák, Benny S. chtěl v roce 2000 rozpoznat líbáním klíční kosti zemi původu příslušné dámy, Dieter B. prý umí oživit pět ze šesti much, které byly půl hodiny pod vodou…

4. prosince 2010 přišel osudový okamžik show. 23letý Samuel Koch přeskakoval na skákacích „chůdách" protijedoucí auta, jedno ho smetlo a ochrnul. „Jakkoliv to zní cynicky, nehoda umožnila ,věčně blonďatému´ entertainerovi Gottschalkovi odchod ve cti. Zářivost poslední velké rodinné show už byla dlouho tatam," hodnotí OÖN.  Po jeho odchodu pořádající ZDF posadila „na potápějící se loď" Markuse Lanze, a ten urychlil zánik, píše list a uzavírá: „Byly to dobré časy s ,Wetten, dass…´, ale je dobře, že už je konec…"

Co se zvony v noci?

O žalobě rušeného občana na noční vyzvánění zvonů dómu v Linci jsme informovali na našich webových stránkách. V St. Martinu v Mühlkreisu naopak nyní nastaly „tiché noci", píše deník OÖN.  Zdejší farář Reinhard Bell chce zjistit, jak by jeho ovečky reagovaly, kdyby zvony věže v noci přestaly odbíjet. „Žijeme v pluralitní společnosti, která ode všech vyžaduje jistou toleranci," říká. Vyzvánění zvonů by se podle něho nemělo ideologizovat. „U nás ve farnosti o ně nevedeme spor, ale zeptal jsem se lidí. Mnoho jich řeklo, že odbíjení už vůbec nevnímají, ale jsou i takoví, které to ruší." Farář by chtěl brát vážně stesky lidí, kteří mají třeba lehké spaní nebo malé děti.

Němčina i doma!

CSU chce dosáhnout toho, aby cizinci žijící v Německu se i doma bavili německy. „Kdo tu chce trvale žít, měl by být veden k tomu, aby na veřejnosti a v rodině mluvil německy," uvádí jedna z tezí pro sjezd strany koncem příštího týdne. V kapitole „K integraci řečí" návrh argumentuje, že společenské soužití funguje jen tehdy, když všichni mluví stejným jazykem. Proto se prý očekává od každého migranta, že se učí německy. „Cizincům, kteří přicestují bez znalosti naší řeči, nabízíme jazykovou podporu v každé životní situaci," uvádí teze. Jak ale prosadit tu němčinu i v domácnostech azylantů, to z citátů nevyplývá…

Pěkná zásobička výbušnin!Tohle kdyby bouchlo…

30letý muž z Pupingu v okrese Eferding, který „na vedlejšák" obchodoval s pyrotechnikou, skladoval v bývalém prasečinci na statku svého známého zhruba po tři roky pět tun zábavné pyrotechniky. Z toho půldruhé tuny výrobků bylo nelegálních. Na statku žijí dvě rodiny. Výbuch skladu by mohl způsobit katastrofu, řekl v OÖN okresní ředitel policie Gerald Eichinger.

Na sklad upozornil policii anonym. Majitel jí pak umožnil dobrovolně prohlídku. K odvozu výbušnin musela být povolána odminovací služba.

Vyprodaný Bayern

Už před losováním osmifinále Ligy mistrů 15. prosince došlo Bayernu přes 100 000 žádostí o vstupenky. Zájemci se mohou hlásit maximálně do 18. prosince. Lístky nebudou prodávány, ale vylosovány mezi přihlášené členy klubu. Cena vstupenky jim bude oznámena poté, co se FC dozví jméno soupeře. V Mnichově se bude hrát odveta v týdnu od 10. do 18. března.