Ke 35. výročí této tradice hornorakouské televize ORF se této role chopila devítiletá Rianna Danho z Betléma. Její světýlko bylo dopraveno ve speciální lampě na letiště ve Vídni, kde je jako symbol Vánoc převzal Tobias Nußbaumer z Kirchhamu, okr. Gmunden.

"Jako poděkování za nasazení při těžkých kroupových kalamitách pozvala ORF letos hornorakouské hasiče, aby dítě pro mírové světlo nominovali," uvádí list. "Volba padla na 11letého chlapce jako "obzvlášť angažovaného mladého hasiče, který se ve škole i u hasičů snaží o vzájemnou soudržnost kolektivů".

Patron akce, zemský hejtman Thomas Stelzer, poznamenal, že tradiční vánoční zvyk má letos - právě v náročné korona krizi - být znamením spolupráce, solidarity a naděje. Šíření světýlka podporují jako vždy železnice, hasiči, Červený kříž, svaz samaritánů, skauti, fary a privátní organizace. Ve středu 24. listopadu ve 20.15 o něm bude ORF 2 vysílat "Gala pro světlo v tmách" a v sobotu 27. listopadu bude centrem pořadu Eurovize s Florianem Silbereisenem „Adventní svátek 100 000 světel". 

Prázdno...
Za zrušené trhy chtějí odškodnění. Autokina i skiareály otevřené zůstaly

Na čem šetří?

Měsíční výdaje na konzum privátních domácností v Německu loni poklesly o tři procenta na průměrně 2507 eur, píše PNP. Za počítače, kola, potraviny a bydlení ale zaplatily rodiny víc. Nejvýrazněji klesly výdaje za návštěvu hostinců a za přenocování - domácnosti v tomto sektoru vydaly průměrně 102 eura, o 35 procent méně než 2019 (157 eur).

O asi 13 procent zaplatili lidé za vybavení domácností. Stálo je průměrně 160 eur za měsíc. Opatřovali hlavně přístroje, domácí textilie a součásti vybavení bytů.