Genový defekt jí způsobil od narození myastenii, svalovou slabost. Nenaučila se lézt, chodit a nemohla užívat paží a rukou jako jiné děti.

Vysvobození našla ve firmě Kinova Europe a její robotické ruce. Zařízení je upevněno na její elektrický vozík a propojeno s jeho řízením. Bylo k tomu docela dlouhá cesta. Přátelé Leny prodávali pro dobrý účel punč, sbírali příspěvky a mnoho firem se k akci připojilo, také noviny OÖN. Nakonec to bylo 60 000 eur a s řádnou slevou výrobce Reha Service z Altenhofu "měli u Holzerů v březnu Vánoce". Robotickou rukou seřídil Leně na míru ortopedický technik Severin Ohlenschläger, pacientka ji rychle ovládla a zvyká si na nový život řízený přes display počítače, i když v něm všechno ještě stoprocentně neklape. Na snímku pro náš web ze zdroje DS ukazují zleva Jürgen Waibel (Kinova Europe) a Severin Ohlenschläger Leně Holzerové, jak robotickou paži užívat.

Fialové jezero v Allgäu

Poprvé po čtyřech letech je v bavorském Allgäu k obdivování fascinující hra přírody - rybník sádrového lomu v údolí Faulenbacher u Füssenu se třpytí intenzivní fialovou barvou. Tento jev spouštějí tzv. fialové (purpurové) bakterie, které když vykvetou, změní se barva vody. Zásadní roli hraje jak koncentrace síry ve vodě, tak intenzita světla. Jak město Füssen ujišťuje, bakterie nejsou zdraví škodlivé.

Další nejteplejší měsíc

Po nejteplejším únoru od začátku měření 1881 následoval v Německu nejteplejší březen v historii. Průměrně byl teplý 7,5 stupně a tedy o čtyři stupně nad mezinárodně platnou referenční periodou 1961-90. Ve srovnání s aktuálnější a teplejší periodou 1991-2020 měl plus 2,9.

Vyšlou vzkaz pomoci uprchlíkům. S dětmi jsou na snímku ze zdroje PNP zleva Katja Reitmaierová, tvůrce graffiti Fabian Edenharder a vedoucí jeslí Sebastian Möller.
Od sousedů: Děti vyzdobily symbol pomoci. Skládací člun

Nejméně naměřili 19. března v saské Hoyerswerdě - minus 7,3 stupně.

V březnu málo pršelo - kolem 46 litrů na metr čtvereční, to je jen 80 % období 1961-90 a 1991-2020 (vždy 57 litrů). 12. března spadlo na stanici Baiersbronn v Černém lese 57,8 litru.

Slunce v březnu svítilo 120 hodin, v období 1961-90 to bylo 111 hodin.

Balmoral se otevře lidem

V rezidenci Balmoral ve Skotsku královna Alžběta tradičně trávila letní měsíce. Nyní některé části mohou navštívit i občané. Vedené prohlídky budou od 1. července do 4. srpna, než sem pojedou na letní dovolenou král Charles III. a královna Camilla.

Grasslovi. Na snímku ze zdroje DK je jejich sestava z roku 2021. Nedávno se zase rozrostla o osmnácté vnouče.
Od sousedů: Grasslovi, rodina s osmnácti vnoučaty

Bude to ale drahý zájezd - prohlídka skupiny maximálně desetičlenné stojí sto liber (116,70 eura) na jednoho, s odpoledním čajem a chlebíčkem 150 liber. Denně bude vydáno maximálně 40 vstupenek

Ukradli vousatou opici

Z lipské zoo byla v noci na Velikonoční neděli odcizena 15letá samice opice vousaté jménem Ruma. Její partner, o dvanáct let starší samec, zůstal nezraněn. Personál našel stopy násilného vniknutí do výběhu.

Jak řekl ředitel zoo Jörg Junhold, tyto opice jsou silně ohroženy vyhynutím.