Asi 600 kilogramů těžká Freya se loni v létě vynořila před Oslo a opakovaně vylézala na kotvící čluny. Přes četná varování úřadů za ní zvědavci skákali do vody, nebo si ji fotografovali zblízka na břehu s dětmi. Rybářská direkce nakonec riziko označila za příliš velké a 14. srpna byla Freya utracena. Teď dostala vlastní památku - sochu. K jejímu vytvoření vynesla dárcovská kampaň 22 800 eur. 

Sterilizovat nebezpečné medvědy?

Italský ministr životního prostředí Gilberto Pichetto Fratin se vyslovil v sobotu pro sterilizaci medvědic k regulaci přibývající populace. Hejtman Trentina Maurizio Fugatti podepsal ve čtvrtek nařízení usmrtit medvědici JJ4 po 11. květnu, kdy má soud vynést rozhodnutí. Zvažuje se také přestěhování medvědů a vytvoření koridorů pro jejich pohyb do jiných alpských regionů.

Dítě spadlo z okna

Jak uvedl Volksblatt, v Efferdingu vypadl v sobotu dvouletý chlapec z okna bytu asi ve výšce jedenáct metrů na zelenou plochu. Po prvotním ošetření ho vrtulník dopravil na dětskou kliniku. Podle lékaře záchranky mu nehrozí ohrožení života, také proto, že půda byla po dešti rozmoklá.

Chlapec byl v bytě s osmiletým bratrem a 34letým otcem. Ten si vzal tablety proti bolesti a šel do ložnice, kde usnul. Synové si pouštěli v obýváku televizi a když si starší odskočil na toaletu, mladší vylezl na pohovku a otevřel okno. Pak stoupl na parapet a spadl. Nehody si všiml soused, otce vzbudil a spustil záchrannou akci.

Čekání u kas jako léčba?

V Buxheimu u Memmingenu odstartoval ve čtvrtek bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek (CSU) v prodejně Edeka "pomalou pokladnu supermarketu jako projekt proti osamění", napsal DK. "Brzdící, zpomalující kasa" bude v rámci aktuálního bavorského projektu prevence zdravotnických následků samoty až do července čtyři dny v týdnu otevřena dvě hodiny dopoledne, pak se má personál a klientela vyjádřit. "Když bude pokadna úspěšná, potěšilo by mne, kdyby myšlenka našla v Bavorsku četné nástupce," míní ministr.

Ve Schweinfurtu je majitel supermarketu Marius Höchner ještě o krok dál. Před dvěma měsíci spustil smalltalk-kasu, které říkají pokladna k popovídání si, u níž mají zákazníci mít pocit jako kdysi v "krámě tety Emmy". Ohlas je prý vynikající. Pokladna je otevřena jeden den v týdnu čtyři hodiny, někdy déle. Höchner provozuje tři obchody a v největším chce tuto kasu udržet trvale.

"Kámen z nebe" mu spadl na střechu.
Od sousedů: Meteorit prorazil střechu domu

"Ve Schweinfurtu iniciovala zřízení smalltalk-kasy zaměstnankyně, která podle některých zákazníků sama tak jako tak hodně povídá. Teď sedí v provozních hodinách v této pokladně - a ,kecá´ se zákazníky," napsal DK.

Höchner doufá, že kvůli "plauderkase" k němu přijdou nakupovat další zájemci. Příkladem mu byly praxe v Nizozemsku a také ve Švýcarsku, kde tyto pokladny zavedli loni na podzim v jednom supermarketu a v jedné lékárně v Basileji. Projekt koncipovaný na šest měsíců je prý čile využíván a "pojede" dál.

Zdravotní aspekt sledují i v Bavorsku. Tyto pokladny mají umožnit lidem více kontaktů. Riziko poruch z obav roste, přibývá depresí, vysokého krevního tlaku, mrtvic, diabetu a demence. "Podle statistiky trpí aktuálně deset procent starších mužů a 15 procent žen samotou. Ministerstvo zdravotnictví chce i touto akcí letos na téma upozornit…," uvedl DK.