Jeho kamarád nad ním omotal lano ještě kolem kusu skály, čímž zabránil pádu celé skupiny včetně svého parťáka. Ten ale při nehodě utrpěl těžké poranění hlavy. Na místo dorazila rakouským vrtulníkem pro noční lety berchtesgadenská horská služba, ale už mohla jen konstatovat smrt 42letého muže. Jeho vyproštění bylo kvůli ohrožení další lidí skupiny odloženo na sobotní ráno.

Na návštěvě Titova bunkru

Asi 70 kilometrů od bosenského města Gornji Vakuf-Uskoplje byl pod státním tajemstvím do rozpadu Jugoslávie umístěn bunkr, kde měli najít v případě jaderné války úkryt státní šéf Josip Broz Tito a až 350 jemu nejbližších členů vedení.

V Titově jaderném bunkru.V Titově jaderném bunkru.Zdroj: Zdroj: DK

Jak píší OÖN, nedávno bunkr navštívila delegace Neuhofenu na Křemži se starostkou Petrou Baumgartnerovou. Město má od roku 2014 partnerství s bosenským Gornjím Vakufem -Uskoplje, ležícím asi 120 kilometrů východně od Sarajeva. "Řada Neuhofenských tady už má přátele - obec podporuje partnerské město už leta, darovalo mu například starší hasičské auto a počítače," uvedl list. Návštěvu bunkru popsala starostka pregnantně: "Bylo to zajímavé, člověk vejde do hory a je v uzavřeném systému…"

Mistrovství světa v hranolkách

Na náměstí severofrancouzského Arrasu proběhlo v sobotu údajně první mistrovství světa v přípravě hranolek. Tucty vybraných gastronomů nastoupily proti sobě ve čtyřech disciplínách - autentickém fritování, kreativním fritování, amatérském a v měření kvality fritovací šťávy.

"Zatímco se porce smaží, měří Paul-Henri Doumenc, provozovatel foodtrucku v oblasti velké Paříže, teplotu tuku, a jeho kolegyně myje a osušuje už nakrájené brambory pro další výrobu," popisuje DK scénu. "Pár metrů od něho hlídá Vincent Pécourt od Angers správnou hněď svých bramborových tyčinek: jel stovky kilometrů, aby tu mohl být při tom…"

Když s tíhou, tak s úsměvem.
Od sousedů: Roznášela třináct tupláků naráz

Všechno o tomto jídle ví Jean-Paul Dambrine (75), který v severní Francii provozuje velkou síť mobilních fritovacích budek. "Hranolkuje" v regionu už 55 let. Říká, že dobré brambory ze severu Francie jsou základem. Fritovány musejí být ve dvou etapách. Pak jsou produktem, který se může jíst kdykoliv s čímkoliv, tvrdí.

Baštění v Arrasu.Baštění v Arrasu.Zdroj: Zdroj: DK

Tady v Arrasu byl předsedou poroty - odborných novinářů, zástupců agrární komory a bramborářské branže. V jeho domovském regionu Hauts-de-France je polovina všech asi 1400 pomfritových budek ve Francii.

Sébastian Viloria, narozený v Bruselu, a jeho kamarád ze školy Fabian Frances provozují «Les P´tits Belges du Golf de Saint-Tropez» a se svým foodtruckem budí nadšení na jihu Francie belgickými hranolkami. Ty mají průměr dvanáct milimetrů, zatím co produkované ve Francii jsou tenké jen šest až osm milimetrů. Dobré musejí být připraveny ve dvou etapách a na hovězím loji, tvrdí Belgičan.

Ilustrační foto
Od sousedů: Slovenská pečovatelka zabila pacienta?

V tradičním hranolkovém souboji na více frontách trumfuje Belgie nad Francií počtem fritovacích stánků - friteries, frituur či fri(e)tkotů je v Belgii na 5000… V Arrasu všechny ceny vyhráli Francouzi, soutěž o šťávu roku Allan Gillery Pavard z Paříže. Foto: zdroj DK

Prsten za moderní tvorbu Rusům

Císařský prsten města Goslaru, jedna z nedotovaných, ale nejvýznamnějších cen za moderní umění, byl propůjčen ruským tvůrcům Yuriji Albertovi (na fotce ze zdroje DK vlevo) a Vadimu Zakharovi.

"Oba na sobě nezávisle pracující výtvarníci jsou známi jako kritičtí umělci," řekla starostka Goslaru a členka poroty Urte Schwerdtnerová. "Kritizují Putinem iniciovanou útočnou válkou proti Ukrajině." Jejich vyznamenání ale není žádným politickým rozhodnutím, ujistila.

Cena za moderní tvorbu Rusům.Cena za moderní tvorbu Rusům.Zdroj: Zdroj: DK

Umělci narození v roce 1959 v Sovětském svazu patří k nejdůležitějším zástupcům druhé generace tzv. moskevského neoficiálního konceptualizmu. Jako součást umělecké "podzemní" scény v Moskvě, vyloučené ze státního uměleckého provozu, organizovali mj. malé krátce trvající výstavy v bytech. Od devadesátých let žijí v Německu s pravidelnými delšími pobyty v Moskvě, Albertově rodišti.

Goslar uděluje císařský prsten - aquamarin ve zlatě s pečetí císaře Jindřicha IV. - od roku 1975 každoročně. Čerství nositelé ocenění jej měli převzít 7. října.