Šestinásobný vítěz a rekordman legendárního "Race Across America" zdolal na okruhu dlouhém 7,6 km na letišti v Zeltwegu 1026,215 kilometru. To odpovídá průměru 42,75 km/h. Rekord dosud držel Slovinec Stanislav Verstovsek se 914 km. Ty měl Strasser za sebou po 21:06 hodin a pořád přidával… V závěru dvakrát měnil kolo po defektech. Podle jeho týmu spálil 14 400 kalorií. Puls měl průměrně 136. Ultracyklistice se věnuje už 19 let.

Jen psala, nic neviděla

Bývalá sekretářka koncentračního tábora Stutthof u Gdaňsku Irmgard F. má od 30. září stanout před okresním soudem v Itzehoe ve Šlesvicku-Holštýnsku, napsal Donaukurier.

Je obžalována z pomoci k 11 387 vraždám. Má ji soudit komora pro mládež, protože v rozhodné době jí bylo teprve osmnáct nebo devatenáct let. Jako osobní sekretářka velitele, stenotypistka a písařka na velitelství měla významně pomáhat od června 1943 do dubna 1945 vedení tábora při systematickém usmrcování uvězněných, sdělil soud.

Donaukurier doplňuje, že podle loňské zprávy televize ARD byla obviněná vícekrát slyšena jako svědkyně. Pracovala dva roky na správě tábora. V roce 1954 vypověděla, že přes ni šel veškerý písemný styk velení s hlavním úřadem hospodářské správy SS. Velitel lágru Paul Werner Hoppe jí denně diktoval dopisy a rozhlasová hlášení. "O smrticí mašinerii, které během její služby padaly za oběť v bezprostřední blízkosti desetitisíce lidí, prý tehdy nic nevěděla," uvádí list.

Žena dnes žije v domově seniorů v okrese Pinneberg u Hamburku, kde prý patří k nejčilejším ubytovaným. Podle znalců je schopna proces absolvovat. Příslušná státní zástupkyně k její věci hovořila s přeživšími vězni tábora v Izraeli a obrátila se o právní pomoc i do USA.

Jak loni uvedla televize ARD, podle státního zastupitelství je právně nejasné, jestli sekretářka patřila stejně jako strážný se zbraní v ruce k vražedné mašinerii tábora. U písařky musejí žalobci přesně zjistit, co věděla a jak konkrétně vraždění podporovala, uvedla televize.

Zachránily ježky

Šest mladých ježků bloudilo v pátek odpoledne na průjezdní komunikaci obcí Schiedlberg. Školačka Nadine (10) a její babička zastavily auto a ježčata posbíraly, protože jejich matka zmizela. Teď maličké opatrují Nadine a Hanna (12), než dospějí… Foto: Deník/OÖN/privat

S jinou ježčí historkou přišla PNP. "Dva zamilovaní bodlináči byli při pohlavním styku tak hluční, že znepokojený občan z Buchdorfu v okrese Donau-Ries zavolal policii k funícímu zřejmě zraněnému zvířeti, snad prý bachyni. Hlídka rychle zjistila, že jde o dva ježky plné lásky…"

Koncerty u hranic

Každý čtvrtek bude hrát v hostincích a předzahrádkách v Bavorské Železné Rudě a okolí opět živá muzika, informuje PNP. Mottem akce je i letos "Hudba nezná hranic".

Od 22. července do konce srpna vystoupí ve více místech od 19.30 do 21 hodin kapely různých žánrů. Úvod obstará tradičně Eisensteiner Blosmusi ve starobylém Berghausu Sonnenfels na Velkém Javoru. Další čtvrtek vystoupí ve Schmugglerhütte rockpopová "Sal’in’Acoustic", v Grenzglashütte přijde na řadu ukulele duo "mUKE" atd. Na 19. srpen je do Juditas Café v Regenhütte ohlášena bluegrassová kapela High Grass z Horšovského Týna "s moderní country, folk & blues", jak píše PNP. Juditas Café se ostatně na webu chlubí "mnoha jídly z česko - slovenské a maďarské kuchyně". Organizátoři prosí o zajištění si míst předem, vstupné se nevybírá.

Sbor doprovodí české klarinety

Koncertní sbor ProvoCantus okresu Freyung uvede v neděli 25. července od 18 hodin společně s Klarinetovým souborem Prachatice v usedlosti Haidhäusl v Haidmühle svůj první "postcovidový" koncert, napsala PNP. Podle počasí bude v zahradě, nebo v akusticky vyzkoušené stodole s panoramatickým výhledem na kopcovitou pohraniční krajinu v Čechách, láká pasovský list. Přes hranice poputuje i uváděná hudba.

K prachatickým klarinetům list uvádí, že soubor jod roku 2006 cestuje celou Evropou s pestrým repertoárem. "Nechce se samozřejmě vázat značně omezenou literaturou pro své mimořádné obsazení, ale miluje mnohostrannost celých dějin hudby," píše list. "Muzikanti upravují a aranžují staré skladby přesně pro své nástroje, ale pracují také cíleně se současnými skladateli." Ani ProvoCantus nestaví na jeden styl nebo jednu epochu, a tak se mohou posluchači těšit na pestrý program, dodává PNP.