Letos jsou poprvé v historii nejoblíbenějšími křestními jmény v Bavorsku Sofia a Maximilian. Druzí skončili Emma a Elias, třetí Emilia a Lukas. Zjistil to hobby-expert Knud Bielefeld z vyhodnocení 23 procent statistik 230 000 porodních oznámení ve 433 německých městech.

V celé SRN první Matteo to v Bavorsku dotáhl na osmé místo. Z děvčat vyhrála celospolkově poprvé Emilia.

Donaukurier dodává, že v Bavorsku jsou trvale oblíbená jména jako Benedikt, Ludwig, Antonia, Magdalena nebo Valentina, která se na severu Německa vyskytují vzácněji. V Hamburku děti pojmenovávají spíš Fiete, Kian, Piet, Ava nebo Mina. "V jižním Německu jsou četnější jména, která vlastně vyšla z módy," říká Bielefeld a zmiňuje Anniku, Ninu, Franzisku, Sebastiana, Matthiase a Dominika, kterých je tady daleko víc než na severu.

Kalendář (ilustrační foto).
Walter, Aylin nebo Torjan. I taková jména letos dostali malí Jihočeši

Celospolkový "vítěz" Matteo před dvěma roky ještě nebyl v první desítce. Emilia naopak postupovala celá léta pomalu, ale vytrvale. Skok Mattea si ani Bielefeld neumí vysvětlit, neví o žádném mediálním vzoru z rozhlasových či televizních pořadů nebo ze sportu, filmů, seriálů atd.

K dalším překvapením v žebříčku SRN nedošlo - za Emilií následují Hannah, Mia, Emma a Sophia, za Matteem pak v první pětce Noah, Leon, Finn a Elias, všechna jména, která se v Top 10 vyskytují už dlouho.

"Jasně propadajícím je Greta, jak se jmenuje také švédská klimatická aktivistka Thunbergová. Ještě předloni byla v žebříčku oblíbenosti třicátá, loni spadla na 130. místo a letos je dvoustá," uvádí DK.

V severním Německu jsou nadproporčně oblíbená skandinávská, fríská jména jako Ava, Jetta, Lena, Jonte, Joris a Piet. Ve východním Německu zaznamenává Bielefeld dva trendy obliby - retrojména jako Anton, Theodor, Paul, Mathilda, Frieda a Emma, a jména angloamerická.

Do statistik pronikají i zvláštní jména, byť vzácně, například u chlapců Antonino, Maleo, Bendix, Wisdom, Napoleon a Rurik, u děvčat Alondra, Diliana, Soley, Adora, Lillesol a Soulin.

Móda proniká i do rakví

"V žádném případě nechci ležet v nějaké ošklivé rakvi," řekla prý sestra mnichovské "funebračky" Lydie Gastrophové (64). Pro tu to byl podnět vytvářet s výtvarníky moderní rakve a urny, které je možné využívat už před smrtí jako kusy nábytku - skříně, truhly nebo vázy, popisuje DK. Gastrophová tvrdí, že v její rakvi mohou být předtím vystaveny třeba upomínkové předměty, jeden muzikant v ní skladoval Bachovy partitury, další své deníky.

Zabimbají místo petard?
Od sousedů: Zvony místo petard a 500 eur za očkování?

"Byla jsem na mnoha pohřbech a všechno mi tam připadalo nesoučasné - urny, hudba, dlouhé nudné smuteční řeči," říká vyučená zlatnice. Tak se prý rozhodla pracovat v pohřebnictví. V Mnichově si nedávno otevřela pop-up obchod s projektovým názvem "Sněhurka aneb Smrt a krása", který provozuje s módní designérkou Barbarou Weigandovou. Nabízejí například rakev-skříň za 3400 eur, urnu v podobě domku za 590 eur, nebo špičkový šat k okamžitému nošení, ne až do rakve, uzavírá DK. 

Města chtějí omezit e-koloběžky

Dva a půl roku po povolení provozu elektrických koloběžek v Německu chce svaz měst jejich počet omezit, píše DK. Horní hranici si mají určit jednotlivá místa podle toho, jak kde tato "rolující mikáda" zlobí veřejnost například v centrech obcí. Spolkový ministr dopravy Volker Wissing by měl zpřísnit pravidla používání těchto koloběžek a s tím změnit řád silniční dopravy. "Potřebujeme také dopravní značky, které by jednoznačně říkaly, že e-rollery jsou tady zakázány, ale kola zůstávají nadále povolena," říká svaz měst.

Oděvy jsou denní potřebou

Obchody s oděvy v Bavorsku slouží stejně jako knihkupectví nebo květinářství k pokrytí denní potřeby a nepodléhají tedy pravidlu 2G (očkovaný, vyléčený), rozhodl Bavorský vrchní správní soud. V prvotním rozhodnutí zemská vláda začátkem prosince oděvy mezi výjimky z omezení prodeje nezařadila. Teď soud řekl, že "jejich význam pro obyvatelstvo nezůstává za obuví, knihami, řezanými květinami nebo zahradními přístroji, a potřeba oděvu by mohla nastat ze dne na den," cituje DK.

Co cestující nechávají ve vlacích

Cestující v rakouských vlacích letos zapomněli 19 000 věcí, píší OÖN. Nejčastěji kufry, tašky, batohy (celkem 5200), ale také zubní protézu, dvanáct berel, třináct holí a 18 lékařských přístrojů. Cestující ve vlacích nechali také jedenáct kočárků, 104 bicyklů a 67 hudebních nástrojů, z toho 37 kytar, ale také šestnáct trubek a klarinetů, 13 houslí a jedny elektrické varhany. 2800krát byly do úložen ztrát a nálezů předány nalezené peníze, cenné papíry a platební karty. Klíčů bylo 1200. Asi 6500 věcí, tedy 34 procent, se majitelům vrátilo. Staralo se o to 20 zaměstnanců ÖBB.

Bambusek, to je bašta!
Od sousedů: Soudí dva afghánské bratry, kteří zabili sestru...

Výrostci si k nám jeli pro petardy

Pohraniční policisté ve středu odpoledne kontrolovali na hranici s ČR dva patnáctileté kluky z okresu Regen a našli u nich v batozích ilegální zábavní pyrotechniku, píše PNP. Věci jim hlídka zabavila a čeká je řízení za porušení zákona o výbušninách.

Málo černých pasažérů

Podíl černých pasažérů ve vídeňské městské hromadné dopravě je relativně nízký, sdělil našemu webu Martin Landa z pražské kanceláře Eurocommu. Revizoři podniku, kterých se na linkách pohybuje denně asi stovka, odhalili při třech milionech kontrol 2,7 procenta cestujících bez jízdenky. Okamžitá pokuta za to je 105 eur, při pozdější platbě 115 eur.

Kancléř nepůjde na koncert

Rakouský kancléř Karl Nehammer nenavštíví kvůli koroně novoroční koncert Vídeňských filharmoniků, píší OÖN a citují z jeho facebooku: "V pandemicky těžké situaci, která od nás vyžaduje všechno, bych měl návštěvu za špatný signál. Nadcházející omikronová vlna chce od všech přísná opatření, a já bych se sám z toho nevynechával." Koncert bude sledovat v televizi (1. ledna od 11.15 hod. na ORF 2). Nepůjdou na něj ani další členové vlády.

Sečtou zimní ptactvo

Organizace ochrany ptactva BirdLife vyhlašuje v Rakousku už potřinácté zimní sčítání ptactva. Bude 6.-9. ledna. Dobrovolníci budou jednu hodinu pozorovat a počítat opeřené hosty kolem krmítek ve svých zahradách, na balkonech nebo v parcích. Vždy nejvyšší počet současně spatřených druhů budou hlásit BirdLife Österreich. Na adrese birdlife.at jsou bližší informace a obrazový katalog. Na snímku Deníku/OÖN/kran je mlynařík dlouhoocasý, jedna z nejmenších sýkorek.

Žebřík k labuti...
Od sousedů: Zachránili české turisty (a zamrzlou labuť)

Recyklují chladničky

V Rakousku ročně zrecyklují 300 000 chladniček, z toho 120 000 u Energie AG Umwelt Service v Timelkamu, píší OÖN. Od roku 2003 taky rozebrali přes 2,9 milionu vysloužilých přístrojů a z nich získané cenné látky vrátili do nové produkce. "Před více než 30 lety byly v Rakousku k ochraně ovzduší zakázány hydrofluorované uhlovodíky v ledničkách, ale takových je pořád v nasazení asi milion," uvádí list. Timelkam je jedním ze dvou míst, kde tyto přístroje bezpečně odstaví. Celkově z nich může být více než 94 procent materiálu znovuzhodnoceno a zpracováno, dodává.

Třese se jim země

V roce 2021 bylo v Rakousku relativně hodně silných zemětřesení, z toho čtyři o magnitudě 4,0 nebo víc, informují OÖN. Celkem bylo v zemi letos registrováno přes 1600 zemětřesení, z nichž 95 bylo pociťováno (a jedenáct dalších s epicentry za hranicemi), na celém světě jich bylo 12 600. Průměrně bylo u sousedů od roku 2000 otřesů za rok 51, tedy ani polovina letošní "nadílky". Čtyři "čtyřkové" za rok byly výjimečnou událostí, od roku 1970 neregistrovanou. Nejčastěji se země třásla v Dolních Rakousích (35). V Horních Rakousích jen třikrát.