V roce 2000 se rodili s očekávanou délkou života o 0,7 roku nižší než jinde v západní Evropě. Do roku 2022 se jejich odstup zvýšil na 1,7 roku. Předpokládalo se, že po sjednocení Německa by jeho nové východní země mohly zpoždění proti Západu výrazně zmenšit. K tomu měly přispět i finanční investice do zdravotnictví. Od změny tisíciletí ale obě části Německa proti jiným zemí evropského západu ztrácely. Příčiny vědci usilovně hledají.

Byl už třicetkrát na Everestu

Kami Rita Sherpa, 54letý nepálský horský vůdce, od roku 1994 vyšel téměř každý rok na Mt. Everest – už celkem třicetkrát. Zatím naposledy se tak stalo ve středu ráno. Provázel skupinu horolezců.

Vrchol je přístupný z Nepálu a z Tibetu spravovaného Čínou. Horolezci častěji chodí z Nepálu, kde stojí méně i povinné povolení k výstupu – asi 11 000 dolarů. Letos v jarní části sezóny jej získalo 419 horolezců.

Vyrážejí i Rakušané

5,9 milionu Rakušanů vyrazilo loni na 31 milionů cest s alespoň jedním přenocováním. To bylo nejen o čtvrtinu víc než před pandemií, ale dokonce nejvíc v celé historii. Z toho bylo 27 milionů výjezdů na dovolenou, včetně návštěv příbuzných a známých, a 3,85 milionu cest obchodních. Žádnou dovolenou neměla čtvrtina obyvatelstva příslušného věku, asi 1,8 milionu lidí. 76,7 procenta osob s alespoň jednou cestou na dovolenou bylo o 1,3 % víc než rok předtím.

Víc než polovina cest vedla do zahraničí, nejčastěji do Itálie (19,6 %), pak do Německa (15,6 %), Chorvatska (12,3), Španělska (5,4) a Maďarska (4,9). 12,71 milionu dovolenkových cest bylo loni vykonáno doma v Rakousku, nejvíc z nich ve Štýrsku (21,2 %).

Vezli zbraně ve slipech

Spolková policie v Horním Francku kontrolovala tři patnáctileté, kteří v podvlékačkách pašovali z Čech ilegálně zbraně. V pondělí večer jim zabavila teleskopický obušek, dva elektrošokery a jeden “motýlkový” nůž. Trio přicestovalo na bývalý hraniční přechod Schirnding ve Smrčinách taxíkem a uvedlo, že žádné zakázané věci neveze. „Jejich chování ale bylo tak podezřelé, že je zkontrolovali; věci prý koupili na trhu. Policisté vyrozuměli jejich rodiče, a ti si děti vyzvedli. Nezletilci budou nyní stíháni za porušení zákona o zbraních,“ napsal DK.

Fotbalistky na balkonu radnice

Hráčky FC Bayern se přijely pochlubit supersezonou bez porážky na radniční balkon. Při přijetí na radnici jim blahopřál mnichovský vrchní starosta Dieter Reiter, tým trenéra Alexandera Strause (prodloužil angažmá do 2026) a kapitánky Glódís Perly Viggósdóttirové pak předvedl veřejnosti mistrovskou trofej.

close Fotbalistky Bayernu zdraví fandy z balkonu radnice. info Zdroj: DK zoom_in Fotbalistky Bayernu zdraví fandy z balkonu radnice.

Mají nového strážce majáku

Daniel Jochheim (37) je od pondělka novým strážcem majáku na severomořském ostrově Wangerooge. Hledán začal být obcí začátkem února, ne jako obsluha majáku v obvyklém slova smyslu, takoví už z této oblasti odešli koncem devadesátých let. Jeho prací bude prodej dárkových předmětů a kontrola vstupenek. Službu nastoupí v červnu. 39 metrů vysoký a pamákově chráněný maják od roku 1969 slouží turistům jako vyhlídková platforma.

close Nový strážce majáku na ostrově. info Zdroj: DK zoom_in Nový strážce majáku na ostrově.