Od roku 2016 zvítězil vždy. Jeho světový rekord je 76 hotdogů, asi osm kusů za minutu. Závod sponzorovali producent vuřtů a výrobce přípravku proti pálení žáhy.

Soutěž žen vyhrála Miki Sudo se 39,5 kousky - zvítězila vždy od roku 2014 s výjimkou 2021, kdy byla těhotná.

Chtěl zabít švagra sekáčkem


U zemského soudu v Riedu se ve středu zodpovídal 38letý muž obžalovaný z toho, že v noci na 26. březen chtěl v Riedau zabít svého švagra, na kterého číhal na kraji vozovky, sekáčkem na maso. U soudu tvrdil, že jej měl s sebou k nabroušení…

Při potyčce obou mužů vytáhl obžalovaný z kapsy kalhot připravený sekáček a pokusil se jím švagra napadnout. Vraždě se podařilo zabránit odvážnému kolemjdoucímu, který útočníkovu paži zachytil a zbraň mu odebral.

Státní žalobkyně zdůraznila, že obžalovaný třikrát řekl, že chce svého švagra zabít. Obviněný mnoha slovy vysvětloval věc jako nedorozumění v totální podnapilosti - po hádce s manželkou pil u stánku s kebabem pivo za pivem a ořechovku… Tomu soud neuvěřil, po střetu obviněný odjel domů, kde byl zatčen. Měl 1,7 promile. Toho večera se s poškozeným potkali třikrát. Hození láhve na švagrovo auto vysvětloval, že mu vůz chtěl polít, ale flaška mu vyklouzla z ruky. Pak došlo k tahanici a urážkám.

Rozsudek do naší uzávěrky nebyl vynesen.

2000 eur pokuty za přejetou kočku

O události náš web informoval. Na pařížském nádraží Montparnasse utekla kočka Neco matce a dceři z přepravního košíku a předpokládalo se, že zaběhla pod stojící soupravu TGV. Personál ale odmítl vlak pozdržet a majitelky pak našly kočku mrtvou mezi kolejemi.

Pařížský soud odsoudil v úterý francouzské dráhy SNCF k povinnosti zaplatit každé z poškozených po tisícovce eur, informoval Donaukurier. "Prezident soudu dráze vytkl, že "nenasadila lidské prostředky nutné k vysvobození kočky, než se vlak rozjel". Proces vyvolaly organizace ochrany zvířat. "Kvůli zapomenutému zavazadlu by vlak počkal, ale kvůli zvířeti ne," prohlásili její zmocněnci před soudem. Ze strany dráhy šlo podle nich o záměrný a hrůzný čin.

SNCF zdůrazňovaly, že vůbec nebylo jasné, kde se kočka schovala. Majitelky vytkly dráze nedostatek empatie - na žádný jejich dopis neodpověděla…

Vyhnali školní asistentku s šátkem od bazénu

Koupací mistr v zážitkových lázních Schörgenhub v Linci vykázal podle organizace SOS-Lidská práva minulý pátek s poukazem na řád zařízení mladou somálskou ženu od bazénu kvůli jejímu šátku na hlavě a vycházkovému oblečení.

Podle SOS to po delší diskusi žena vzdala a odešla, "za potlesku návštěvníků", jak uvedla hornorakouská televize ORF. SOS v tom vidí diskriminaci kvůli původu a víře a ohlásila případ na ZARA, organizaci občanské odvahy a protirasistické práci. Otevřeným dopisem se obrátila na generálního ředitele Linz AG a lineckého starostu Klause Lugera.

Linz AG po přezkoumání upřesnily, že problémem nebyl šátek, ale asistentčin jednoznačně pouliční úbor. Lázeňský řád přitom říká, že "návštěvníci mají zařízení užívat v obvyklém lázeňském oblečení (plavky, bikiny, tankiny, burkiny, koupací pleny pro malé děti) z odpovídajícího materiálu (žádná bavlna!). U doprovázejících osob, které se zdržují výlučně na okraji bazénu, je výjimečně povoleno také sportovní oblečení jako šortky a trička. Tato pravidla platí pro všechny návštěvníky nezávisle na jejich věku, pohlaví, víře nebo původu. "

Nejtepleji na světě bylo v pondělí


Národní centra předpovědi počasí USA (NCEP) oznámila, že pondělí 3. července bylo celosvětově nejteplejším dnem od začátku měření. Poznatek převzal i Donaukurier.

Průměrná globální teplota dosáhla 17,01 stupně. Dosavadní rekord byl 16,92 stupně ze srpna 2016.

Sousedská slavnost

Sedmého července ožije linecká Herrenstrasse pouliční slavností sousedství a radosti ze života. Deset let ji organizují kamarádky Anita Katzengruberová a Michaela Reisenbergerová. Už chtěly letos skončit, ale lidé je přesvědčili k pokračování.

Letos bude celý program ve znamení žen. Začne ve 13 hodin minikoncertem Playschool a během celého dne se vystřídají další zpěvačky a skupiny. Budou u toho všichni podnikající sousedi, gastronomové, v programu jsou atrakce, v Bischofshofu bude Rotary Club prodávat losy, rozdávat maličkosti a výnos připadne institutu primáře Johannese Fellingera, který se stará o děti s omezením.

Na snímku jsou organizátorky slavnosti Anita Katzengruberová (vlevo) a Michaela Reisenbergerová. 

Našli zbytky hlavní synagogy

Při sanaci jezu na Isaru našli stavbaři zbytky bývalé mnichovské hlavní synagogy z roku 1887, stržené v roce 1938 na Hitlerův příkaz "kvůli potřebě parkoviště".

Podle Bavorského rozhlasu byly nalezeny mj. části sloupů a kamenná přikázání, která dříve byla umístěna nad schránku s torou. Po stržení stavby byla suť uložena na pozemku firmy na západě města, po válce byla použita na renovační práce na jezu.

Rakousko - dlouhá ruka Putina?

Rakousko je podle britského magazínu The Economist druhou nejdůležitější rukou ruského prezidenta Putina v Evropě. Žebříček "Putinových užitečných idiotů" vede Maďarsko Viktora Orbana, který je prý "nejviditelnějším přisluhovačem Moskvy". Druhé je Rakousko, které se "pokojněji, ale rovněž se ziskem stáhlo z ,bojiště´ s odvoláváním se na své nečlenství v NATO a na svou samozvanou roli jako mostu mezi východem a západem, a které nabídlo Ukrajině málo pomoci, zatímco jeho obchod s Ruskem vyrostl".

Za Putinovy pomahače v Evropě magazín označuje Řecko, Kypr a neunijní Turecko a Srbsko. Ke státům, které užívají v politice "zdánlivě ušlechtilé úmysly, které srdce pana Putina zahřívají", řadí Economist Švýcarsko (blokádou dodávek zbraní ze třetího státu Ukrajině s odvoláním na svou neutralitu) a Švédsko (za schvalování veřejného pálení koránu).