Ve čtvrtek kolem dvacáté hodiny jejich akci oznámili kolemjdoucí. Policie konstatovala, že lezli byli opět dobře vybaveni a zajištěni lezeckou výzbrojí. Na rameni jeřábu vyvěsili plakát. Policisté prostor kolem vyklidili a pokoušeli se demonstranty přesvědčit, aby dobrovolně slezli, což udělali ve 22 hodin. Během celé akce pršelo. Foto: Deník/PNP/Pierach

"Linec je Linec" diskutovaný

O reklamním videu turistického svazu v Linci jsme už na webu obsáhlé informovali. V pátečním vydání deníku OÖN diskuse o (ne)zdařilosti této propagace pokračovala.

"Kampaň je dobře míněna, psychologicky viděno jde ale totálně chybným směrem. Způsobuje dlouhodobou škodu na pověsti města," říká Rainer Reichl, uznávaný expert marketingu, jehož agentura je podle lineckého deníku jednou z nejrenomovanějších v Rakousku. Řadí se k těm, kteří jsou z akce rozpačití, podobně jako starosta Klaus Luger. Ten řekl, že kampaň je naprosto nevydařená, jeho humoru "nepasuje". Naopak, protiřečí prý dosavadním snahám radnice Linec mezinárodně "usadit".

OÖN připomíná provokativní slogany videa jako "Linec je out", "Linec je trochu rasistický" nebo "Linec je hrozný". Cituje k tomu ředitele turistiky Georga Steinera, že "s přimhouřením očí vědomě přeháněli" - chtěli ukázat, že Linec je jiný. Snímek Steiner předem nekonzultoval se starostou, kterého to velmi iritovalo, vždyť město má s turistickým svazem společnost s ručením omezeným City-Management-GmbH. "Že s námi přesto nemluví, je udivující," říká Luger.

List pokračuje, že video je vzrušeně diskutováno nejen v sociálních médiích, ale i mezi hoteliéry, tedy těmi, kteří z kampaně mají dlouhodobě profitovat. Tak Andrea Ratzenböcková (42) ze Star Inn v Galerii Promenade se zkušenostmi 25 let práce v oboru má snímek za veskrze zdařilý, protože nepracuje s typickými "image-obrazy". "Shledávám jej mladým a svěžím. I našim mladým zaměstnankyním v recepci se vyloženě líbí," říká.

Také Andreas Winkelhofer, ředitel společnosti OÖ-Tourismus, volí pozitivní slova: "Kampaň ukazuje světu s ironií a nezkresleně otevřený obraz Linze. Polarizujícím filmem se podařilo být v sociálních médiích městem, o kterém se mluví. První reakce potvrzují, že reklama turismu smí jít i neobvyklými cestami." Říká ale také, že bude napínavé vidět, zda se cíleně provokativní kampaní podaří nadchnout nové hosty k návštěvě Lince, dodává list.

Stejně uvažuje řada lineckých hoteliérů, třeba Rinaldo Bortoli (Hotel am Domplatz, Spinnerei Designhotel Ebelsberg): "Široká masa ironii v tomto videu nerozpozná. Pokud s ním chtěli provokovat a vzbudit pozornost, pak se to podařilo, gratuluji. Z pohledu turistiky a také marketingu se ale musím ptát, koho tím chtěli oslovit. Turisty? Pak musím bohužel říci, že zvolené téma je jasně chybné. Tato kampaň aktivuje negativní předsudky. I když jsou tato hesla na dalších místech zase relativizována, zůstávají. Ve filmu uváděné negativní slogany budou podtrženy návštěvníky zjišťovanou realitou," říká a míní, že jde o "komunikativní supergau".

K přiblížení videa Linz ist Linz jihočeským čtenářům připojujeme jedno z užitých provokativních hesel (Linec je zadarmo) a jeho "vysvětlení" textem autorů: Pokud si myslíš, že nejdůležitější věci v životě si nemůžeš koupit, tak v Linci je dostaneš zadarmo: Pozornost, pohostinnost, otevřenost, srdečnost. Neboť Linec je Linec.. 

close Co že je v Linci zadarmo?! info Zdroj: Deník/OÖN zoom_in Co že je v Linci zadarmo?!

V Rakousku chce žít každý…

Počet žádostí o azyl v Rakousku v prvním pololetí dosáhl nejvyššího čísla od roku 2017, zaznamenaly OÖN. Bylo jich 10 518, ve srovnání s loňskem o 85,9 procenta víc. Před deseti lety jich bylo za první půlrok jen 5810. V roce 2015 při vrcholící vlně migrace to bylo 28 500.

Přes 80 procent letošních žadatelů jsou muži. Nejvíc jich je ze Sýrie a Afghánistánu, celkem 6200. Největší šanci na poskytnutí azylu mají Syřané, u nichž bylo negativně rozhodnuto zatím o šesti procentech žádostí. U Afghánců byla třetina žadatelů vyhodnocena pozitivně. Mezi běženci bylo 1170 nezletilých uprchlíků, 69 z nich mladších čtrnácti let.

Siláci!

V památkově chráněné části bývalého hostince v Ternbergu (okr. Steyr-venkov) někdo v době od 28. července do 5. srpna nepozorovaně uvolnil a sebral 300 kilogramů těžký žulový sloup, který držel strop před zhroucením, napsaly OÖN z páteční policejní zprávy. "Zloději museli odsekat nebo odříznout pilíř v horní a dolní části, aby jej mohli odtransportovat," sdělilo zemské ředitelství policie.