Hornorakouský dopravní svaz, do jehož působnosti "hříšný" vůz podnikatele dr. Richarda spadá, šetří okolnosti. Podle něj mohlo nápis zaranžovat 19 řidičů a řidiček, což všichni dotčení popírají. Text mohl změnit jen šofér v přestávce nebo po službě. Objevil se v noci na sobotu před koronovou demonstrací ve Vídni. Dopravní svaz i majitel autobusu se od akce vehementně distancují. "Bude-li viník jednoznačně zjištěn, je výpověď jediným možným důsledkem," píše list.

Upozornění od svědků pomohla řidiče vypátrat. Jeho zaměstnavatel ho okamžitě propustil, napsaly OÖN ve středu. Provozovatel linky, zemský dopravní svaz, získal snímky, na kterých byla čitelná poznávací značka vozu. Ředitel svazu Herbert Kubasta k tomu řekl: "Akceptujeme a respektujeme každé privátní mínění a postoj. Jestliže ale je k jejich šíření instrumentalizován veřejný dopravní prostředek, musíme samozřejmě jednat…"

Očkují i v letadle

Nabídka míst, kde se v Horních Rakousích očkuje proti covidu, stále stoupá. K 900 ordinací přibude 25. listopadu od 13 do 16 hodin letadlo na letišti v Linci, tzv. „VaxxJet“ společnosti GlobeAir. "Ve spolupráci s Červeným křížem a podle principu Kdo dřív přijde je připraveno 200 vakcín Biontech/Pfizer. Pro všechny nadšence létání bude píchnutí v mimořádném prostředí vnitřku privátního letadla jistě zážitkem, lhostejno, zda půjde o jejich první, nebo třetí dávku," uvádí list. 

Docela útulné 'óčko'…Docela útulné 'óčko'…Zdroj: Deník/OÖN

Čeština v bavorských mateřinkách?

Sousedé v příhraničí dál hledají cesty, jak ve školách probudit zájem o češtinu, píše Donaukurier (DK). Podle politiků by kontakty s tímto jazykem měly děti navazovat co nejdříve, už v mateřských školách, říká okresní hejtman Peter Berek z Wunsiedlu. Je zároveň prezidentem pracovní skupiny Euregio Egrensis v Bavorsku. Podle něho je řada iniciativ, jak přivést děti k výuce jazyka, ale často chybí institucionální podpora.

"Jako pozitivní příklad uvádí jedinou německo-českou školku v Bavorsku, která je v Schirndingu. Navštěvují ji děti z obou stran hranice. V rámci partnerství školek v Mähringu v okrese Tirschenreuth a v Mariánských Lázních se rozběhly četné společné aktivity, jako jazykové kurzy pro děti a rodiče," uvedl list. Dodává, že při setkání českých, rakouských a německých politiků v říjnu navrhla bavorská ministryně pro Evropu Melanie Humlová, aby výuka jazyka sousedů byla zakotvena už ve školkách a základních školách příhraničí.

Obřad v betlémské jeskyni.
Od sousedů: Mírové světlo už je v Evropě

Podle údajů ministerstva školství navštěvovalo v uplynulém školním roce 440 žáků základních škol dobrovolně pracovní skupiny češtiny. Reálka Wunsiedel nabízí jako jediná svého druhu v Bavorsku češtinu jako druhý cizí jazyk. Nejmenší zájem o ni je podle Euregio Egrensis na gymnáziích.

A jak to vypadá na české straně hranice? Berek připomíná, že po otevření hranic v roce 1989 byl předmět němčina na českých školách velmi podporován, od té doby ale má prioritu angličtina. Němčina je nabízena na řadě škol jako druhý cizí jazyk, konkurují jí ale ruština, španělština nebo francouzština. Právě v regionech při německé hranici by ale znalosti němčiny měly velký význam pro pracovní trh…

"Nevinný" ukradl radar…

Ze strachu před následky fotografie jeho jízdy odcizil 29letý řidič v pátek večer v Hahnbachu (okr. Amberg-Sulzbach) radar, píše DK. Uložil rozměrný přístroj do kufru svého vozu. Krádež zpozoroval dopravní policista a ještě ten večer šoféra zadržel. "Čeká ho trestní oznámení pro pokus krádeže věci v hodnotě asi 40 000 eur. Fotku ale poštou nedostane - vůbec nepřekročil povolenou rychlost," konstatuje list.

Překvapivá jednička pivních znalců

Pivovarník Michael Friedrich ze Saské Kamenice je novým mistrem pivních sommeliérů Německa, napsal DK. Občan Saska tak bude příští rok reprezentovat Německo na mistrovství světa v Mnichově.

Soutěž se konala v sobotu v bavorském Gräfelfingu. Účast byla vzhledem ke koroně omezena na 30 soutěžících. Poznávali pivní styly, aroma a vyplňovali "multiple-choice" test. Poté dostali neznámé pivo, které měli před publikem popsat. Ve finále Friedrich obdobně prezentoval pět minut porotě vylosovaný Kulmbacher Eisbock a vyhrál.

Obřad v betlémské jeskyni.
Od sousedů: Mírové světlo už je v Evropě

Vítěz není žádným začátečníkem, na mistrovství světa 2019 v Rimini skončil třetí. V Gräfelfingu za ním skončili Christian Küppers (Cáchy) a Mareike Hasenbecková (Aying u Mnichova).

Nový mistr je ředitelem Stonewood Braumanufaktury. Na snímku svazu diplomovaných sommeliérů při prezentaci Eisbocku. 

'Sasík' králem pivních sommeliérů!'Sasík' králem pivních sommeliérů!Zdroj: Deník/DK

Falešný lékař "pomáhal" proti koroně

50letý teolog z okresu Mnichov-venkov je u soudu v Traunsteinu obžalován z toho, že se vydával za lékaře a v očkovacích centrech maltézské služby v Rosenheimu a v Karlsfeldu v únoru a v březnu očkoval proti koroně, píše DK. Místa získal na falešné aprobační diplomy. Za výkony pobíral odměnu. V Rosenheimu kromě očkování v "óčku" aplikoval vakcíny i v seniorských a pečovatelských domovech. Podle státního zastupitelství provedl sám v lednu a v březnu 306 očkování a nařídil je medicínské službě v dalších 1144 případech. Vyvolání zdravotních komplikací se mu dosud neprokázalo.