Dobře zahnojené Horní Rakousy

Horní Rakousy jsou s 9,5 milionu kubíků kejdy dobytka a prasat ročně jedničkou mezi rakouskými zeměmi - mají 40procentní podíl. Vzhledem k aktuálním cenám dusičnanů, fosforu a draslíku má toto hnojivo cenu kolem 139 milionů eur. Začátkem roku 2022 to bylo jen 50 milionů, ve špičkovém březnu přes 150 milionů.

Nejmenší psík na světě

Čivava "Pearl" z Floridy, stará asi 2,5 roku, je velká 9,14 centimetru a dlouhá 12,7 centimetru. S těmito daty byla fenka uvedena do Guinnessovy knihy rekordů jako nejmenší pes světa, napsal Donaukurier. Vlastní ji Vanesa Semlerová z Orlanda. Když se v září 2020 narodila, byla o 30 gramů lehčí než dnes, kdy váží půl kilogramu. Z knihy rekordů vymazala "Milly" od jednovaječné sestry matky Pearl.

Auto přejelo narkomanova hrocha

Další "přespolní" zpráva DK je z Kolumbie. Při dopravní nehodě na dálnici mezi Medellínem a hlavním městem Bogotá přejelo auto potomka stáda hrochů drogového barona Pablo Escobara.

Ten v minulosti nechal přivézt na svou haciendu Nápoles čtyři africké hrochy. Postupně jich teď křižuje regionem 65 až 80. "Ničí pole, vyvádějí z rovnováhy ekosystém a jsou nebezpečím pro obyvatele," kritizují ekologové. Experti se obávají, že potentní zvířata se usadí ve velké části Kolumbie.

Escobarovi hroši mají být nyní dopraveni do zooparků v Mexiku a v Indii. Ministerstvo životního prostředí se snaží o povolení podle mezinárodní dohody o obchodu s chráněnými druhy.

První přijímání ohroženo

Před blížícími se slavnostmi prvního přijímání musí jít v Německu většina vybraných dětí ke zpovědi. Praxe, která na pozadí skandálu zneužívání v katolické církvi naráží na kritiku, píše DK.

Harald Dreßing z centrálního institutu duševního zdraví v Mannheimu vedl k tématu studii, která ukázala, že také zpovědnice byla místem k plánování a přípravě zneužívání.

Dreßing se ptá, zda se děti mladší čtrnácti let vůbec mají zpovídat. Z pohledu psychologického rozvoje to není vhodný formát. Děti ve věku prvního přijímání, tedy kolem devátého roku života, ještě nemohou pochopit témata viny a hříchu. Zpověď je pak u nich buď bezobsažným rituálem, nebo strašením.

Miliony skládaných srdíček…

Kambodža se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů. Před pověstným chrámem Angkor Wat instalovali lidé 3 917 805 srdíček v barvách duhy ve stylu origami a výrazně překonali dosavadní rekord Británie z roku 2019, který byl 53 704…

Origami pro Guinnesse.Origami pro Guinnesse.Zdroj: Zdroj: DK

Za srdíčka převzali diplom rekordů.Za srdíčka převzali diplom rekordů.Zdroj: Zdroj: DK

Pivo Bud Light mezi frontami

Známé americké pivo z produkce koncernu Anheuser-Busch Inbev "spadlo" do kulturního boje mezi liberály a konzervativci USA, napsal DK. Na instagramu mu udělala reklamu "transgenderová influencerka" Dylan Mulvaneyová (1,8 milionu příznivců) a to vyvolalo vlnu odporu mezi příznivci Donalda Trumpa až k volání po bojkotu značky…

Pivo jablkem sváru.Pivo jablkem sváru.Zdroj: Zdroj: DK

Nanukova velká cesta…

Nanuq, roční australský ovčák rodiny Iworriganových na Aljašce, zmizel z rodinného výletu do Savoongu na ostrově Sv. Vavřince a vydal se s dalším rodinným psem Starlight za dobrodružstvím přes led Beringova moře. Starlight se vrátil za pár týdnů, ale na Nanuqa pořád čekali.

Asi měsíc po jeho zmizení začali jeho fotografie zveřejňovat lidé ve městě Wales, 241 km od Savoongy. Obrázek se dostal facebookem i k Magdě Iworriganové. Zatím co o psa pečoval ve Walesu mladý muž, zorganizovala charterový let regionální společnosti a přivítala Nanuqa na letišti v Savoongy. Kromě oteklé nohy s velkými stopami po kousnutí od neidentifikovaného zvířete byl v docela dobrém zdraví, zaznamenal DK.

Nanuq už je zase doma.Nanuq už je zase doma.Zdroj: Zdroj: DK