Florian Berger z úřadu ministryně to relativizoval, prý jde o přezkoumávání projektů, které jsou teprve plánovány. Nebyla by tedy znovu hodnocena objížďka Rainbachu, ale "jen" zbývající kus k hranici. Ten dosud rozplánován není. "Původní cíl, dokončit S 10 až do Wullowitzu do roku 2030, tedy pět let poté, kdy chce česká strana dálnici dovést k hranici, by tak zjevně nemohl být dodržen. A jestli obchvat Rainbachu se začne stavět v roce 2023, také ještě není jisté," píše deník.

Rozhodnutí Gewesslerové vyvolalo v Horních Rakousích vlnu nevole. „Svévolné zastavení již pevně rozhodnutých staveb kvůli novému přezkoumání je nemířený ,výstřel´ od boku, který musíme odmítnout," řekl zemský rada pro hospodářství Markus Achleitner. "Dotčenou oblast by to hospodářsky vrhlo zpět a ohrozilo by vznik naléhavě potřebných pracovních míst."

Poslankyně Johanna Jachsová z Freistadtu zdůrazňuje, že "s každým zpožděním si ministryně zahrává s dopravní bezpečností a s kvalitou života". Starosta Rainbachu Günter Lorenz uvedl: "Už máme po krk mnoholetého zdržování ministryní, která ani jednou nesebrala odvahu přijít k nám a vysvětlit nám své postupy."

Zadrželi českého zloděje

Ve Gmundenu zadržela rakouská policie 43letého Čecha obviněného nejméně z devíti krádeží během devíti dnů v červnu v různých obchodech v Paschingu, Gmundenu, Rohrbachu a Freistadtu, píší OÖN. Bral kromě jiného cenné sportovní hodinky, akumulátorové náčiní, tvrdý alkohol, dalekohled, zaměřovač atd. Škoda, kterou způsobil, jde podle policie do více tisíců eur.

Policisté inspekce ve Gmundenu a zemské kriminálky zloděje odhalili po rozsáhlém šetření. "Když 2. července hodlal znovu vjet do Rakouska, už na něho čekali," píší OÖN. "Po konzultaci se státním zastupitelstvím ve Welsu byl zatčen."

Snubák našli po půlstoletí

Téměř 50 let ležel snubní prsten Georga Höglauera v poli u Perachu (okr. Berchtesgaden - venkov). Krátce před jeho zlatou svabou se zase našel, píše PNP. 

Georg a jeho paní Maria byli oddáni teprve pár týdnů, když v září 19712 pomáhali sbírat brambory na statku v obci Ainring, kde Maria vyrostla. Při svačince po práci zjistili, že prstýnek je pryč. Vrátili se na pole, ale hledali marně a smířili se se ztrátou. Celá ta leta si nepořizovali žádný náhradní prstýnek. "A udělali dobře, protože po padesáti letech se znovu objevil originál," pokračuje PNP. "A jak pěkně pořád vypadá," říká Maria a pokládá šperk na stůl doma v Mitterfeldenu. Byla k slzám dojatá, když v polovině května u nich někdo zazvonil. Venku stál pan Martin Weibhauser a ptal se na jejich jména a datum sňatku. Obojí je na prstenu vyryto a souhlasilo to. "Tak pro vás něco mám," dodal posel a vytáhl prsten z peněženky," uvedl pasovský list.

Našel jej na místě, kde ho před půlstoletím ztratili. 25letý z Freilassingu se zajímá o historii a prohledává se souhlasem majitelů pozemků každý večer s detektorem kovů louky a pole v okolí. "Pípnul mu" i teď a s rýčem v místě vydloubl prsten! Prý to bylo to nejkrásnější, co při hledání prožil.

Krátce nato náhodou vyprávěl o svém nálezu výměnkáři z Perachu, který jméno Maria správně zařadil, vzpomněl si i na sklizeň brambor a věděl, kde manželé dnes bydlí.

"Georg a Maria chtěli svou zlatou svatbu oslavit 2. července jen v malém kruhu, ale z radosti z nálezu svolali širší sešlost. V jejím rámci obnovili před farářem Peterem Albersem svůj slib manželský. Georg při tom měl na ruce zase stejný prsten jako před 50 lety," končí PNP. 

Je králem malých koní

Walter Schober z Aignu, místní části Arnstorfu, léta chová malé koně. Teď jeho klisna "Diana’s Pride" (Dianina chlouba, pýcha) získala prvenství v zemské výstavě bavorských chovatelů malých koní a speciálních ras v kategorii sportovních pony a také v celkovém hodnocení, napsala PNP. Získala tak titul "státně prémiovaná klisna", o který se uchází jen asi pětina z jednoho ročníku. Dekret uděluje bavorské ministerstvo výživy, zemědělství a lesnictví. Podmínkou čekatelství na tuto poctu je zařazení do plemenné knihy, absolvování náročných zkoušek, úspěšná účast na zemské výstavě a také porod živého hříběte.

close Dianina pýcha s mládětem. info Zdroj: PNP zoom_in Dianina pýcha s mládětem. Pojmem malé koně jsou v Německu označovány obecně rasy, které měří od 130 do 148 centimetrů a jsou tak mezi pony a velkými koňmi. Matka "Diana’s Pride" jménem Diana už měla několik oceněných hříbat. Z jejího "sňatku" s "Casino Royalc" se narodila v roce 2016 "Diana’s Pride". Vyhrála už šampionát hříbat, loni zkoušky chovných koní, líčí PNP.