Když auto vyšetřovatelé našli na parkovišti obchodního domu, uzavřeli průjezdy a přivolali na místo experty s roboty a psy. Ve vozidle bombu na první pokus nenašli, domnívali se, že někde vypadla za jízdy, ukázalo se ale, že ji muž uložil na jiné místo, než jim označil - do zadní části auta za přistavěnou část. „Proč na výbušninu nereagovali psi, zůstalo nejasné,“ napsal k případu DK. Odhalena byla, až když pátrači auto vyzvedli na plošinu.

Nevybuchla ani bomba, kterou stejný podezřelý uložil o Velikonocích k objektu Svědků Jehovových v Kalsdorfu a vysvětloval, že měla sloužit k odvedení pozornosti od chystaného útoku na exmanželku. Od loňského srpna byly tři bomby nalezeny v autech a v modlitebnách Svědků.

Jak napsal Kleine Zeitung, obviněný byl sám v letech 1991-2011 členem Svědků, k nimž vstoupil prostřednictvím manželky. Když se rozvedli, byl z komunity vyloučen. Léta se pak přeli o výživné na jejich dvě děti. Muž se s nimi třináct let nestýkal, viděl jen u soudů. Je ve vazbě.

Kafka je v dražbě

3. června 1924 zemřel Franz Kafka v sanatoriu v Kierlingu u Vídně na tuberkulózu. Bylo mu 40 let. Jeho vzácný jednostránkový dopis o “blokádě psaní” bude vydražen online aukčním domem Sotheby's. Odhadní cena má dosáhnout až 90 000 liber. Prodej začne 27. června a skončí 11. července.

Podle Sotheby´s napsal Kafka tento dopis na jaře 1920 svému rakouskému příteli a vydavateli Albertu Ehrensteinovi, když ho ten žádal o příspěvek pro svůj časopis. Nato mu Kafka doznal, že má “blokádu psaní”. „Už tři roky jsem nic nenapsal. Co teď bude publikováno, jsou staré věci,” citoval Sotheby's autora.

„O této blokádě je podle aukčního domu málo známo,” pokračuje DK. „Teprve po jeho smrti to se to stalo známým z jeho osobních deníků.” Gabriel Heaton, expert aukčního domu, řekl, že tento vzácný dopis podává pohled na stav mysli velkého spisovatele v jedné turbulentní fázi jeho života. Písemnost ukazuje, jak ho psaní zmáhalo.

close Po Praze jezdí 'kafkovský' bus. info Zdroj: DK zoom_in Po Praze jezdí 'kafkovský' bus.

Když před sto lety zemřel, byl od světové pověsti velmi vzdálen, pokračuje DK. Jeho románové fragmenty Der Prozess, Das Schloss a Nezvěstný zůstaly nezveřejněny. Že je můžeme obdivovat dnes, můžeme děkovat Kafkově blízkému příteli Maxi Brodovi, který ignoroval poslední vůli svého kolegy, aby všechno beze zbytku spálil.

Jak Kafkův životopisec Reiner Stach před několika dny řekl na pražském veletrhu knihy, Kafka se ke konci života považoval za ztroskotaného spisovatele, protože zanechal mnoho fragmentů a žádný svůj román nedokončil, píše DK. „Kdyby nyní mohl prožívat dnešek, postavilo by to jeho bilanci úplně na hlavu.”

Jeho Proces vyšel ke stému výročí úmrtí v novém komentovaném vydání experta Stacha.

Pompeje pořád překvapují

V ruinách Pompejí odhalili vědci prostor se světlemodrými stěnami a namalovanými ženskými postavami. Má jít o domácí oltář pro rituály, tzv. sacrarium, ve kterém byly uloženy svaté předměty, píše DK z pondělního sdělení archeoparku. Vědci v něm našli více amfor, bronzové nádobí a hromady skořápek ústřic, které mohly po rozdrcení sloužit jako stavební materiál.

Podle vědců je barva modrá nacházena v Pompejích jen vzácně, byla užívána jen ve velmi dekorativních prostorách.

close Modrý salonek v Pompejích. info Zdroj: DK zoom_in Modrý salonek v Pompejích.

Zloději kol z Maďarska dopadeni

Při kontrole v Aistersheimu byli odhaleni dva maďarští zloději ve věku 29 a 30 let, kteří nemohli doložit nabytí tří e-biků a tří drahých MTB, které vezli v transportéru. „Ještě během kontroly zastihlo policisty volání kolegů z Welsu. Těm ohlásil německý občan, že vytrekoval přes apple-airTag v Aistersheimu elektrokolo, které mu zmizelo. Rychlé srovnání s fotografií na jeho mobilu potvrdilo, že jedno z kol v prověřovaném transportéru patří volajícímu,” uvedl DK. „V kabelách podezřelých našli policisté kromě nástrojů k vloupání také přestříhané zámky kol. Při výslechu Maďaři krádeže nedoznali, policie je tedy obvinila k trestnímu řízení.”