Vrátil se hrabošík podzemní

Sotva byl objeven, už zase zmizel: Hrabošík podzemní, vzácná bavorská krátkouchá myš. Teď tento hraboš žijící pod zemí padl do živé pasti, sdělil ve středu zemský úřad pro životní prostředí. DNA-analýza jeho trusu potvrdila, že se skutečně jedná o exemplář malého savce. Tento druh s nápadně malýma očima a boltci skrytými v šedohnědé srsti byl poprvé v Bavorsku objeven v roce 1962 a nazván „Microtus bavaricus“. Pak se na desítky let ztratil a našlo se jen několik exemplářů v malém vápencovém pohoří Rofan v Tyrolích, které přišly v rámci zachování druhu do zoo. Kamery zachytily hrabošíky v roce 2022 a loni i v Bavorsku v Mittenwaldu a na podzim druh potvrdil "úlovek" v živé pasti…

"Rovnání" kvůli psí hromádce

49letá žena z Bayerisch Gmainu se na procházce se psem zapovídala s jiným procházejícím se chovatelem a nepovšimla si, že se její čtvernožec vyprázdnil. Starší muž, který šel za ní, ji na prohřešek neuklizení trusu upozornil a vynadal jí. Hrozil jí také, že jejího psa zastřelí.

Když ho kvůli tomu paní chtěla vyfotografovat, hodil po ní kámen a trefil ji do zad. Když vytáhla smartphone znovu, vrátil se, přiškrtil ji předloktím a chtěl jí sebrat mobil. Její volání o pomoc slyšela jedna chodkyně a muž ve věku 60-70 let zmizel. Lehce zraněná majitelka psa podala trestní oznámení. Policie poznamenala, že takové počínání nelze posuzovat jako civilní kuráž.

Půst je "dvacetikilometrovou výzvou"

Požitkový region Dolní Bavorsko nevolá o letošním masopustu k odříkání, ale k uvědomělému konzumu, napsal DK. Jeho projekt „20km-Fasten-Challenge“ vyzývá občany, aby se po libovolně zvolenou dobu masopustu živili převážně potravinami produkovanými uvnitř okruhu 20 kilometrů od jejich bydliště.

"Domácí zemědělství a kulinářství jsou v zimě naprosto podceňovány," říká vedoucí projektu Miriam Dicková z Neuburgu na Innu. "Chceme ukázat, že na rozdíl od toho, co pojem půst sugeruje na první pohled, není toto období zříkáním se, ale osobním obohacením možností se v zimě sezónně a regionálně živit…"

Ministr obrany králem kapusty

Boris Pistorius (63), rok německý ministr obrany, převzal v úterý večer další funkci - stal se oldenburským králem kapusty. Politik SPD vystřídal po roce v této roli spolkového ministra financí Christiana Lindnera (FDP).

Jeho cílem pro regentství je "kapustu kadeřavou zmezinárodnit" - víc kapusty pro všechny, řekl.

Jeho předchůdce v úřadu Lindner si roku ve funkci považuje. Třeba zvyk na Oldenburger Volksfestu rozdávat zadarmo cukrovinky lidem byl pro něho jako ministra financí báječný zážitek: "Jednoduše jen rozdělovat! Lidé byli nadšeni a já také z toho, být jeden den sociálním demokratem…," řekl v DK.

Yoko Ono bude vystavovat

Yoko Ono (90) pracovala dlouho před vztahem s Johnen Lennonem jako umělkyně performance. Britské národní muzeum moderního umění Tate Modern teď připravuje výstavu 200 jejích děl, z nichž je do mnoha zapojena i veřejnost - může vtloukat hřebíky do obrazu, hrát kompletně bílé šachy, malovat stíny… Začne 15. února. Výstava byla koncipována společně se sbírkou umění Severního Porýní-Westfálska a od podzimu bude k vidění v Düsseldorfu.